Український режисер зізнався в участі у фестивалі в Криму
Раніше Віталій Потрух спростовував свою поїздку до Севастополя
3 22 травня 2016 року в окупованому Російською Федерацією Севастополі триває XXV Міжнародний кінофорум «Золотий Витязь», у журі якого було заявлено декілька українських кінематографістів.
Один із них – кінорежисер Віталій Потрух, який минулого року вже брав участь у «Золотому Витязі» в окупованому Севастополі, та навіть отримав там диплом за найкращий дебют – повнометражний фільм «Загублене місто», створений на державне замовлення.
Після того, як повідомлення про його участь у цьогорічному заході були поширені ЗМІ, він спростував їх, заявивши, що перебуває в Києві та у фестивалі участі не бере.
Також прокоментував ситуацію з Потрухом і голова Держкіно Пилип Іллєнко: «Сьогодні говорив з Віталієм Потрухом телефоном, на фестиваль він не поїхав, на пропозицію увійти до складу журі відповів відмовою. Щодо інших, то треба перевірити чи правда те, що зазначено на сайті фестивалю, а потім робити висновки».
Одначе, Віталія Потруха можна було побачити у відеосюжетах севастопольських телеканалів, які були зняті під час церемонії відкриття «Золотого Витязя», повідомив сайт Національної спілки кінематографістів.
29 травня Віталій Потрух уточнив на своїй сторінці у Facebook свої попередні заяви. Він повідомив, що дійсно взяв участь у фестивалі, «був один вечір та поїхав наступного ранку, оскільки і не планував бути довше». Своє рішення кінорежисер аргументував тим, що прагнув «охолодити агресивний порив» Росії.
«Легко в Києві, коли навколо однодумці, бути патріотом, а хто спробував тримати удар, доводити, що ти приїхав не з фашистської країни? Режисери, спортсмени, отримуючи призи в Росії, контактуючи з місцевими, чи не приносять вони Україні більше користі, ніж розмови вдома?» – написав він.
Коментуючи негативну реакцію на участь українських митців у форумі, який відбувається в окупованому Севастополі, Віталій Потрух зазначив: «Взагалі, тут маємо подвійні стандарти, коли продакшени знімають за російські гроші, канали продовжують показувати російські серіали. І нікого це не бентежить».
«Мова йде про дуже специфічному фестивалі - це зовсім не аполітична, професійна тусовка, а расистський пропагандная шабаш, який проходить на окупованій території!», - заперечив кінорежисер Іван Сауткін.
Варто зазначити, що у випадку участі українських кінематографістів у кінофорумі «Золотий Витязь» мова йде не про участь у фестивалі, що проводиться на території Росії, та навіть не про співпрацю із російськими кінематографістами. Мова – про участь у заходах, які проводить Росія на окупованій території України, в анексованому Криму, приналежність якого до Росії не визнано ані в Україні, ані у світі, наголосили у НСКУ.
25 травня Секретаріат Правління НСКУ прийняв заяву щодо участі українських кінематографістів у кінофестивалі «Золотий Витязь», в якій, зокрема, зазначено таке: «Мусимо заявити про категоричне засудження участі українських кінематографістів у будь-яких мистецьких чи громадських акціях, що відбуваються на окупованих територіях у Криму чи на Донбасі. Пояснення щодо того, ніби йдеться про приховану протидію окупаційній владі, видаються лукавими і нещирими. Справжня протидія – це ігнорування будь-яких акцій, оскільки йдеться про пропагандистські кампанії на користь тези про «благотворність» включення того ж Криму до складу РФ».
Нині Віталій Потрух працює над фільмом «Троє», який виробляє кінокомпанія «Директорія кіно» за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Загальний обсяг державного фінансування фільму становить 9 млн. 329,9 тис. грн. У 2015 році на підготовку до зйомок було перераховано 128,4 тис. грн, а 2016 року планується спрямувати з бюджету на його створення 8 млн. 883,7 тис. грн.
Нагадаємо, що режисер фільму «Гетьман» Володимир Ямбурський, який є членом журі фестивалю «Золотий Витязь» заявив, що «Крим для мене - невід'ємна частина України. Ми знаємо, що на півострові є багато людей, для яких окупація їх землі - це їх особиста трагедія. Ми не повинні про них забувати. Наша присутність дає їм сили і надії. Моя основна мета участі в цьому фестивалі - підтримати наших громадян своєю присутністю».
Цікаво, що азербайджанський режисер Асіф Рустамов відмовився від участі в кінофестивалі «Золотий Витязь». Так, в лютому 2016 року Рустамова надійшла пропозиція надати його фільм «Вниз по річці» для участі в конкурсній програмі. На той момент організатори заявляли, що кінофестиваль проходитиме на території Російської Федерації, однак пізніше перенесли місце проведення в Криму, не повідомивши про це режисерові. Після того як Рустамов дізнався, що його фільм буде показаний на окупованому півострові, він направив організаторам кінофестивалю лист з вимогою зняти картину з конкурсної програми.
Фестиваль «Золотий Витязь» називає себе фестивалем «православного кіно». Його директором є російьский актор та режисер Ніколай Бурляєв, який підтримав агресивну політику Володимира Путіна щодо України та окупації Криму.