До теми
Три роки тому один львів’янин поїхав на літо до США. Повертаючись додому, на рідний Сихів, він прихопив зі собою м’яч для гри в американський футбол. Показав друзям, покидали м’яч і навіть спробували зіграти. А потім понеслося – перегляд матчів, вивчення правил, оголошення про набір в команду, і перша товариська гра на стадіоні школи №93 на Сихові.
Так народилась перша львівська команда з американського футболу «Леви», або ж «Lions», за три роки існування якої її учасники зуміли вирости з ентузіастів до гравців Вищої ліги України.Схоже на міську легенду, чи не так?
Сьогодні у «Левів» є власна група підтримки, брендована продукція і справжній американський тренер. А ще – величезне бажання привабити якомога більше львів’ян до американського футболу, стати чемпіонами України і коли-небудь зібрати заповнений стадіон «Арена Львів».
Американські мрії українських «Левів» – у спеціальному репортажі ZAXID.NET.
Сам за себе, усі – за команду
Щоб зрозуміти, що таке американський футбол, варто відкинути будь-які аналогії із футболом європейським. Повний перелік правил цієї гри ледве вміщається на 300 сторінках, а сама гра вважається однією із найскладніших у світі.
В Україні американський футбол існує понад 20 років, однак у Львові з’явився всього лише три роки тому. Від невмілих розіграшів у дворі до заявки у Першу лігу «Левів» розділяв лише рік. А вже у квітні 2015 року львівська команда відкривала Вищу лігу з американського футболу в Україні, приймаючи київських «Бандитів».
26-річний Дмитро Мірошниченко, який викладає психологію в ЛНУ ім. Івана Франка, сьогодні є і гравцем, і менеджером команди. Згадує, що коли заявлялись у Першу лігу, то трохи ризикували, адже тоді постійний склад команди становив лише 16 гравців, при тому, що потрібно було щонайменше по 9 осіб для команд захисту і нападу. «Однак той рік був дуже продуктивним для «Левів», а сьогодні наша команда лідирує в Україні за темпом розвитку», - додає Дмитро.
Усе починалося так.
Спочатку ігровим скелетом «Левів» стали друзі і друзі друзів. Потім через оголошення у соціальних мережах почали приєднуватися ті, кому було цікаво спробувати себе в американському футболі. «Зараз щонайменше 10-15 осіб щомісяця проситься в команду, однак з них лише 10% залишаються після перших тренувань, - додає Дмитро. - Це складна, травматична гра, потрібно бути фізично витривалим. З іншого боку, тут неважливо, якої ти комплекції, - потрібні гравці, які важать як і 100 кг, так і 60 кг».
Фішка американського футболу полягає в тому, що тут кожен гравець відповідає лише за свою ігрову зону і не перебирає на себе повноважень колег по команді. Кожна дружина ділиться на команди нападу і захисту – по 11 гравців. Ціль команди нападу – пронести якомога далі м’яч і заробити якомога більше очок. Ціль команди захисту – зупинити напад і не дозволити дійти до залікової зони. Також існують ще спеціальні команди, які залучають при вибиванні м’яча ногою, тому заявка однієї команди на гру може становити 53 гравці.
Американець, який змінив все
На стадіоні «Сокіл» у Парку культури збираються хлопці. Виносять із підсобних приміщень екіпіровку, жартують, хтось вже розминається. З іншого боку поля тренуються дівчата з групи підтримки. Свисток, гравці гуртуються, американський тренер Джош Лансфорд вітається, щось пояснює хлопцям і починає тренування.
«До Джоша ми були не командою, а стадом, - розповідає стронг сейфті «Левів» Іван. – Бігли, хто куди хотів, без чіткого розуміння гри. Коли ж до нас приєднався Джош, ми стали справжньою командою, кожен почав розуміти своє завдання. Із тренером нам справді пощастило».
Іван – майбутній стоматолог, вчиться в медичному університеті ім. Данила Галицького. Хлопець багато займається спортом, в команді грає на позиції стронг сейфті (сильного захисника). «Попри Івана мало хто пройде», - кажуть хлопці. «Це наш найбільш цінний гравець», - плескає по плечам Івана тренер.
Тренер Джош Лансфорд із гравцями «Левів».
