Результати аудиту землі показали, що з понад 10 млн гектарів землі державної власності залишилось лише 7,6 млн гектарів. Про це розповів уповноважений президента з земельних питань Роман Лещенко під час обговорення відкриття ринку землі з аграріями у Сєвєродонецьку Луганської області, передає «Громадське».
«Сьогодні всі заточені на те, щоб робити реальні зміни, а не розказувати, як робили попередні 18 років про те, який важливий мораторій, як він нас всіх захищає. Результати аудиту та інвентаризації, які ми провели за останній місяць, нас просто шокують – який грабунок здійснювався за останні роки. Ми свято вірили у те, що у нас більше 10 млн гектарів землі державної власності, але зараз ми ледь зібрали 7,6 млн», – сказав він.
За його словами, аудит триває й далі: «Ми з'ясовуємо, як під приводом мораторію вельможі і політики, яким «болить Україна», грабували цю країну під різними патріотичними гаслами».
Раніше голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко сказав, що Верховна Рада може ухвалити у другому читанні закон про запровадження ринку сільськогосподарської землі в Україні у грудні 2019 року, а референдум про продаж сільгоспземель іноземцям можуть провести на початку 2020 року.
Як інформував ZAXID.NET, на початку вересня президент доручив Кабміну підготувати до 1 жовтня, а Верховній Раді ухвалити до 1 грудня законопроект про ринок землі сільськогосподарського призначення зі скасуванням мораторію. 13 листопада Парламент підтримав законопроект у першому читанні. За словами заступника міністра економіки, торгівлі і сільського господарства Тараса Висоцького, після відкриття ринку землі гектар буде коштувати приблизно 2200 доларів, якщо землі дозволять продавати іноземцям. У той же час Мінекономіки обіцяє українцям кредити на купівлю землі зі ставкою 3-5%.
Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», проведеним у кінці вересня, запровадження вільного ринку землі підтримують 19% українців, тільки 5% не бачать у цьому жодних ризиків. Результати листопадового опитування «Рейтингу» свідчать, що більшість українців – понад 77% – взяли б участь у референдумі щодо відкритя ринку землі, якби такий відбувся. Понад 67% опитаних вважають, що такий референдум потрібний. Якби він відбувся, то понад дві третини українців проголосували б за продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.
За словами головного економіста Європейського банку реконструкції та розвитку Сергія Гурієва, заборона на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку.