Сьогодні гостем прямого ефіру ZAXID.LIVE є керівник головного територіального управління юстиції у Львівській області Ярослав Жукровський. Саме він відповідає за виконання рішень судів, знає як працюють «чорні нотаріуси» і чи відбиратимуть у львів’ян квартири за комунальні борги.
Доброго вечора, пане Ярославе! Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет про вас, як про нашого сьогоднішнього гостя.
***
Роботу у львівській юстиції Ярослав Жукровський почав наприкінці квітня 2015 року. Потрапив у відомство за конкурсом. Заступаючи на посаду тоді 36-річний службовець пообіцяв, - керуватися у роботі правилам трьох П: професійність, прозорість, підзвітність.
Ярослав Жукровський, начальник управління юстиції Львівщини: «Кожен посадовець буде надсилати електронні звіти про те, що він зробив за тиждень на мою персональну скриньку».
Ледарів у відомстві не буде, казав пан Жукровський. А доходи всіх працівників будуть у деклараціях. Електронні ж сервіси Мін’юсту стануть доступнішими для людей. Зміни держслужбовець почав із себе. Шкіряні меблі та антикварну шафу зі свого кабінету забрав. Тепер вони у Центральному РАГСі. Перейнявся начальник юстиції і здоров’ям своїх працівників.
Ярослав Жукровський, начальник управління юстиції Львівщини: «В управлінні юстиції є дуже багато дядьків, які мають животи. Ми примусимо їх бігати у футбол».
Змушує бігати не тільки у футбол. Сторінка у фейсбуці рясніє фото з пейнтболу, рафтингу та спільному відпочинку в наметах. Радий Ярослав Жукровський і новим кадрам. Однак співбесіда проходить нестандартно. У кандидата питають коли народився Бандера, коли прийнято Конституцію Пилипа Орлика, а ще Жукровський просить процитувати «Лента за Лентою».
Вже є той, кому не сподобався такий патріотизм. Тож стосовно Ярослава Жукровського триває службове розслідування.
***
Судячи з того, що ви прийшли сьогодні в футболці з Бандерою, це дисциплінарне провадження вас не налякало. Чи як?
Дисциплінарне провадження триває. Я вважаю, що соромитись історії своєї держави, героїв своєї держави – це неправильно. Навіть якщо дисциплінарна комісія прийме рішення про накладення дисциплінарного стягнення на мене саме за Степана Бандеру і пісню «Лента за лентою», для мене це буде велика честь. Крім того, дисциплінарна комісія щось дуже довго розглядає це питання і вагається у прийнятті рішення.
Очевидно, мова йде не про те, що треба соромитися Степана Бандери. Просто держчиновник зобов’язаний бути підкреслено аполітичним і не демонструвати будь-які прояви політичних поглядів.
Я не вважаю, що тут є якась політична складова цього питання, оскільки історія України, історія держави – це, навпаки, абсолютно адекватні, правильні речі, які також би мали бути включені в питання, які будуть обов’язкові для всіх державних службовців України загалом. Тому що одна справа, коли службовець займається побудовою схем, краде, бере хабарі – оце дійсно злочин. А коли державний службовець поза межами проведення конкурсу, але перед підписанням наказу про зарахування і прийняття на державну службу ставить такі питання – я вважаю, що в тому нема нічого злочинного, нічого націоналістичного.
Але, очевидно, ваше керівництво в Мін’юсті вважає інакше, раз порушило це провадження.
Я глибоко шаную і поважаю свого міністра. Завдяки міністру юстиції України Павлу Петренку я став частиною цієї прогресивної і ефективної команди. Але разом з цим є оця середня ланка державних службовців у міністерстві, які, очевидно, за своєю суттю є людьми старої генерації, людьми радянських стереотипів, і їм це не подобається. Тому, мабуть, пішла така реакція. І ці люди, очевидно, підставляють міністра юстиції Павла Петренка в тій ситуації.
Але це не один випадок, коли щодо мене звертаються про відкриття дисциплінарних проваджень. Є ще одне звернення про відкриття дисциплінарного провадження, яке стосується перевищення мною повноважень. В чому вважають, що я перевищив повноваження? От є функція в головному управлінні юстиції – доступ до державних реєстрів майна і бізнесу. Тобто, наші співробітники можуть вільно заходити у відповідні реєстри і дивитись всі документи будь-якої людини, будь-якого державного реєстратора. Я встановив певну заборону і певну ускладнену процедуру для посилення контролю за доступом до цих реєстрів.
А з якою метою?
Фактично, для того, щоб зруйнувати можливість використовувати цю інформацію з корупційною метою. А окремі люди вважають, що це є перевищення повноважень і це є злочин. Виявляється, в державі зараз модно красти, будувати схеми якісь і так далі, а коли зруйнувати потенційно корупційну складову – доступу до цих реєстрів, то це вже є перевищення повноважень. Мені дивна така позиція.
Працівникам управління юстиції потрібен доступ до реєстрів для виконання своїх службових обов’язків. Я правильно розумію?