Коуч «Левів» Джош Лансфорд разом із дружиною переїхав із Джорджії до Львова у 2014 році. В Україні 33-річний Джош викладає англійську мову. Коли переїжджав, не думав, що знову буде тренувати команду з американського футболу, тим більше у Львові. Однак зустрівся із хлопцями, пояснив деякі правила гри, тактичні моменти, заприятелювали. Тоді «Леви» попросили Джоша стати їхнім тренером. Він погодився, при чому на безплатній основі.
Американець веде тренування лише англійською. Хлопці жартують, що завдяки футболу суттєво підтягнули знання іноземної. Додають, що тренер добрий, але дуже вимогливий. «Леви» - єдина команда в Україні, яку тренує американський тренер.
«Я збрешу, якщо скажу, що не боявся переїжджати в Україну. Звісно, ми з дружиною боялися. Однак була якась впевненість, що раз Бог нас кличе сюди, треба їхати. Львів і ця команда – це надовго. Звісно, що українці часто не розуміють, у чому суть американського футболу. Але я бачу зацікавленість, я бачу, як на наші ігри приходить все більше львів’ян. Спочатку на трибунах було лише 20 людей, а тепер постійно маємо 200 вболівальників. Це тішить», - додає Джордж.
«Були американці, жалілись, чому нема сосисок»
Тим часом команда ділиться на дві групи і зараз буде відпрацьовувати розіграш. Справа – команда нападу: 5 гравців у лінії, які не мають права приймати м’яч, а лише захищають квотербека, квотербек – центрова фігура команди, людина, яка вирішує, як розігрувати м’яч – через пас чи передачу, позаду квотербека – хавбек і ранінгбек, які приймають передачу, також по обидві сторони від лінії – ресівери, гравці, які приймають пас від квотербека. Зліва – команда захисту: 5 гравців у лінії, які зупиняють лайнменів нападу, по обидва боки від них – корнербеки, позаду – три лайнбеки, і довершюсть схему – сейфті і стронгсейфті (захисники).
Поле для американського футболу розграфлене лініями по 5 ярдів. Кожні 10 ярдів є відмітки, 50 ярдів – середина поля. Гра починається із вибивання м’яча (kick-off) на позначці 30 ярдів для команди захисту. До м’яча підходить кікер і намагається вибити його якомога далі. З іншого боку поля гравець команди нападу ловить м’яч і намагається пронести його якомога глибше вглиб поля. Де його зупинить команда захисту, там і починається гра.
Аби описати усі правила, варто робити ще один великий матеріал, тому для зацікавлених краще переглянути відео з описом гри і правил.
Кожна команда нападу має чотири спроби, аби розіграти м’яч і пронести його на 10 ярдів вперед. 1 ярд – 91 см. Якщо їм це вдалося, напад має ще чотири спроби, аби пройти наступні 10 ярдів, і так далі – аж до залікової зони. Якщо ж команда має останню спробу і розуміє, що не зможе пронести на 10 ярдів, то гравці вибивають м’яч ногою, де його ловить з іншого боку гравець протилежної команди і намагається пронести вглиб поля. Знову ж таки, де його зупинять, там і починатиме розіграш їхня команда нападу. Якщо ж м’яч попередня команда вибила за межі поля, інша команда нападу почне розіграш із відмітки 20 ярдів від своїх воріт.
Гра триває чотири чверті по 30 хв, де перерва у 10 хв є тільки другої чверті.
Напад «Левів» збирається в коло, домовляється про схему розіграшу і стає на позиції. Квотербек Маркіян Шекель дає команди і центровий розпочинає гру. Квотербек вирішив передати м’яч хавбеку, який намагається пронести його повз гравців захисту, однак його зупиняють – напад заробив 5 ярдів. У команди Маркіяна є ще три спроби, аби подолати наступні 5 ярдів і заробити ще один «даун» (4 спроби на 10 ярдів).
«От бачиш, - коментує мені корнербек «Левів» Андрій Виспянський, - його зупинив корнербек. Часто в американському футболі квотербек робить трюк, коли нібито передав м’яч одному гравцеві, а насправді непомітно віддав його іншому. Тоді захист біжить за одним, а гравець із м’ячем може добігти до залікової зони і заробити тачдаун».
