Директор ФГВФО назвав основну причину «банкопаду» в Україні
До теми
Основною причиною масового закриття банків є несприятлива економічна ситуація в Україні, яка призвела до припинення генерування бізнесом прибутків, заявив директор Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Костянтин Ворушилін.
«Економічна ситуація в країні – вона несприятлива. Якщо раніше робили запозичення, ті ж власники банків брали гроші і вкладали у власний бізнес. Бізнес в свою чергу генерував прибуток. Раніше було з чого повертати, і було з чого їх обслуговувати. Коли бізнес перестав генерувати прибуток – виникли проблеми», – заявив він в інтерв’ю «НВ Бізнес».
За словами Ворушиліна, найбільшими боржниками перед ФГВФО є «Дельта-Банк» – 16 млрд грн. Другий за обсягами виплат – «Фінанси і кредит» – понад 10 млрд грн. Третій VAB – понад 7 млрд грн.
Ворушилін також розповів, що для виплат вкладникам неплатоспроможних банків Фонд зробив великі запозичення у Нацбанку і Мінфіну.
«Ми сьогодні Нацбанку винні понад 9 млрд грн, а Мінфіну – близько 60 млрд грн. Останній раз ми взяли у держави 8 млрд грн наприкінці минулого року. Тому у Фонду коштів достатньо», – запевнив він.
«У мене немає розуміння, які ще банки можуть бути виведені з ринку. Але за тими прогнозами, які у нас є, я дуже сподіваюся, що ми в цьому році не будемо запозичувати у Мінфіну для виплат вкладникам», – припустив Ворушилін.
В той же час, за його словами, зараз ФГВФО готує зміни в законодавство, які дозволять переводити деякі банки в статус тимчасових неучасників Фонду, якщо вони починають проводити ризикову політику. «І ми повинні оголосити про це всім: хочете, як у випадку з “Михайлівським”, внести гроші в “михайлівські” фінансові компанії, то це ваша зона відповідальності. Не має суспільство відповідати за якісь ризиковані операції окремих громадян», – наголосив Ворушилін.
Нагадаємо, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює виплати вкладникам банків, які оголошені неплатоспроможними, якщо сума такого вкладу не перевищує 200 тисяч гривень.