Так. Я видав наказ про те, що будь-який доступ до реєстру має здійснюватись на підставі письмового подання і з інформуванням мене. Я, як керівник, маю знати, коли і з якою метою заходилось в державний реєстр, стосовно кого перевірялась відповідна інформація.
Це йдеться про якісь закриті реєстри? Бо у нас значна частина реєстрів відкрита і будь-хто, зокрема і журналісти, можуть зайти. Ми часто це використовуємо. Але писати доповідні, наприклад, генеральному директорові медіахолдингу – ми не пишемо.
Так. Є у Міністерстві юстиції багато відкритих реєстрів і я вважаю це великим досягненням команди Павла Петренка, що ці реєстри стали відкритими і доступними. Для працівників управлінь юстиції є можливість заходу у закриту частину реєстрів, де ми бачимо правовстановлюючі документи, щодо яких приймалось рішення.
Припустимо, ви дали документи для реєстрації квартири, подали заяву, технічний паспорт. Ми маємо можливість бачити ці документи. Чи це правильно? Мені видається, що зайвий контроль ніколи не може бути зайвим. А робити з цього проблему і шукати зловживання повноваженнями – це неправильно. Краще би ці люди шукали корупціонерів, садили їх і робили свою роботу.
А чому б не запропонувати це нововведення на рівні міністерства? Бо коли це робиться в окремо взятому управлінні, то, очевидно, це виглядає на перевищення повноважень.
Багато речей, які робляться у Львові є пілотними і апробаційними. Безумовно я запропоную міністру юстиції таку функцію щодо посилення контролю доступу до закритих частин державних реєстрів, щоб був більший контроль за діями державних службовців, щоб вони навіть не мали спокуси думати як ці дані можна використати з неправомірною метою.
А як ці дані можна використати з неправомірною метою?
Наприклад, можна шукати по конкретному державному реєстратору інформацію, що і коли він реєстрував. А потім спілкуватись із державним реєстратором…
І шантажувати його?
Шантажувати. Пропонувати за невикористання цієї інформації якісь неправомірні речі. Я вчасно зрозумів це і вчасно зупинив. Виявляється, це є проблемою і це злочин. Я є злочинець.
Так само до мене було звернення антикорупційних органів про порушення кримінального провадження за нецільове використання бюджетних коштів і те, що я на нарадах цитую праці Нікколо Макіавеллі. Узагалі маразм.
Ще один суперечливий історичний персонаж.
Він суперечливий, але Нікколо Макіавеллі направду говорив правильні речі, які для системи управління і зараз є дуже актуальними.
Щодо нецільового використання грошей – про що мова?
Мова йде про те, що на стадіоні «Арена Львів», у конференц-залі, я зібрав все управління юстиції у Львівській області і ми вперше в Україні одноголосно затвердили єдині правила внутрішнього розпорядку, ми провели загальний семінар щодо питань антикорупційного законодавства і створили незалежну профспілку, також 100% голосуванням на цих зборах.
Оренда була оплачена із державних коштів?
Так. Це було оплачено із спеціального фонду – 16 тис. грн. І, виявляється, це є проблема – те, що зі спеціального фонду було оплачено 16 тис. грн і всі працівники юстиції мали змогу приймати рішення, які відповідають чинному законодавству.
Зрозуміло. Повернемось до реєстрів. Була оця нашуміла «Афера століття» і там згадувались чорні нотаріуси – люди, які також маючи доступ до реєстрів, просто можуть перереєструвати право власності нерухомості на іншу людину. По цій справі щось відомо? І взагалі – їх багато, цих чорних нотаріусів?
Дивіться. У Львівській області діють більше 400 приватних і державних нотаріусів. Більшість або значна більшість нотаріусів є фахові, якісні порядні фахівці своєї справи і я пишаюсь спільнотою нотаріату Львівщини, фаховістю насамперед і їхньою порядністю. Разом з тим є нотаріуси, які хочуть якоїсь легкої наживи і пробують певними колізіями в законодавстві, через якісь документи, які не зовсім відповідають дійсності вчиняти ті чи інші дії.
По ситуації із «Аферою століття», яка була актуальна і є зараз актуальною, в принципі, вона і зараз актуальна. Це питання прозвучало в кінці грудня 2016 року. Одразу, прочитавши на ZAXID.NET відповідну інформацію, я створив комісію із залученням журналістів ZAXID.NET. На підставі засідання комісії одразу ж була проведена позапланова перевірка одного з нотаріусів. За результатами цієї перевірки одразу ж було внесено подання про анулювання свідоцтва і зупинення діяльності відповідного нотаріуса.
Найцікавіше, було два нотаріуси, які це реєстрували і тільки одну відсторонили.
Ми проводили перевірку по двох нотаріусах і тільки щодо одної було встановлено чітко очевидні порушення законодавства. Вона здійснювала первинну державну реєстрацію майна.
Тобто другий нотаріус не винна, так?
