З фільму «Стус» забрали сцену суду над поетом на вимогу Медведчука
З фільму «Стус» вилучили сцену суду над поетом. Зробили це на вимогу Віктора Медведчука. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів актор Геннадій Попенко. За його словами, коли він проходив кастинг на фільм «Стус», то у сценарії була сцена останнього суду над Стусом.
«Саме того суду, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали. Але адвокат Стуса, товариш Медведчук, визнав не лише суд, а й Стусову "провину". Хід справжнього адвоката-захисника. А потім було останнє заслання Василя Стуса, із якого він не повернуся. Український класик помер у радянському таборі лише за 6 років до здобуття Україною незалежності». – написав Попенко.
Проте акторові стало відомо, що цієї сцени у фільмі не буде. Геннадій Попенко запитав про це у акторів, які грають у фільмі. Вони підтвердили, що сцени суду вже немає. Її прибрали зі знімального графіка нікого не попередивши. Навіть такого персонажа, як Медведчук, у фільмі вже немає. Проте кастинг на нього був, актора було знайдено і він готувався до зйомок.
«Зі слів учасників знімального процесу продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука і сказали, що якщо вони хочуть дозняти картину, не хочуть провокацій, то потрібно прибрати сцену суду над Стусом»,– розповів Попенко.
Наразі режисер фільму Роман Бровко ситуацію не прокоментував. Натомість продюсер Артем Денисов інформацію про дзвінок від імені Медведчука назвав фейком.
За словами Денисова, сцену з Медведчуком вирізали лише через питання хронометражу фільму, повідомила «Українська правда».
Фільм знімають за участі Держкіно. Сума державної фінансової підтримки становить 19 млн 264,5 тис. грн. Загальна вартість виробництва фільму – 38 млн 529 тис. грн.
Згідно із синопсисом, опублікованим на офіційній сторінці фільму у Facebook, дія картини відбувається у 1985 році. Збірка записів «Палімпсести» відомого українського поета-дисидента Василя Стуса, написана ним у таборі для політв’язнів, готується на Заході до висунення на Нобелівську премію з літератури.
КДБ схвильований цим фактом і не може допустити, щоб така нагорода піднесла«українську справу» на нечувану висоту. Тому до табору «Перм-36» приїжджає спеціальний агент КДБ, який має завдання за будь-яку ціну спокусити поета химерною «свободою» в обмін на відмову від висунення на премію, - йдеться у синопсисі.
Нагадаємо, Василь Стус був вдруге заарештований у 1980 році, визнаний особливо небезпечним рецидивістом та засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Він відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука, намагаючись самому здійснити свій захист. За це Стуса вивели із зали суду і вирок йому зачитали без нього. В одному з листів, адресованому світовій громадськості, відомий російський вчений і правозахисник Андрій Сахаров розцінив вирок Стусові як ганьбу радянської репресивної системи.
Адвокатом Віктора Медведчука затвердили, незважаючи на чисельні протести поета. Суд проходив за зачиненими дверима.
Василь Стус помер у 1985 році. За офіційними даними причина смерті - зупинка серця. Товариш Стуса, також колишній політв'язень, Василь Овсієнко поруч із цією версією висував припущення про загибель від удару карцерними нарами, цілком імовірно, зумисне підлаштовану наглядачами.