В Україні вперше може народитися дитина від трьох батьків

Дитина матиме гени від трьох людей – батька, матері й ще однієї жінки-донора

СуспільствоАндрій Стець, 14 липня 201620800
Процедура може допомогти жінкам з мітохондріальними захворюваннями народити здорову дитину

Завдяки новому методу штучного запліднення в Україні вже у цьому році може народитися дитина, яка матиме гени від трьох людей – батька, матері й ще однієї жінки-донора. Про це повідомляє українська служба ВВС.

Гени донора потраплять в організм дитини разом з з донорськими мітохондріями – мікроскопічними структурами, які є в кожній клітині і які виробляють для неї енергію. Кількість генів буде – всього 37, тоді як від батьків дитина отримає 25 тис.

На сьогоднішній день у світі вже живуть кілька десятків людей, які мають мітохондрії від донора. Свого часу їх зачали за допомогою так званого цитоплазматичного переносу. В свою чергу, українські науковці намагаються зробити щось схоже, однак застосовують для цього нову технологію, яку вони називають пронуклеарним перенесенням ядер.

Для цього в лабораторії спочатку запліднюють сперматозоїдами батька дві яйцеклітини: матері й донора. Потім із заплідненої материнської яйцеклітини дістають ядро, в якому й міститься основна генетична інформація від обох батьків. Це ядро вживлюють у яйцеклітину донора, заміняючи ним оригінальне. В цій клітині між ядром і оболонкою залишаються донорські мітохондрії, які мають свій, окремий набір з 37 генів. Таким чином, якщо з цієї яйцеклітини розвинеться зародок, він нестиме в собі комбінацію генів трьох людей.

У більшості західних країн така технологія заборонена через її недостатню вивченість і можливі ризики для здоров'я. Єдина країна, яка дозволила дослідження на законодавчому рівні, - Велика Британія.

Схема, за якою в клітині опиняється ДНК трьох людей

Наразі технологію, яку в західній пресі називають як «дитина трьох батьків» випробовують у київській приватній клініці «Надія».

За словами директора репродуктивної клініки Валерія Зукіна, лікарі детально пояснюють своїм пацієнткам, що ця технологія експериментальна, тому рішення про участь у дослідженнях жінки ухвалюють усвідомлено.

«Коли ми пояснюємо, що дитина буде мати ДНК від трьох батьків, то деякі відмовляються», - розповів він.

«Ми не кажемо, що ми все знаємо. Але для того, щоб щось дізнатися, треба щоб хтось зробив перший крок», - розповів лікар про науковий бік питання.

Українські науковці сподіваються, що процедура може допомогти жінкам з так званими мітохондріальними захворюваннями народити здорову дитину. Мітохондрії передаються дитині лише від матері. Тому якщо жінці діагностували таке захворювання, донор зі «здоровими» мітохондріями – це її надія народити здорову дитину.

Крім цього, у репродуктивній клініці сподіваються, що метод зможе допомогти жінкам, які зважилися на штучне запліднення, але в яких ембріон з невідомих причин не розвивається.

За словами лікарів, на сьогоднішній день завдяки такій технології в Україні вдалося завагітніти двом жінкам: одна з них на 14-му тижні, а друга – на восьмому.

Лікарі відстежують розвиток обох плодів і сподіваються на народження здорових дітей. При цьому вони наголошують, що усвідомлюють усі ризики і попереджають про них пацієнтів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук