5 тисяч львів’ян змогли легалізувати свою працю
«Львівська міська рада спільно із міським центром зайнятості, соціальними фондами, податковою адміністрацією проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо недопустимості використання робочої сили з порушенням трудового законодавства, щодо особистої відповідальності за приховування відомостей про нелегальну зайнятість, важливість оформлення трудових відносин, а також щодо наслідків заниження та тінізації заробітної плати», - повідомила 11 лютого під час брифінгу начальник відділу праці управління економіки Львівської міської ради Катерина Рибачок.
К.Рибачок поінформувала: «За 2009 рік проаналізовано 6 374 підприємств у 15 галузях. Як наслідок, вдалося досягнути легалізації праці 4993 найманих працівників та детінізації зарплат на 351 підприємствах Львова».
«Забезпечити нормальні умови праці, а також гідний рівень заробітної плати - це обов’язок роботодавця. Мінімальний рівень заробітної плати – це встановлений законодавством рівень плати за просту, некваліфіковану роботу. Тому роботодавець немає права встановлювати мінімальний рівень зарплати, не зважаючи на кваліфікаційні здібності, профорієнтаційний рівень, посадові обов’язки працівника та виконану ним роботу», - заявила начальник відділу праці ЛМР.
К.Рибачок прокоментувала ZAXID.NET : «Ефективність роботи щодо детінізації зарплати видно по рівню середньомісячної зарплати, динаміці її росту. Якщо у січні 2009 року вона складала 1586,5 грн, то у грудні 2009 року досягла 2135 грн. Я вважаю, це свідчить про те, що роботодавці у нарахуванні зарплат почали відштовхуватися не лише від мінімального рівня зарплати, але й від професійних якостей працівників, виконаної роботи. Це дуже важливий результат».
Проте, за її словами, далеко не усі роботодавці пішли на легалізацію і приведення до належного рівня зарплат. «Є роботодавці, що відмовляються детінізувати зарплату на їхніх підприємствах. Цим вони порушують права найманих працівників, передбачені трудовим законодавством. Щодо них ми співпрацюємо з правоохоронними та контролюючими органами. – прокоментувала К.Рибачок - Усюди, де було виявлено такі порушення, винесено приписи щодо усунення порушень трудового законодавства, на деяких відкриті кримінальні справи».
К.Рибачок додала, що масово-роз’яснювальна робота скерована не лише на роботодавців, але й самих працівників. «Сам працівник, влаштовуючись на роботу, підписуючи трудовий договір або контракт, колективний договір, має звертати увагу на рівень заробітної плати, і наполягати на тому, що її рівень має залежати від його професійних якостей. Зарплата в конвертах і нелегальна зайнятість - це позбавлення працівників певного пакету соціальних гарантій, передбаченого законодавством. Тому ми цього року, як і минулого, будемо розміщувати соціальну рекламу «Зарплата в конвертах - бідність у старості».
Начальник відділу праці ЛМР порекомендувала працівникам, які бажають легалізувати своє працевлаштування, зарплату, однак побоюються звільнення, звертатися до відділу праці ЛМР.