В уряді Угорщини назвали «напівфашистським» український закон про освіту
В Угорщині продовжують вимагати від української влади змін до цього закону
В уряді Угорщини назвали закон України про освіту «напівфашистським». Про це йдеться на сайті угорського уряду.
Зазначається, що на прес-конференції у Будапешті міністр Гергей Гуйяш заявив, що наразі Україна має уряд, який «зневажає права меншин», і який «ухвалив напівфашистський освітній закон», та висловив сподівання, що угорській владі таки «вдасться достукатися до нової адміністрації, оскільки вона не має можливості контактувати з поточною адміністрацією». Також Гуйяш наголосив, що в Угорщині продовжують очікувати на зміну цього закону.
Нагадаємо, Угорщина блокує зустрічі в рамках співпраці України з ЄС і НАТО через ухвалений Києвом закон про освіту, який набрав чинності 28 вересня 2017 року.
Зазначимо, що Угорщина послідовно блокує зустрічі представників НАТО і України на вищому рівні через українську освітню реформу, яка, на думку Будапешта, обмежує права етнічних угорців. Крім того, Будапешт заявив про блокування євроінтеграційних планів Києва до усунення «проблемних», на його думку, положень освітнього закону.
Українська сторона назвала дії Угорщини провокативними і звинуватила у маніпуляціях. Згідно із законом, освітній процес в усіх закладах освіти відбуватиметься українською мовою. Представники національних меншин мають право навчатися в окремих групах дитсадків та класах початкової школи, в яких крім української буде використовуватися в освітньому процесі мова відповідної меншини. Угорська сторона вимагає внести поправки до цього закону.
Зокрема, Венеціанська комісія поставила перед Україною низку вимог. По-перше, Україна має продовжити перехідний період для дітей, які почали навчання у класах із викладанням мовами меншин. Зараз передбачено, що діти, які пішли в такі школи до 1 вересня 2018 року, можуть навчатися за старими правилами до 2020-го. На думку Венеціанської комісії, цей період замалий. По-друге, зі сфери дії мовної статті потрібно вивести приватні школи, що не отримують бюджетного фінансування. По-третє, комісія констатує, що російська мова отримала менше прав, ніж мови ЄС, і рекомендує це змінити.