Держрибагентство оцінило тіньовий ринок риби в Україні у ₴6 млрд
Державне агентство рибного господарства оцінює тіньовий ринок риби в Україні в 150 тисяч тонн в рік, або на суму 6 мільярдів гривень. Про це йдеться в повідомленні прес-служби агентства.
Як зазначили в агентстві, допомогти вивести ринок з тіні зможе впровадження сертифіката походження риби та система відстеження улову. Відзначається, що в ЄС система сертифікації вважається ключовим фактором для забезпечення відстеження водних біоресурсів в комерційних операціях. Саме тому, при розробці відповідного законопроекту, експерти враховували досвід Данії, Великобританії, Словенії, Естонії та Норвегії, а також директиви Генеральної комісії з питань рибальства в Середземномор'ї.
«Протягом 24 годин з моменту вивантаження риби з човна на рибоприймальний пункт, або з моменту першого продажу рибалкою переробнику або торгової мережі, центральна інформаційна система Держрибагентства буде отримувати відповідну електронну звітність. Всі подальші продажі будуть відбуватися зі збереженням первинної документації, яка на будь-якому етапі повинна підтвердити законність походження риби. Сертифікація також стосується фермерської і імпортної риби», - йдеться в повідомленні.
При цьому, за словами голови відомства Яреми Коваліва, агентство розраховує на прийняття Верховною Радою відповідного законопроекту до кінця поточного року, і з 2018 року система сертифікації та відстеження почне працювати в країні. «Повномасштабний запуск системи, включаючи електронний портал з інформацією для споживачів, може зайняти до 3-х років», - заявив Ковалів і додав, що сертифікат матиме виключно електронну форму, кожній партії риби присвоюватиметься власний унікальний номер і всі бажаючі зможуть перевірити законність походження риби на порталі.
Нагадаємо, Державне агентство рибного господарства ініціювало підвищення щоквартального збору за фактичний вилов водних біоресурсів для підприємств промислового лову в 2,5 разу відповідно до рівня інфляції.