Лідери білоруської опозиції на тлі затримання екс-головреда телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича оголосили про нову активну фазу протестів проти самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
В зверненні, опублікованому 26 травня на каналі Світлани Тихановської в Youtube, опозиціонери заявили, що вже працюють над посиленням міжнародного тиску на режим Лукашенка, нарощуванням структури партизанського руху всередині Білорусі, над контактами з білоруськими чиновниками та над проектом по амністії і реабілітації учасників протесту.
«Чекати більше нічого – терор потрібно зупинити раз і назавжди. Ми починаємо готуватися до нової активної фази тиску», – йдеться в заяві.
Окрім офісу Світлани Тіхановської, до заяви приєдналися представники Координаційної ради, Народного антикризового управління, штаб Цепкала, Bypol та інші демократичні сили.
Затримання Романа Протасевича: що відомо
Колишнього редактора білоруського опозиціійного телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича затримали 23 травня у Мінську. Для його затримання білоруські силовики вдалися до примусової посадки літака авіакомпанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса і на борту якого перебував Протасевич разом зі своєю дівчиною – росіянкою Софією Сапегою.
Літак посадили нібито через те, що його замінували, однак зрештою вибухівки на борту не знайшли. При цьому для примусової посадки літака білоруська влада підняла у повітря винищувач. Лукашенко заявив, що сигнал про мінування надійшов зі Швейцарії, хоча Раніше білоруська влада заявляла, що відповідне повідомлення надійшло від палестинського руху ХАМАС. Угруповання звинувачення в таких діях заперечило.
Білоруські силовики опублікували відео з Романом Протасевичем, на якому видно сліди побиття. Хоча сам Протасевич на цьому відео каже, що не має проблем зі здоров’ям.
Світова спільнота назвала такі дії білоруської влади «актом державного тероризму», а світові авіакомпанії почали здійснювати авіарейси в обхід Білорусі. Зокрема, польоти над Білоруссю заборонила Україна. Крім того, білоруській авіакомпанії Белавіа заборонили польоти до Європи.