Власникам сонячних електростанцій повернуть заборговані гроші за «зелений тариф»
Гроші за згенеровану «зеленими» домашніми електростанціями енергію повернуть на початку лютого. «Сонячникам» Львівщини мають компенсувати гроші за жовтень, листопад та грудень. Про це повідомили і в Укренерго, і в «Львівенергозбуті». А от чи повернуть гроші за згенеровану електрику власникам СЕС на Тернопільщині та Івано-Франківщині — поки невідомо.
Продавати надлишкову енергію можна за «зеленим тарифом»: держава купує електрику у приватних осіб, які використовують альтернативні джерела. На це і розраховував пан Ярослав, коли чотири роки тому встановив сонячні панелі.
«Сонячні панелі купляли в Китаї і за дешевшою трошки ціною. А взагалі собівартість цієї станції вийшла десь 20 тисяч євро», — пригадує власник приватної СЕС Ярослав Шийка.
Але впродовж останніх трьох місяців пан Ярослав і ще понад 900 власників сонячних електростанцій на Львівщині не отримують грошей від держави за «зеленим тарифом». Така заборгованість вносить корективи у плани чоловіка.
«Коли купував, то ясне діло, що розраховував на 8 років — це окупність такої станції. Але якщо зараз не платять за «зеленим тарифом», то, звичайно, що окупність буде ще більшою», — додає власник приватної СЕС Ярослав Шийка.
Виплатити кошти за попередні місяці «сонячникам» Львівщини мав місцевий «Енергозбут». Однак тут запевняють, що не винні. Адже гроші на виплату за «зеленим тарифом» їм не перерахувало державне «Укренерго».
«Там було близько 5 млн грн тих коштів перед нами. Тож ми свої гроші вклали. Але зараз вдалося все-таки врегулювати ці моменти і вже поступили до нас кошти і вже за грудень будуть зараз виплати споживачам, які продають електроенергію», — запевняє речник ТОВ «Львівенергозбут» Олександр Горгут.
«Укренерго» визнало, що заборгувало гроші. І назвало причини. Одна з них — погано передбачений тариф, адже приватних сонячних електростанцій постійно більшає. Згідно з даними Держенергоефективності, наприкінці 2019 року сукупна потужність домашніх СЕС в країні становила 400 МВт. Це на 61% більше, ніж 2018-го, і на 81,3% – ніж 2017-го.
«Укренерго» сплатило 485 млн грн (з ПДВ) на користь постачальників універсальної послуги (ПУП) для компенсації «зеленого» тарифу для ВДЕ з приватних домогосподарств. Це на 354% більше, ніж передбачено на ці витрати в тарифі», — повідомляють на сайті «Укренерго».
Ще одна причина — деякі місцеві енергозбути не заплатили «Укренерго» за транспортовану до них електроенергію. До прикладу, її доставляють з електростанцій до розподільчих станцій. Як повідомили в «Укренерго», «Тернопільобленерго» заборгувало перед ними 25 млн грн.
«Не всі учасники ринку платили «Укренерго». Відповідно, «Укренерго» також нерівномірно і не всім виплачували ті кошти, не всім обленерго або постачальникам універсальних послуг. Тому саме Тернопільська область, Івано-Франківська і Львівська — там були платежі гірші», — пояснює голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
Водночас і «Укренерго», і ТОВ «Львівенергозбут» запевняють, що проблему вирішили. І найближчим часом власники домашніх «зелених» електростанцій таки отримають свої гроші.