Вчені Оксфордського університету знайшли найдавніше у світі письмове позначення нуля

СвітРоман Ганкевич, 17 вересня 201717450
Манускрипт виявився на 500 років старішим ніж вважалося

Британські вчені з Оксфордського університету виявили в одному з давніх індійських манускриптів найдавніше в історії письмове позначення нуля. Про це інформує The Guardian.

Як зазначається, відкриття зробили під час вивчення так званого «манускрипту Бакшалі» - одного із найдавніших прикладів вирішення математичних задач. Старовинний документ з берести знайшли у 1881 році на території сучасного Пакистану. Він містить 70 сторінок і вважається одним з найдавніших документів в історії індійської і світової математики. Рукопис написаний однією з форм санскриту. З початку XX століття його зберігають в бібліотеці Оксфордського університету.

Через крихкість сторінок учені досі не могли точно визначити час, коли він був написаний. Аналіз стилю письма і зміст вказували на те, що документ був створений у IX-XII століттях, але нещодавній радіовуглецевий аналіз артефакту дозволив датувати манускрипт щонайменше на 500 - 600 років раніше: II-IV століттями нашої ери.

У документі знайшли багато позначок нуля. Символ, що зустрічається в манускрипті Бакшалі, не ідентичний сучасному. Він виглядає, як суцільна окружність. Порожній простір усередині округлого символу в індійських текстах з'явився вже пізніше. Крім того, нуль рукопису Бакшала не виступає в якості самостійного числа, а слугує заповнювачем.

Наприклад, у числі 101 він вказує на відсутність десятків. Проте, вчені вважають, що саме ця форма нуля потім стала основою сучасного розуміння цього числа.

Зазначимо, до цього вважалось, що найдавнішим згадуванням нуля є настінний напис в храмі індійського міста Гваліор - написане там число 270 датується кінцем IX століття.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук