Через літню спеку в Україні зросло споживання електрики, та виявилось, що вугілля на її виробництво бракує. При чому якщо досі ми мали дефіцит в основному антрациту (через те, що більшість шахт розташовані у зоні АТО), то на сьогодні уже почало бракувати і вугілля газової групи. Газове вугілля видобувають у Львівсько-Волинському басейні та на Західному Донбасі, тобто у цілком стабільних регіонах. Та через відсутність інвестицій та величезні борги ці шахти уже в такому стані, що не можуть навіть підтримувати видобуток на рівні 2013-2014-го року, не кажучи уже про нарощення обсягів виробництва.
«Шахти, які підконтрольні українській владі, здатні наростити свої потужності. Якби були виділені гроші на оснащення лав, то зараз можна було б зарядити шість лав, – сказав голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. – Це як поле: спочатку треба його зорати, посіяти, а потім можна збирати урожай. Так і шахта працює: підготували площу, зібрали вугілля, підготували площі – зібрали. Якби була підтримка на рівні 5 мільярдів гривень, можна було б говорити, що можна утримати ситуацію на поточному рівні. Про будівництво нових шахт не йдеться – ніхто не виділить 25-30 мільярдів гривень на будівництво шахти».
Однак коштів ані на проходку нових лав, ані на заміну обладнання ніхто не поспішає виділяти. А зарплатні борги у галузі, за даними НПГУ, перевищили 500 мільйонів гривень. Через відсутність державної підтримки та незбалансовану ціну на вугілля, до банкрутства доведені навіть порівняно молоді (за українськими мірками) копальні. Тобто шахти, збудовані 35-40 років тому, які мають балансові запаси по 100 мільйонів тонн.
«Може так статись, що з настанням холодів наші шахти не здатні будуть видавати вугілля на гора, бо проходка не ведеться, забої не оснащуються, бо кошти не виділяються, не виділяються інвестиції», – сказав Михайло Волинець. Експерт визнає – ті шахти, які опинились у приватній власності, нині у значно кращому стані, ніж державні, адже приватні власники, особливо, якщо це великі корпорації, виділяли кошти на модернізацію та підтримку копалень у належному стані. Тим часом, за оцінкою Волинця, щонайменше 25% коштів, які виділяють з бюджету державним копальням, з'їдає корупція. «Якби не було страйків шахтарів, то ці шахти уже були б доведені до зупинки», – підсумував Волинець.