Які українські підприємства націоналізували в ОРДЛО
Більшість «націоналізованих» компаній належать Рінату Ахметову
0Більшість підприємств на окупованій частині Донбасу, про націоналізацію яких в середу оголосили бойовики, належать українському мільярдерові Рінату Ахметову. Серед 26 компаній, зарахованих ДФС до категорії «великих платників податків», які фізично розташовані на окупованій території, але сплачують податки до українського бюджету, в держвласності перебувають лише два підприємства.
1 березня стало відомо про запровадження бойовиками «зовнішнього управління» на всіх підприємствах, які працюють на окупованій території Донбасу, але зареєстровані на підконтрольній Україні території і, відповідно, сплачують податки в Україні.
Список таких підприємств, які ймовірно стали жертвами «націоналізації» з боку бойовиків, раніше опублікувала інформаційна агенція Дивись.info. До цього переліку увійшли 26 компаній, які ДФС зараховує до категорії «великі платники податків» і які розташовані на окупованій території Донбасу.
За даними бізнес-пошукової системи YouControl, кінцевим власником 18 компаній з цього списку є Рінат Ахметов. Мова йде про ТзОВ «Метінвест Холдинг»; ТзОВ «ДТЕК Енерго»; ТзОВ «Першотравеньский ремонтно-механічний завод»; ТзОВ «ДТЕК Сервіс»; ТзОВ «Метінвест-Україна»; ТзОВ «ДТЕК Трейдінг»; ТзОВ «ДТЕК Добропіллявугілля»; ТзОВ «ДТЕК»; ТзОВ «ДТЕК Свердловантрацит»; ТзОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит»; ТзОВ «Метінвест інжинірінг»; ТзОВ «Центральна збагачувальна фабрика «Курахівська»; ПАТ «Футбольний клуб "Шахтар"»; ПАТ «ДТЕК Пем-енерговугілля»; ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ»; ПАТ «Донецьккокс»; ПАТ «Харцизький трубний завод» та ПАТ «Єнакієвський металургійний завод».
«Санкції» бойовиків також можуть торкнутися ТДВ «Попаснянський вагоноремонтний завод», серед засновників якого також були компанії Ріната Ахметова, однак зараз кінцевою власницею вказана криворіжанка Марина Бескровна.
Ще три компанії, які працюють на окупованій частині Донбасу, але платять податки в Україні, пов’язані з екс-президентом Віктором Януковичем – «Макіївкокс», «Ясинівський коксохімічний завод» та «Донбасенерго». Власником перших двох є російський мільярдер Віктор Нусенкіс, а «Донбасенерго», за даними ЗМІ, належить Олександру Януковичу;
Податки в Україні також платить і ПАТ «Шахта ім. О. Ф. Засядька», яку контролює екс-нардеп від Партії регіонів Юхим Зв’ягільський, а також ПАТ «Луганськтепловоз», 76% акцій якого належить російському Брянському машинобудівному заводу. Сам завод входить в «Трансмашхолдинг», що належить французькій корпорації Alstom та російським бізнесменам Іскандеру Махмудову та Андрєю Бокарьову (обидва входять у топ-100 найбагатших росіян).
Лише два підприємства з категорії «великих платників податків», які працюють на окупованій території Донбасу, перебувають у 100% власності держави Україна – це – ДП «Шахтоуправління "Південнодонбаське №1"» і ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
***
Нагадаємо, у так званих «ДНР» і «ЛНР» заявили, що із 1 березня вводять «зовнішнє управління» на всіх українських підприємствах, які працюють на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Інформацію про «націоналізацію» підтвердив також прес-секретар російського президента Дмітрій Песков, який заявив також, що «Москва готова повпливати на ЛНР і ДНР у випадку, якщо Київ доб’ється зняття транспортної блокади.
Окрім цього із 1 березня «Укртелеком», який також належить Рінату Ахметову, припинив надання послуг зв'язку абонентам на окупованих територіях Донецької області. У поширеній прес-службою компанії заяві вказано, що до такого рішення вдалися через втручання у роботу бойовиків.
Зазначимо, що, за даними міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, лише шахтарі, які продовжують працювати на окупованих територіях, у 2016 році сплатили до держбюджету України близько 1,9 млрд грн податків. За інформацією радника голови СБУ Юрія Тандіта, всього українські підприємства, які працюють в ОРДЛО, сплатили у 2016 році близько 31,7 млрд грн податків.