Український Католицький Університет стане коледжем?
Український Католицький Університет, що у Львові, виборюватиме свій статус «університету», який він може втратити, якщо будуть прийняті зміни в освітньому законодавстві.
УКУ у цьому прагненні підтримує мер Львова Андрій Садовий. Про це 20 жовтня на прес-конференції повідомив директор департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Олексій Побурко.
За його словами, завтра на сесії Львівської міської ради мер Львова Андрій Садовий звернеться з відкритим листом до Кабінету Міністрів та Міністерства освіти й науки України, щоб провести ґрунтовне обговорення ризиків для Українського католицького університету у межах впровадження змін до Закону України "Про вищу освіту".
Згідно з окремими змінами до згаданого Закону України, одним з критеріїв присвоєння типу ВНЗ пропонується зробити кількість студентів денної форми навчання, а критерієм отримання ширшої автономії стане державний статус ВНЗ.
"Окремі положення проекту змін до закону обмежують діяльність як нашого університету, так й інших приватних ВНЗ. Однією з новацій є скасування рівнів акредитацій натомість введення статусу університету за кількістю студентів денної форми навчання, зокрема галузевим університетом можуть стати ті ВНЗ, де навчаються 3 тис. студентів денної форми навчання, "академією" - 2 тис. студентів, і по низхідній – "коледж", "професійний коледж". За цією системою, не кожен відомий у цілому світі університет відповідає своїй назві. У Гарварді навчаються близько – 5 тис. студентів. Є запитання: яким чином кількість студентів впливає на якість освіти? Так виходить, що за означенням ЗУ приватний ВНЗ апріорі не може надавати якісну освіту", - зазначив перший віце-ректор Українського Католицького Університету Тарас Добко.
Як додав професор, історик Ярослав Грицак, якість освіти можлива там, де є автономія, де є конкуренція.
У разі прийняття змін в освітньому законодавстві, УКУ може стати професійним коледжем, адже на денній формі навчання тут перебувають 550 студентів, на заочній – 450, і ще близько 300 молодих людей проходять інші короткотермінові програми УКУ.
Як зазначив ZAXID.NET Тарас Добко, УКУ вже писали листи і до прем’єр-міністра і до Президента. "Рік ми сигналізували про це, тепер наступний крок – публічне обговорення. Будемо працювати з комітетом Верховної Ради України. Андрій Садовий планує запропонувати провести у Львові виїзне засідання комітету ВРУ із зазначених питань", - зазначив ZAXID.NET Тарас Добко.
Український Католицький Університет успадкував і продовжує наукову діяльність Греко-Католицької Богословської Академії, яку створив у 1928-1929 роках у Львові Митрополит Андрей Шептицький, а очолив її перший ректор о. Йосиф Сліпий. Після закриття Академії в 1944 році її місію та функції перейняв на себе Український Католицький Університет св. Климентія Папи в Римі, організований та очолений у 1963 році Митрополитом Йосифом Сліпим. У 1994 році діяльність згаданої Академії було відновлено під назвою "Львівська Богословська Академія" (ЛБА), а в 1998 році остання здобула міжнародну акредитацію. Першим ректором відновленої ЛБА був о. Михайло Димид. У 2000 році його наступником став о. Борис Ґудзяк, якого у 2002 році рішенням Фонду св. Климентія і було призначено на посаду першого ректора УКУ.