«Бурштинову мафію» сформували силовики, кримінальні елементи та представники влади, – поліція
Так звана «бурштинова мафія» в Рівненській області сформувалася з керівників районів, сіл, лісгоспів, правоохоронних органів і кримінальних елементів, заявив на брифінгу начальник Департаменту захисту економіки Національної поліції України Ігор Купранець.
«Видобування бурштину організували не копачі, які заробляють на життя, а правоохоронці і люди, які мають відношення до влади. Неможливо вийти і копати бурштин без дозволу голови сільради, лісничого, дільничного, начальника міліції або керівника районної прокуратури», – зазначив Купранець, якого цитує «Інтерфакс-Україна».
Він уточнив, що в спецоперації у справі «бурштинової мафії» були задіяні 300 поліцейських, понад 60 слідчих Військової прокуратури і понад 50 оперативників Служби безпеки України.
За словами начальника департаменту захисту економіки Нацполіції, правоохоронці відпрацювали інформацію про сотні осіб, провели десятки обшуків, щоб встановити коло причетних до незаконного видобутку бурштину. У матеріалах кримінальної справи проходять 32 людини, серед яких працівники обласної та районних прокуратур, СБУ, голови райдержадміністрацій, керівники районних лісгоспів.
«Прикриття нелегального бізнесу здійснювали поліцейські», – наголосив Купранець.
«Це працівники ввіреного мені підрозділу – визнаю. Ми факти виявили, задокументували, люди будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Проходять за матеріалами і працівники внутрішньої безпеки (Нацполіції), які в принципі повинні боротися з проявами будь-якого хабарництва і корупції в Нацполіції», – заявив начальник департаменту.
Купранець також розповів про угоди за участю «перевертнів в погонах». За його словами, весь вилучений бурштин, згідно з договорами матеріально-відповідального зберігання, повинен був зберігатися на складах однієї комерційної організації. Керівники ж правоохоронних структур області домовилися з керівництвом цієї комерційної структури і мали можливість забирати звідти дорогоцінне каміння високої якості і міняти його на знецінене каміння. Той бурштин, який мав ринкову вартість, перепродували, в тому числі і за кордон.
Як відомо, 4 липня Нацполіція спільно зі СБУ та Генпрокуратурою провела спецоперацію із затримання осіб, причетних до незаконного видобутку бурштину на Рівненщині. За підозрою в організації злочинного угруповання вже затриманий кримінальний авторитет Микола Ребешка («Ушатий»), затримали також заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика. Прокурора області Анатолія Ковальчука відсторонили від посади.
6 липня суд арештував Боровика на два місяці з правом застави у майже 10 млн грн.