Вибір навчатися якісно: чому Україні потрібна профільна освіта
Є хлопець Іван, який вчиться у 6 класі НУШ і захоплюється футболом, а ще історією України та світу. Йому складно з математикою. Батько хлопця зараз у ЗСУ, а Іван з мамою дуже на нього чекають. Крім цього родина дбає про освіту дитини. І їм наразі взагалі не зрозуміло, що ж чекає Івана в 10,11,12 класах.
Хлопець лише приблизно розуміє, ким буде у майбутньому. Він продовжує навчатися за шкільною програмою, яка досі є всеосяжною. Загалом Україні зараз майже 70% дітей навчаються за гуманітарними профілями. Хоч на ринку праці є потреба у технічних, природничих спеціальностях. Іванові, з його схильністю до спорту та історії, було б добре заглибитися в обрані напрями ще в школі, щоб справді визначитися що робити далі в житті.
Профільна школа якраз дасть таку можливість. Іван зможе обрати напрями які його цікавлять та займатися тим, що йому подобається, що краще вдається. Пов’язувати своє майбутнє зі спортом, чи з історією.
Наразі професійна підготовка розпочинається лише після школи. Чи є сенс продовжувати так навчати? Якщо можна обрати європейську модель профільної освіти.
Що чекає Івана в старших класах НУШ, тобто у «Профільній школі»?
Після закінчення 9 класу, Іван перейде на навчання в академічний чи професійний ліцеї, або коледж. Академічні ліцеї готуватимуть учнів до вступу у заклади вищої освіти. Професійні ліцеї будуть орієнтувати на ринок праці та швидке здобуття професії.
Заклад освіти Іван обиратиме сам, орієнтуючись на профілі ліцеїв та обираючи цікаві й зрозумілі їм напрями. Загальну кількість предметів у старшій школі переглянуть та частково скоротять. Впродовж трьох років у ліцеї Іван та інші учні будуть поглиблено вивчати обрані дисципліни.
Профілі формуватимуть ліцеї самостійно на основі освітніх галузей. Це може бути математичний, природничий та інші напрями. Важливо розуміти: що більший заклад освіти, то більше профілів він спроможний запропонувати. Тож застерігаю громади від бажання мати по кілька ліцеїв. Краще менше, але більших і потужних. Треба створити освітні осередки, в яких даватимуть знання та вміння застосувати вивчений матеріал на практиці. Ліцеї працюватимуть за новими програмами, а серед методів буде проектне навчання.
Як творяться ліцеї?
Законом України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що до 1 вересня цього року мають бути затверджені плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти. Мережу ліцеїв по всій країні ретельно планують з огляду на кількість учнів у громадах та географічне розташування, доступність закладів освіти. Важливо ще й вибудувати мережу ліцеїв так, щоб забезпечити учням широкий вибір профілів. До формування мережі залучені органи самоврядування, департаменти освіти військових адміністрацій. Враховуються ресурсні можливості громад. Адже слід забезпечити учням якісні умови, матеріальну базу, колектив фахових педагогів. Усі нововведення впроваджуються виважено, з урахуванням досвіду інших країн, за сприяння та підтримки міжнародних партнерів. Зокрема Швейцарсько – українського проекту DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», який підтримує напрацювання стратегії реформи.
Коли запрацює профільна освіта?
У 2025 – 2026 роках пілотування профільної освіти впровадять в окремих закладах. Наразі МОН обрало 25 ліцеїв для пілотного проекту. Вони подали анкети, в яких обгрунтували бажання першими підтримати реформу. Невдовзі ці заклади стануть менторами для наступних ліцеїв.
З 2027 року Іван та його однокласники, випускники 9 класів НУШ першими перейдуть у трирічну профільну школу. До 2029 року триватиме перехідний етап реформи. Фахівці міністерства на кожному етапі отримують консультації, інформаційну підтримку від іноземних колег з Організації економічного співробітництва та розвитку (OECР), освітянського експертного середовища, асоціацій ОМС, управлінь освіти, громад. Фінальним етапом реформи визначено 2033 рік.
Щоб у реформу повірити треба її зрозуміти
Зараз у різних регіонах України відбуваються громадські обговорення реформи профільної середньої освіти. Зустріч з експертами DECIDE та Міністерства освіти у науки України відбулася у Львові. Захід об’єднав понад 200 осіб із громад області. Йшлося не лише про планування майбутніх ліцеїв, а й про боротьбу за доброго вчителя. Реформа профільної середньої освіти диктуватиме потребу в підготовці педагогів, вирівняється питання оплати праці вчителів. А головне - такі як Іван діти отримають можливість вибору навчання за улюбленими напрямами. І наша модель освіти стане наближеною до європейської.
Ще один бажаний результат профільної школи – підготовка до ЗНО без репетиторів. Я не маю ілюзій, що це відбудеться швидко. Але це шлях, яким треба йти.
Згодом батьки та учні відчують переваги профільної освіти.
Фото Thomas Park / Unsplash