Держбюджет фактично недовиконано на понад 28 млрд грн
Фахівці Секретаріату Президента України проаналізували підсумки виконання бюджету за 2009 рік та перші результати надходження доходів 2010 року. Так, за оперативною інформацією, 2009 року до загального фонду державного бюджету мобілізовано 172,206,5 млн грн (із урахуванням відшкодування ПДВ), що становить лише 93,3% встановленого Законом річного завдання. До затвердженого плану недоотримано 12,421,7 млн гривень. Фактичний недобір доходів загального фонду державного бюджету становить не 12,4 млрд грн, а 28,1 млрд грн, – повідомляє прес-служба Глави держави.
Порівняно з 2008 роком доходи загального фонду державного бюджету зменшилися на 13,646,5 млн грн або на 7,3%.
Заплановані показники до загального фонду суттєво не виконані за основними бюджетоформуючими податками, зокрема: податком на додану вартість із ввезених на територію України товарів на 15,7%. Недоотримано 12791,8 млн грн; податком на прибуток підприємств на 23,4%. Недоотримано 9274,8 млн грн; податком на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 7,4%. Недоотримано 3688,8 млн грн.
При цьому не виконані також планові завдання бюджетного відшкодування податку на додану вартість – на 1981,2 млн грн (на 5,4%) відшкодовано грошовими коштами менше за обсяг, визначений у Законі.
З місцевих бюджетів вилучено до державного бюджету (офіційні трансферти) 7584 млн грн, що становить 86,8% встановленого Законом річного завдання. До затвердженого плану недоотримано із зазначеного джерела доходів 1157,3 млн грн, що свідчить про допущені прорахунки під час визначення розрахункового обсягу доходів місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Опосередкованим підтвердженням цього є надання протягом 2009 року місцевим бюджетам 28,5 тис. короткотермінових позичок на суму 20,7 млрд грн для фінансування видатків, що у 2,3 разу у кількісному та у 3,6 разу у вартісному вимірі більше за показники 2008 року.
Отже, навіть прозвітовані дані уряду щодо виконання бюджету за рік підтверджують існування серйозних проблем з наповненням бюджету та викривають намагання уряду приховати протягом минулого року реальну ситуацію, зокрема шляхом застосування механізму корегування у бік зменшення помісячних планових показників доходів.
При цьому реальна глибина проблеми з бюджетом є значно більшою.
Фактичний недобір доходів загального фонду державного бюджету становить не 12,4 млрд. грн., а 28,1 млрд грн. Для «покращення» показників доходної частини бюджету урядом зараховано до складу доходів залучені зовнішні ресурси МВФ у вигляді конвертованих СПЗ у сумі 15,7 млрд грн. Без цього фактору реальне виконання плану складає лише 84,8%.
Ураховуючи прозвітований урядом дефіцит загального фонду державного бюджету у сумі 16,1 млрд грн, реальний розрив між одержаними 2009 року доходами з економіки та профінансованими за загальним фондом видатками становить 31,8 млрд грн.
Крім того, урядом випущено для поповнення статутного капіталу банків та НАК «Нафтогаз України» ОВДП на суму 44 млрд грн, які не враховано у дефіциті бюджету.
Отже, насправді дефіцит загального фонду державного бюджету за підсумками минулого року сягнув 75,8 млрд грн.
Цей дефіцит був би ще більшим, якби уряд не вдавався до неправомірного залучення до бюджету коштів суб’єктів господарювання шляхом збирання податків наперед та стримування повернення належних до відшкодування сум ПДВ.
За минулий рік переплати зросли на 3,7 млрд грн, або 41,0%, а невідшкодовані грошовими коштами суми за рік збільшилися на 9,1 млрд грн (на 70,8%), у тому числі протерміновані – на 3,3 млрд грн (у 2,1 разу).
Таким чином, невиконання бюджету 2009 року підтвердило те, що ще у першій половині минулого року необхідно було привести основний кошторис держави до реальної економічної ситуації, як того вимагали Закон та Президент України, та що категорично відкидалося урядом.