В університеті Франка розробляють проект «Правдива історія України»
«В середовищі нашого університету розробляють проект для школярів і студентів з матеріалами «Правдива історія України», який вилучено відповідно до сучасної міністерської політики», - зазначив 28 травня у виступі на Святі випускника Львівського національного університету ім. Івана Франка, який відзначає 350-ліття, ректор Іван Вакарчук.
«Українська мова, яку з варварським завзяттям переслідували та забороняли, зачиняли перед нею двері шкіл, університетів та культурно-просвітницьких установ, зводячи її до рангу діалектної говірки, тепер набула високого статусу академічної дисципліни. Сьогодні важко уявити, як б склалася історична доля української мови, коли б Австро-Угорщина пішла б шляхом Російської імперії: шляхом емських вердиктів і валуєвських циркулярів та чи не сотні інших указів, що забороняли і нищили українську мову, і цим само програмово гальмували розвиток української культури», - зазначив Іван Вакарчук.
Він виокремив роль Львова у розвитку української філології: «У час, коли потужна хвиля весни народів 1848 року охопила всю Європу, у тому числі і Галичину, яскравою з’явою було заснування першої в Україні кафедри української словесності в одному з найдавніших університетів Центральної та Східної Європи. Це дало поштовх до появи блискучої плеяди філологів, яку ми сьогодні називаємо львівською філологічною школою».
І.Вакарчук звернувся до сьогодення: «Двохсотлітня політика заборони українцям природного права на життя на власній землі у власній питомій для них культурі успадкована і продовжена колишнім Радянським Союзом та й нинішньою Росією, спричинюють сьогоднішні згубні для українців спроби запровадження в Україні на державному рівні так званої мови міжнаціонального спілкування замість державної української».
Він додав: «Нам кажуть, що наші письменники не досягли європейського рівня, викреслюють зі шкільних програм українських класиків дійсно світового звучання. Нас переконують, що ми не маємо якісної української літератури. Вириваються сторінки із підручників, перекручують, замовчують правдиві факти історії України, яку повинні вивчати наші діти. Нам нав’язують проекти, які суперечать не лише нормам чинного законодавства, а й підривають основи нашої державності, руйнують всі засади нашої моралі, а ми мовчимо. Не можна мовчати, треба говорити».
Ректор нагадав заклик Івана Франка:
Не мовчи, коли, гордо пишаючись,
Велегласно брехня гомонить,
16:51 20-01-2025
Коли, горем чужим утішаючись,
Зависть, наче оса та, бринить,
І сичить клевета, мов гадюка в корчи, —
Не мовчи!
Говори, коли серце твоє підіймається
Нетерплячкою правди й добра,
Говори, хай слів твоїх розумних жахається
Слямазарність, бездарність стара,
Хоч би ушам глухим, до німої гори, —
Говори!
У підсумку Іван Вакарчук сказав: «Наш університет неодноразово заявляв, і продовжує говорити про неприпустимість тих урядових рішень, які підривають основи української державності, відстоював право українців мати свою власну державу і бути вільною нацією. І тепер в середовищі нашого університету розробляють проект для школярів і студентів із матеріалами «Правдива історія України», який вилучено відповідно до сучасної міністерської політики».