УКУ став на захист Києво-Могилянської академії, – звернення

12 грудня 201047818

Міносвіти мало б вивчити освітню систему НаУКМА й поширити її досвід на всю сферу вищої освіти. Про це йдеться у зверненні ректора Українського католицького університету о. Бориса Ґудзяка.

Про це ZAXID.NET повідомили у відділі зв’язків УКУ.

"Спільнота УКУ глибоко стурбована конфліктом, що виник між Національним університетом "Києво-Могилянська академія" (НаУКМА) та Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (МОНМС). На нашу думку, конкретні причини для розбіжності позицій (хоч і важливі самі по собі) лише віддзеркалюють значно глибші розбіжності, які спричинені радикально відмінним баченням завдань вищої освіти в Україні.

Двадцятиліття відносної свободи породили в освітньому полі України важливі й життєздатні феномени, одним із найяскравіших з яких є Національний університет "Києво-Могилянська академія". Цей університет суттєво спричинився до того, що на ниві вищої освіти в нашій державі сформувався новітній освітянський стандарт, позначений такими цінностями, як академічна свобода, висока якість освіти і творчий пошук", – зазначено у зверненні.

Окрім цього, в зверненні ректора УКУ зазначено , що "до цього університету горнуться світлі й творчі люди, вступні кампанії виявляють незмінно високі конкурси, а якість навчання загалом і рівень знання іноземних мов зокрема (особливо англійської) відомі в усьому світі. Ось чому диплом НаУКМА здобув високе визнання, а його володарі мають найвищі рейтинги на ринкові праці. Випускники "Могилянки" є висококомпетентними спеціалістами без комплексів минулого й успішно працюють в Україні та багатьох країнах світу".

"Для Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України все це мало б свідчити про те, що з часу свого відродження НаУКМА виробив унікальну систему навчання й життєдіяльності, яка довела свою ефективність. Міністерство мало б вивчити освітню систему НаУКМА й через сприяння відповідному реформуванню законодавчої бази поширити її досвід на всю сферу вищої освіти. Ось чому дивує, що насправді в Україні має місце зворотна тенденція: оригінальні освітні феномени втискують у прокрустове ложе недосконалого закону.

Спільнота УКУ переконана, що у цей відповідальний момент Міністерство освіти і науки, молоді та спорту має керуватися у своїй діяльності передусім духом бажаного, а не буквою застарілого. Якість освіти має бути головним критерієм будь-яких вимог з боку МОНМС. Інакше його дії, проілюстровані нинішніми вимогами до НаУКМА, свідчитимуть про бажання приборкати непокірних.

В нашій країні сформувався консенсус щодо того, що українська вища освіта потребує реформ. Поділяє цю переконаність і згадане Міністерство. Проте шлях зможе подолати лише той, хто наважився вирушити в дорогу. МОНМС має не згортати наявні недвозначно успішні експериментальні починання, такі як НаУКМА, а навпаки – відважитися на створення нових, додаткових. Тільки з таким підходом до справи можна осягнути мету бажаних реформ.

На превеликий жаль, нинішній конфлікт був ледь не запрограмований духом нової редакції Закону про вищу освіту. В ній вектор реформ спрямований назад, у "старі добрі" (для декого) часи надмірного централізованого адміністрування. Нова редакція законопроекту про вищу освіту є ще одним свідченням невпинного згортання здобутків української демократії на освітньому полі, яке призводить до самоізоляції України в міжнародному академічному контексті й до ретроградності її внутрішніх трансформацій. Український католицький університет уже висловлював МОНМС свою стурбованість характером цього документа і з жалем переконується у слушності своїх висновків.

УКУ солідаризується з намаганням НаУКМА зберегти випробувану часом навчальну систему, яка дає рясні плоди, і захистити виправдані елементи своєї автономії. Ми закликаємо Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України визнати очевидні здобутки академічної спільноти НаУКМА і переосмислити своє ставлення до набутого нею досвіду", – йдеться у зверненні ректора Українського католицького університету о. Бориса Ґудзяка.

Міністерство освіти розробило новий законопроект про вищу освіту, зареєстрований під номером 6194 від 16.03.2010. Найбільш істотним нововведенням є повернення вступних іспитів до ВНЗ.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 18

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Oleg 13 грудня 2010, 15:01

  до Олег 12-2010...Проблеми у нашій освіті є, але найбільше їх породжують такі істоти як табачник. Не розумію, що ви хочете з Гараня? На відміну від януковича і табачника він справжній професор. А щодо олімпіад - то вони лише один з показників діяльності наших освітян, а ваші катастрофічні прогнози лише ознака вашої непоінформованості.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Oleg12-12-2010 22:58 13 грудня 2010, 13:17

  Хто які місця займає на міжнародніх олімпіадах абсолютно не впливає на той факт, що освіта у нас знищена. А про Могилянку маю повне уявлення коли дивлюсь на Гараня або ВІнницького. В чому проблема? Хіба в радянських вузах були такі викладачи на Україні? Розруйновані цілі наукові школи. Ромко вони то не керують промисловістю - фізики. Але ті хто керує ,як італієць у минуломо Корбіно, сприяє появі таких вузів і вчених ,які відповідають за розвиток науки і країни. Отже ,як Католицький університет Львова та Могилянка на це впливає. Не бачу Ваших конструктивних відповідей. Ось Бабанський перукарів вчить в університеті, а інша академія вчить варити борщ та галушки. І при яких питаннях тут Західні католицькі університети. Ми не Захід. Тому у наших университетах католицьких синтетичну теорію еволюції вчити не будуть, а будуть тільки прропагувати проти православних та москалів.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Ромко-бомко 12 грудня 2010, 23:13

  Север ніколи й не чув про католицькі університети в Штатах і в Європі. І не тільки він... От чому дурники так безцеремонно лізуть у справи вищої освіти? Фізики-теоретики не керують промисловістю, історики - медициною. А недолугі бізнес-ділки вважають себе компентентними в управлінні освітою. Табачник нікоkи не працював у вищій школі. Його заступник Суліма - також. Дотепер вони отримували зарплати в парламенті. Єдиний заступник міністра з досвідом викладацької роботи - Зайцева, доцент російської мови з Луганська...

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук