Після масових протестів автори фільму «Стус» пообіцяли дозняти сцену суду з Медведчуком
Після того, як довкола фільму «Стус» виник скандал через те, що з сценарію була забрана сцена суду над поетом, автори картини вирішили її дозняти.
«Сцена суду була видалена з останніх драфтів сценарію разом з ще двома десятками сцен. Зокрема, після розмови з сином поета. Крім того, розуміючи, що картина виходитиме в прокат в розпал передвиборчої кампанії, ми не хотіли робити пам’ять про велику людину інструментом політичних впливів та аргументів», - пояснили своє рішення автори картини.
Проте через великий суспільний резонанс автори вирішили поернути сцену суду до сценарію фільму і дозняти її.
«Втім, розуміючи суспільну значущість теми, з огляду на кількість прохань з боку громадськості повернути сцену до фільму, ми за останню добу зібрали продюсерську групу, щоб розглянути можливість вшанувати суспільний запит за присутність в художній картині про поета епізоду суду за участі його адвоката. Ми визнаємо, що, видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства... Найближчим часом сцену буде дознято», - йдеться у звернені знімальної групи.
Нагадаємо, 10 серпня стало відомо, що з фільму «Стус» вилучили сцену суду над поетом і, за словами актора Геннадія Попенка, зроблено то було на вимогу Віктора Медведчука, який був адвокатом Стуса.
Режисер фільму Роман Бровко та продюсер Артем Денисов заявили, що сцену з Медведчуком вирізали лише через питання хронометражу фільму. Повідомлення про тиск з боку Медведчука вони назвали фейком.
Фільм знімають за участі Держкіно. Сума державної фінансової підтримки становить 19 млн 264,5 тис. грн. Загальна вартість виробництва фільму – 38 млн 529 тис. грн. У ролі Василя Стуса - Дмитро Ярошенко, який зіграв дільничого у фільмі «Брама».
Нагадаємо, Василь Стус був вдруге заарештований у 1980 році, визнаний особливо небезпечним рецидивістом та засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Він відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука, намагаючись самому здійснити свій захист. За це Стуса вивели із зали суду і вирок йому зачитали без нього. В одному з листів, адресованому світовій громадськості, відомий російський вчений і правозахисник Андрій Сахаров розцінив вирок Стусові як ганьбу радянської репресивної системи.
Адвокатом Віктора Медведчука затвердили, незважаючи на чисельні протести поета. Суд проходив за зачиненими дверима. Василь Стус помер у 1985 році.
«Створюючи біографічний фільм “Стус” ми перш за все ставили собі за мету розкрити постать українського поета та дисидента. Популяризувати його ім’я серед тієї частини української громадськості, яка не надто активно цікавилась його фігурою і значенням в українській історії (свідоцтвами тотального незнання імені Стуса є вуличні опитування)», - наголосили автори картини.
Картина має вийти у прокат на початку 2019 року.