Україна вже наступного тижня може повернутися до адаптивного карантину, коли регіони поділяють на зони залежно від рівня захворюваності на коронавірус. Міністерство охорони здоров’я поки готує нову постанову про ці обмеження, заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко на зустрічі з журналістами, повідомляє «Громадське».
Адаптивний карантин передбачає чотири епідеміологічні зони – «зелену», «жовту», «помаранчеву» і «червону».
«Жовта» зона передбачає ті обмеження, які діють зараз.
Обмеження «червоної» зони – це обмеження, що були введені під час зимового локдауну. Їх будуть вводити, якщо два з п’яти визначених показників триматимуться три дні поспіль. Мова йде про такі показники: 1. Завантаженість в регіоні (області) ліжок з киснем більше ніж на 65 %; 2. Кількість госпіталізацій більше 60 на 100 тисяс населення протягом 7 днів; 3. Зростання кількості госпіталізацій в регіоні більше ніж на 50% за тиждень; 4. Кількість ПЛР за 7 днів не менше 300 на 100 тисяч населення; 5. Коефіцієнт виявлення випадків серед протестованих більше 20%.
Якщо протягом семи днів буде триматися лише один показник – то це «помаранчевий» рівень.
«Зелена» зона передбачає скасування всіх діючих обмежень. Вона буде вводитися у випадку досягнення двох показників: 1. Рівень захворюваності на ГРЗ не менше ніж в 13 областях не перевищує 50% від епідпорогу, передбаченого для цієї області. 2. Коефіцієнт виявлених випадків не перевищує 5%.
Нагадаємо, 25 січня в Україні завершився майже тритижневий посилений карантин, який діяв з 8 січня, і країна повернулася до обмежень «помаранчевої» зони. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що адаптивний карантин планують продовжити до 31 березня. Наразі за рішенням уряду він діє до кінця зими – до 28 лютого. Згодом Шмигаль сказав, що карантин в Україні буде продовжено щонайменше до 30 квітня.
Як змінювалась ситуація з карантином в Україні
3 березня 2020 року Україна оголосила про перший випадок коронавірусної хвороби у чоловіка з Чернівців, який прибув з Італії до Румунії літаком, а потім дістався в Україну автомобілем.
Після цього перші карантинні обмеження через загрозу епідемії коронавірусу в Україні запровадили 12 березня. Найжорсткіші карантинні заходи в Україні почали діяти з 6 квітня. Тодішній локдаун продовжували кілька разів, проте вже з 11 травня його поступово послаблювали, розбивши цю процедуру на 5 етапів.
З 22 травня в Україні почав діяти так званий «адаптивний» (локальний) карантин, який дозволив посилювати обмеження лише в окремих регіонах, якщо там зафіксують спалахи коронавірусу.
З 1 серпня Україну поділили на «зелену», «жовту», «помаранчеву» і «червону» зони – залежно від епідеміологічної ситуації. Вже до 9 листопада в Україні не лишилося жодного регіону в «жовтій» чи «зеленій» зоні.
З 14 листопада Кабінет міністрів запровадив так званий «локдаун вихідного дня» який посилював обмежувальні заходи, але лише на період суботи-неділі. Вже 2 грудня цей карантин скасували. Керівник МОЗ констатував, що очікуваного результату «локдаун вихідного дня» не дав через порушення обмежень українцями.
Того ж дня на всі території України запровадили обмеження «помаранчевої» зони карантину. З 8 січня 2021 року уряд вирішив запровадити ще один посилений карантин, який тривав до 24 січня, після чого йому на зміну знову прийшла «помаранчева» зона карантину, яку запровадили на території усіх регіонів.