Через надлишок нафти у світі закінчуються місця для її зберігання
Подібна ситуація з надлишком нафти на ринку востаннє були у 1998 році
До теми
Через надлишок пропозиції нафти і нестачу попиту на неї, у світі закінчуються місця, де саму нафту можна зберігати. Про це 2 квітня повідомляє CNN.
Зазначається, що не зважаючи на падіння попиту на нафту, яке пов’язане з пандемією коронавірусу, країни-експортери продовжують нарощувати обсяги видобутку.
«Зараз попит на нафту відносно пропозиції на неї падає так швидко, що вже невдовзі головним питанням для нафтових компаній стане не те, чи зможуть вони прибутково працювати на ринку, а те, чи зможуть вони знайти, куди подіти свою нафту», — повідомив аналітик JBC Energy.
Аналітики зазначають, що подібна ситуація з надлишком нафти на ринку востаннє була у 1998 році. У квітні 2020 року у світі може виявитися близько 6 млн барелів нафти, яку буде просто нікуди подіти.
Через надлишок пропозиції на ринку у світі стрімко падають ціни на нафту. Розрахункова ціна на російську нафту Urals «Західний Сибір» взагалі стала негативною. Витрати на її доставку до портів, податки та інші витрати перевищили вартість продажу в портах Європи.
Що відбувається з нафтовим ринком
Різке падіння цін на нафту сталося 9 березня, після початку паніки на фінансових ринках, яку спричинив коронавірус. Також ключові виробники нафти у світі – країни ОПЕК+ (Організація країн-експортерів нафти та Росія) не змогли домовитися про зниження обсягів видобутку нафти для того, щоб її пропозиція відповідала попиту та не призвела до зниження ціни.
Така ситуація сталася через позицію Росії, яка відмовилася від поступового зниження експорту нафти. В результаті, найбільше падіння цін на нафту вдарило саме по економіці РФ, оскільки понад 50% російського експорту складають нафта та газ. Тобто половина валютних надходжень до російської економіки від торгівлі залежить від цін на енергоресурси, і якщо вони падають, то це спричиняє падіння російського рубля.
В результаті курс долара в Росії сягнув рекордного з 2016 року рівня — 78 рублів за долар.
За законами ринку, якщо попит на товар падає, а його пропозиція залишається незмінною, то це призводить до падіння ціни. Відповідно, ця ситуація триватиме як мінімум доти, доки ОПЕК і Росія не зможуть домовитися про скорочення обсягів видобутку нафти.