УПЦ МП розірвала зв’язок з Константинополем і відмовилася змінити свою назву

Також Українська православна церква Московського патріархату відмовилася від участі в об’єднанні українських православних церков для отримання автокефалії

18:23, 13 листопада 2018

У вівторок, 13 листопада, єпископи Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) у Києво-Печерській лаврі зібралися на собор, який ухвалив постанову про невизнання рішень Вселенського патріархату щодо встановлення своєї юрисдикції над Україною. Крім того, УПЦ МП офіційно розірвала євхаристійне спілкування з Константинополем і заявила, що не змінюватиме свою назву, як того, зокрема, вимагала Українська православна церква Київського патріархату.

Зазначимо, схожі заяви УПЦ МП робила і раніше. Однак тепер ці заяви собор єпископів офіційно закріпив своєю постановою.

«Собор єпископів Української православної церкви вважає, що рішення священного синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня 2018 року стосовно українського церковного питання є недійсними та такими, що не мають жодної канонічної сили. Зокрема, рішення про встановлення юрисдикції Константинопольського Патріархату на території України є наслідком спекулятивного трактування церковної історії. А рішення про зняття анафеми та інших церковних заборон із лідерів розколу та визнання дійсності псевдохіротоній, які були звершені ними під час перебування в розколі, є наслідком спотвореного тлумачення православних канонів. […] Прийнявши такі антиканонічні рішення, визнавши розкольників у сущому сані, Константинопольський Патріархат, згідно з церковними правилами, сам став на шлях розколу», – йдеться у постанові собору єпископів УПЦ Московського патріархату.

«У зв’язку з цим, євхаристичне спілкування Української православної церкви (Московського патріархату) з Константинопольським Патріархатом на даний час є неможливим і припиняється», – вирішили її єпископи.

Вони також впевнені, що надання томосу про автокефалію православній церкві в Україні є «штучним, нав’язаним ззовні» і призведе до розділення і посилення конфліктів серед українців. Відтак єпископи УПЦ Московського патріархату вирішили не брати участі в процесах, пов’язаних з наданням українському православ’ю автокефалії. Зазначимо, що для отримання такої автокефалії усі українські православні церкви мають провести об’єднавчий собор.

Крім того, собор єпископів УПЦ МП заявив, що їхня церква не буде змінювати свою назву. А у випадку, якщо її це змусять зробити на законодавчому рівні, то церква захищатиметься «всіма законними засобами, які передбачені “Основами соціальної концепції Української Православної Церкви”, законодавством України та Європейською Конвенцією з прав людини».

Законодавча зміна, про яку заявляє УПЦ Московського патріархату, передбачає, що релігійна організація, центр якої знаходиться в державі-агресорі, має повідомити це у своєму імені. Офіційно зараз УПЦ МП називається просто «Українською православною церквою» без вказання своєї підпорядкованості Російській православній церкві. Москву турбує цей законопроект, і тому у грудні 2017 року архієрейський собор РПЦ ухвалив постанову про зміни до статуту російської церкви, де вписав, що центр УПЦ МП знаходиться у Києві. Тепер до цього апелює УПЦ МП, собор якої у своїй постанові заявив, що їхня церква є «самокерованою, наділеною всіма правами незалежності та самостійності».

Єпископи УПЦ МП у своїй постанові також заявили, що їхня церква виступає проти церковного розколу, однак, на їхню думку, такий розкол повинен долатися без втручань з боку державної влади чи інших зовнішніх факторів.

Зазначимо, що вже згадане рішення Константинополя також не підтримали Російська і Сербська православні церкви, а також низка інших православних церков, котрі перебувають у підпорядкуванні РПЦ. Також РПЦ розірвала євхаристійне спілкування з Константинополем через автокефалію для України.