Американська компанія постачатиме скраплений газ до ЄС через Україну
США в найближчі два-три роки створять в Україні газовий хаб для постачання свого скрапленого газу до Європи
Уряди США і України домовилися про постачання в Україну скрапленого газу через термінали в Польщі в обсязі 6-8 млрд кубометрів щорічно з подальшим його транспортуванням до європейських країн через хаб на базі українських підземних сховищ, повідомив заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Костянтин Чижик.
«Ми вже підписали лист про наміри з американською компанією Louisiana natural gas Exports, Inc. Більш того, вони готові були підписати меморандум з конкретними цифрами і зобов'язаннями, але нам чисто юридично потрібен певний час на відпрацювання всіх питань, щоб уповноважити відповідні органи на підписання такого контракту», – сказав він в інтерв’ю агенції «Інтерфакс-Україна».
За словами чиновника, оператором в цьому проекті виступлять або «Магістральні газопроводи України», або НАК «Нафтогаз України», але, з огляду на дуже велику геополітичну вагу цього проекту, його реалізація буде проходити під патронатом президента Володимира Зеленського.
Як зазначив Чижик, йдеться про безпрецедентний повномасштабний проект, який дозволить посилити енергетичну і геополітичну незалежність європейських країн від Російської Федерації, а також буде мати великий економічний ефект.
«Це питання енергетичної незалежності та безпеки нашої країни та регіону в цілому. Таким чином, ми зменшимо залежність всієї Європи від РФ, в чому, зокрема, полягає і ідея американської влади. З економічного погляду те, про що ми говоримо, означає, що Україна буде не просто хабом, куди газ буде входити, щоб потім розійтися по Європі. Йдеться про входження України як держави в капітал всього ланцюжка: від видобутку газу в США до його продажу в Європу», – резюмує заступник міністра.
За його прогнозами, для запуску цього проекту в повному обсязі необхідно від двох до трьох років, оскільки сьогодні залишаються обмеженими можливості польської сторони для прийняття заявленого обсягу газу в 6-8 млрд кубометрів.
Чижик нагадав, що Україна, яка володіє найбільшими газовими сховищами в світі, готова вже найближчим часом прийняти такий обсяг газу, і це не вимагає істотних інвестицій в інфраструктуру.
«Але зараз польський маршрут дозволяє транспортувати до 2 млрд куб. м газу. Необхідна реконструкція та продовження газопроводу з польської сторони. Також в її планах будівництво нового LNG-терміналу», – пояснив заступник міністра.
Він додав, що питання участі польської сторони в цьому проекті вирішуються зі США.
«Я особисто зустрічався з заступниками міністрів енергетики і економіки США, заступником Держсекретаря, і це питання розглядалося як пріоритетне. І були досягнуті такі політичні домовленості. Також проект готується в тісному контакті з американським посольством», – зазначив заступник голови Мінекоенерго.
Оновлено. 11 вересня 2020 року стало відомо, що американці відмовилися від постачання скрапленого газу до ЄС через Україну.
Як повідомляв ZAXID.NET, у грудні 2019 року Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект, який передбачає надання одного мільярда доларів на підтримку енергетичних проектів у Східній Європі та Євразії для скорочення залежності регіону від російської нафти та газу.
США звинувачують Росію у використанні нафтогазових ресурсів для утримання залежних від постачання енергоносіїв сусідів у межах своєї сфери впливу. Багато країн Східної Європи отримують більшу частину свого енергетичного імпорту прямо або опосередковано з Росії.
Вашингтон намагається частково вирішити цю проблему, виділивши 1 мільярд доларів, які можуть бути використані для фінансування стратегічних енергетичних проектів у регіоні, таких як термінали для скрапленого природного газу (СПГ), газопроводи, а також для виробництва сонячної та вітрової енергії.
Також нагадаємо, що свій газ до Європи через Україну транспортує Росія. Однак наразі ця країна працює над газогоном «Північний потік-2», який дозволить РФ транспортувати газ до Європи в обхід України.