Так.
Ще якісь такі випадки виявляли?
Станом на 2017 рік нами внесено три подання про анулювання свідоцтв нотаріусів у Львівській області.
Вони завершені? Внесене подання і вони вже не нотаріуси?
Внесення подання означає, що управління юстиції і я, як керівник управління, подав подання, яке зупиняє діяльність нотаріуса до того моменту, поки дисциплінарна комісія не прийме щодо нього рішення. По трьох нотаріусах зараз їхня діяльність зупинена – вони не мають права вчиняти жодної нотаріальної чи реєстраційної дії, вони відключені від всіх реєстрів і вони чекають на рішення дисциплінарної комісії Міністерства юстиції України, яка прийме рішення, чи анульовувати чи не анульовувати відповідні свідоцтва.
Я шокований був, коли побачив ті договори, на підставі яких відчужувались об’єкти нерухомості. Станом на сьогодні справа розслідується правоохоронними органами і разом тим Львівська міська рада по окремих об’єктах виграла судові справи.
Так, але там буквально одне чи два приміщення повернули, а решта залишаються в підвішеному стані.
Хотів ще запитати про діяльність виконавчої служби. Недавно була гучна акція, коли у Львові зносили АЗС, але на моїй пам’яті це єдине, що виконавча служба знесла. В місті існує багато самобудів, незаконно встановлених МАФів і так далі.
Пане Олеже, ну це не зовсім акція була – ми просто робили свою роботу. Це перше. Друге – справді це єдиний в Україні прецедент знесення об’єкту такої складності.
Чи можливі знесення самобудів, як ви кажете? Так, можливі. Цим знесенням автозаправної станції у місті Львові ми показали, що виконавча служба спроможна, за умови авансування витрат на проведення виконавчих дій, виконати будь-яке рішення, в тому числі і щодо багатоповерхових будинків.
А хто, до речі, оплачує таке знесення?
Це знесення має авансувати стягувач, як правило. В даному випадку, коли це авансувалось…
Це мерія була.
Так, це була мерія. Львівська мерія авансувала витрати по знесенню заправки у розмірі один мільйон гривень. З того мільйона 200 тисяч…
Щоб знести заправку – один мільйон гривень?
Близько одного мільйона гривень, так. З них 200 тисяч було повернуто міськраді і інша сума стягується з боржника в користь міської ради. Авансування – це…
Ну я зрозумів – передоплата.
Була ще гучна історія, коли ви двічі намагалися знести ресторан «Хутірець» на розі Стрийська-Хуторівка і ніяк не вийшло, бо виявилось, що за документами це приватна хата.
Так. Було в нас таке виконавче провадження, ми двічі намагались і я переконаний, що цього року нам вдасться успішно виконати це судове рішення, але тоді нам перешкодила ухвала судді Радченко, в якій вона заборонила державним виконавцям проводити будь-які виконавчі дії на підставі того, що там насправді не ресторан, а будинок.
Вчора, здається, суддю Радченко відсторонили.
Так, пані Радченко відсторонили. Безумовно, це правильно.
А чому так довго це все триває?
Це питання більше до судової системи, чому вона так довго робить це. І вкотре воно підтверджує тезу, яку постійно говорить міністр юстиції Павло Петренко, що судова реформа – це питання не лише сьогоднішнього дня, а правильніше – вчорашнього дня, і воно ще вчора мало би бути все зроблено так, щоб судді працювали належно і доброчесно.
Судді працюють, як працюють. У нас уже залишається небагато часу, тому ще хотів зачепити тему, яку ми анонсували. Чи правда, що за борги за житлово-комунальні послуги виконавча служба може відібрати квартиру? Були такі випадки?
Державна виконавча служба забезпечує виконання судових рішень. Коли борг людини чи за житлово-комунальні послуги, чи по інших виконавчих провадженнях становить більше 64 тис. грн, то державна виконавча служба може вчиняти дії щодо опису і реалізації майна, у тому числі і квартир. Тобто ті люди, у яких є заборгованість по житлово-комунальних послугах більше 64 тис. грн, є в зоні ризику щодо продажу їхнього майна.
Чи були факти продажу такого майна, як квартири чи будинки? Станом на сьогодні таких фактів не було. Але в нас є факти продажу часток у квартирах.
Власне виконавчою службою?
Саме так. Для прикладу, цього року продано одну п’яту частину квартири для оплати боргу за житлово-комунальні послуги.
А кому продано? Сторонній людині чи самі власники викуповували?
Зараз система реалізації арештованого майна є дуже прозорою. Є сайт СЕТАМ. Приходить експерт, описує майно, виставляє на електронний майданчик це майно. Хто оплатить відповідний внесок, хто запропонує більшу ціну, той і є власником цієї частини. І такі приклади, коли ми реалізовували, наприклад, трактори чи іншу автомобільну техніку, є. І я думаю, державна виконавча служба на цьому зупинятись не буде.
Дякую. На жаль, наш час добіг до кінця.