Уряд дозволив університетам класти на депозити гроші, зароблені від плати за навчання
Кабінет міністрів дозволив вищим навчальним і професійно-технічним закладам освіти розміщувати кошти, отримані від надання ними платних послуг, на депозитах, однак такі вклади освітні заклади зможуть відкривати лише в державних банках.
Відповідну постанову уряд вже затвердив, а прем’єр-міністр України її підписав.
Можливість розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти, отримані від надання платних послуг, отримали державні й комунальні вищі та професійно-технічні навчальні заклади та їхні відокремлені структури. Однак такі вклади можна здійснювати лише за умови, що таке розміщення не призведе до втрати платоспроможності та виникнення заборгованості за загальним фондом або відповідними напрямами використання спеціального фонду протягом періоду, на який передбачається розміщення таких коштів на депозитних рахунках.
Для того, аби освітній заклад зміг розмістити зароблені гроші на депозит, потрібне рішення навчального закладу, прийняте згідно з пунктом 5 частини другої статті 36 Закону України «Про вищу освіту» і оформлене відповідним розпорядчим документом відповідно до частини шостої статті 36 зазначеного закону, щодо розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках. Такі депозити можна відкривати лише у національній валюті.
Банківський договір при розміщенні такого депозиту повинен містити право на повернення депозиту або його частини на першу вимогу навчального закладу без сплати банку неустойки, а банкам заборонене договірне списання коштів з депозитного рахунку навчального закладу.
При цьому розміщувати кошти на депозитних рахунках дозволяється лише у межах поточного бюджетного періоду, а їхнє обов’язкове повернення необхідно здійснити лише до 20 грудня такого періоду на рахунки, зазначені у договорі.
Постанова також зобов’язує вищі та професійно-технічні навчальні заклади звертатися до суду у випадку відмови банку повернути кошти або відсотки за користування депозитом на умовах та у строки, визначені договором банківського вкладу.
«Для розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на вкладних (депозитних) рахунках навчальний заклад з урахуванням вимог пункту 3 цього Порядку формує заявку-пропозицію та надсилає її до банків, що відповідають вимогам, визначеним абзацом другим пункту 2 цього Порядку, а також може розмістити заявку-пропозицію на своєму офіційному веб-сайті. Заявка-пропозиція повинна містити реквізити навчального закладу, інформацію про обсяг тимчасово вільних бюджетних коштів, що підлягає розміщенню, умови розміщення, кінцеву дату розгляду заявки-пропозиції та прийняття банком відповідного рішення (не більш як п’ять робочих днів з дня відправлення заявки-пропозиції). У випадку, коли на кінцеву дату розгляду заявки-пропозиції та прийняття банком відповідного рішення пропозиція, що повною мірою відповідає умовам, зазначеним у заявці-пропозиції, надійшла тільки від одного банку, договір банківського вкладу (депозиту) укладається з таким банком.
За наявності пропозицій від кількох банків договір банківського вкладу (депозиту) укладається з банком, який за інших рівних умов запропонував найвищу відсоткову ставку на дату укладення договору за вкладом (депозитом) на відповідний строк. У разі коли банки пропонують за інших рівних умов однакові відсоткові ставки, вибір банку навчальний заклад здійснює самостійно», – йдеться у документі.
У постанові уряду наголошується, що такі депозити освітні заклади можуть відкривати лише за відсутності кредиторської чи будь-якої іншої заборгованості.