Європейські банки втратять 11% прибутку через кіпрську кризу, - аналітики
Через кіпрську кризу європейські банки змушені будуть підвищити ставки по великих депозитах, щоб залучити вкладників. Про це йдеться в аналітичному звіті Barclays. Сума втрат сягне близько 8 мільярдів євро на рік і може збільшитися до 15 мільярдів. А це – 11% прибутку всього банківського сектору континенту.
Аналітики Barclays відзначають, що до банківської кризи на Кіпрі різниця між ставками по внесках до 100 тисяч євро і вище цієї позначки відсутня. Проте зараз власники незастрахованих депозитів можуть почати переоцінювати свої ризики.
Кіпр був змушений заморозити великі внески обсягом понад 100 тисяч євро для порятунку свого банківського сектора від повного банкрутства. Влада ЄС погодилися виділити Кіпру десять мільярдів євро на рекапіталізацію банків за умови, що інші засоби, необхідні для підтримки економіки на плаву, острів знайде сам.
Спочатку уряд країни мало намір зібрати одноразовий податок з банківських рахунків, але парламент відхилив відповідний законопроект. У результаті було вирішено провести реструктуризацію фінансового сектора, в результаті якого власники рахунків понад 100 тисяч євро на Bank of Cyprus і Laiki Bank, два найбільших кредитних установи острови, втратять більшу частину коштів.
Нагадаємо, міністри фінансів 17 країн єврозони 25 березня підписали попередню угоду, яка забезпечить виділення Кіпру фінансової допомоги, але при цьому загрожує великим вкладникам найбільшого банку країни (Bank of Cyprus) значними втратами.
Міністри фінансів країн єврозони (Єврогрупа) підтвердили розмір фінансової допомоги Кіпру від єврозони і МВФ в розмірі до €10 мільярдів.
У ніч проти 23 березня парламент Кіпру схвалив законопроект про реструктуризацію банків країни.
Напередодні парламент відмовився ввести примусове списання частини депозитів у вигляді "податку". У запропонованому законопроекті пропонували списати 6,75% депозитів сумою в 20-100 тисяч євро, і 9,9% з більших вкладів. Попереднє рішення про списання було прийнято урядом за наполяганням кредиторів ЄС.