Антимонопольний комітет звинуватив «Нафтогаз» у завищенні цін на газ
Компанію підозрюють у зловживанні своїм монопольним становищем починаючи з листопада 2018 року
Антимонопольний комітет України порушив справу проти «Нафтогазу». Компанію підозрюють у зловживанні монопольним становищем та продажі газу для населення за завищеними цінами, починаючи з листопада 2018 року.
«Нафтогаз» напряму газ населенню не продає, проте він продає його компаніям-постачальникам, встановлюючи для них ціни, базуючись на цінах газу для промисловості.
«За наявною в Комітеті інформацією, "Нафтогаз України" встановлював для промислових споживачів ціни, які є вищими за ті, що склалися в умовах конкуренції, зокрема, за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" та на європейських хабах за умовами доставки газу до кордону України (NCG)», – повідомила прес-служба АМКУ 2 березня.
У той же час у «Нафтогазі» зазначають, що з жовтня 2018 року ціни на газ для населення регулювалися постановою Кабміну про спецобов’язки (ПСО), і уряд зобов’язав «Нафтогаз» продавати газ постачальникам газу для населення згідно з умовами, прописаними в ній.
«Нафтогаз не має права не виконувати вимоги уряду, прописані у постанові про ПСО. Однак є ще один важливий момент: жоден покупець газу в Україні не зобов‘язаний купувати газ у "Нафтогазу" на цих умовах. На українському ринку газу існують сотні інших постачальників газу – з числа як імпортерів, так і приватних видобувників», – йдеться в дописі «Нафтогазу» на Facebook.
Додамо, що постанова про ПСО регулюватиме ціни на газ для населення до 1 травня 2020 року. Кабмін її прийняв, аби «Нафтогаз» продавав газ для населення та опалення за зниженими цінами. У 2019 році через падіння цін на газ на європейських ринках цю постанову змінили, адже ринкова ціна виявилася нижчою за зазначену «знижену» в постанові уряду.
Спершу ціну на газ для населення прив'язали до цін на газ, які «Нафтогаз» встановлює для промисловості. Згодом до цієї формули додали ціни на імпортний газ за даними митниці. Наразі формула цін на газ для населення залежить від його середньоринкової вартості на нідерландській біржі і не може її перевищувати.
З 1 травня ПСО в Україні скасують, а газ населенню продаватимуть за ринковими цінами.