Тачдаун – головне джерело очок в американському футболі, яке приносить команді одразу 6 пунктів. Аби заробити тачдаун команді нападу потрібно пронести м’яч до залікової зони суперника, де розташовані ворота. Потім ця ж команда має шанс заробити ще одне очко, пробивши вдало по воротам ( дві штанги висотою 6 м і з перекладиною на рівні 2,5 м).
Оскільки відірватися від захисту дуже важко, а сам розіграш м’яча триває лише 10 сек, американський футбол звинувачують у слабкій динаміці. Однак важко звинуватити у слабкій видовищності. Аби дещо американізувати свою гру, «Леви» запросили до своєї команди групу підтримки, а також почали продавати сосиски під час матчу. Кажуть, побували у них якось американці, і пожалілись, мовляв, треба дивитись футбол і щось жувати. Також на усіх іграх працює коментатор, який пояснює присутнім правила гри та різні ігрові моменти.
«Зустрінемось на «Арені Львів»
Паралельно триває тренування у дівчат з групи підтримки. Більшість з них – давно займаються танцями, а до «Левів» приєдналися через оголошення про набір у групу підтримки. Дівчата розповідають, що під час першої гри не могли відвести очей від поля, хоча за правилами повинні розважати глядачів. Щоб потрапити у групу, дівчата пройшли жорсткий відбір, адже команда виконує складні підтримки, тому набирали підготовлених дівчат. Середній вік танцівниць – 19 років.
Група підтримки «Левів».
За команду «Левів» грають багато айтішників, студентів, є інженери, були навіть працівники міліції і спецслужб. Через таку різношаровість складу хлопцям вдається власними силами втілювати задумане в життя: хтось розробив логотип, чиїсь знайомі створили дизайн джерсі та футболок, інші – замовили друк на горнятках і кепках. Символ команди, звісно, - лев і навіть кричалка є: «Хто ми? Леви!». Хоча з футбольним клубом «Карпати», які використовують таке ж гасло, нічого спільного не мають.
«Організація усіх матчів лягає на наші плечі. Цього року з дозволу регбійного клубу «Сокіл» ми не платимо за оренду стадіону, але кожного матчу платимо за роботу арбітрів. У нас також є спонсори, наразі лише два – фітнес-клуб «Форма», де ми тренуємося безкоштовно, та Tickets.ua. Також кожного місяця кожен учасник команди платить внесок розміром у 150 грн. Загалом з командою тренується 35 гравців у віці від 16 до 30 років», - додає корнербек Андрій.
Екіпіровка – недешеве задоволення, однак придбати форму під силу, стверджують хлопці. Базовий набір винесе приблизно від 2 до 4,5 тис. грн. В середньому форма коштує приблизно стільки: шолом – 1500 грн, каркас – 800 грн, рукавиці – 300-500 грн, взуття – від 1000-1400 грн. Це те, що повинні мати всі. Також ще є спеціальні бриджі із захистом, підкаркасники, задня плита, борода для шолома, яка обійдеться не менше 400 грн. Усе замовляють зі Штатів за власні кошти.
«Восени проведемо четвертий Кубок Лева, який поки що нам не вдалося здобути. Щороку ми запрошуємо три команди і розігруємо трофей. Цього року сподіваємося, що Кубок нарешті дістанеться Львову. Також у планах – провести ще одну гру з американськими солдатами, які проводять навчання на полігоні у Яворові. Перша гра з американцями, хоча ми й програли, стала незабутнім досвідом», - додає менеджер команди Дмитро.
А ще хлопці мріють у найближчому майбутньому зіграти на «Арені Львів». Амбітно як для аматорів, бюджет команди яких становить кілька тисяч гривень на місяць, а оренда львівського стадіону на один матч стартує від 200 тис. грн. Однак хлопці не розчаровуються: «Якби хтось мені колись сказав, - додає корнербек Андрій, - що я гратиму у Львові в справжній американський футбол, я б не повірив. А тепер – це велика частина мого життя. Це сім’я. Це фантастичний досвід того, що якщо дуже хотіти, то все вдасться. І я чомусь вірю, що ви ще прийдете подивитись на нашу гру на «Арені Львів».