До кінця цього року в Україні може відбутися тендер на 4G-ліцензії
НКРЗІ визначила план впровадження 4G в Україні
Голова Національної комісії з регулювання сфери зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) Олександр Животовський на своїй сторінці в фейсбуці оприлюднив план впровадження 4G-зв’язку в Україні.
Першим планують провести конкурс на частоти 2600 МГц, оскільки оператор «ММДС-Україна», що належить СКМ Ріната Ахметова, який працює в цьому діапазоні, раніше погодився на повернення частини частот. Таким чином, на конкурс буде виставлено чотири або п’ять лотів загальною кількістю 80 МГц.
Початкова вартість частот становитиме 2,3 млрд грн, при цьому покупці повинні будуть виплатити до 25% початкової вартості частот оператору-донору.
Для проведення цього конкурсу уряду необхідно прийняти декілька рішень щодо змін до Плану радіочастотного ресурсу, вартості ліцензій і порядку конверсії. Ці документи вже пройшли узгодження міністерств і чекають на остаточне рішення уряду.
Другим на черзі стоїть діапазон 1800 МГц, домовленості за яким були досягнуті на вчорашній зустрічі операторів. У цьому діапазоні є три користувачі – українські мобільні оператори (Київстар, Vodafone і lifecell), які поки що використовують ці частоти для сервісу GSM. План полягає в тому, що всі три оператори здають усі частоти в цьому діапазоні (2×75 МГц), а регулятор виставляє їх на конкурс. Для того, щоб забезпечити безперервний сервіс для всіх абонентів, регулятор закріплює за трьома операторами право першого викупу на частину частот (усього 2×60 МГц). Решта частоти — 2×15 МГц — будуть виставлені на відкритий конкурс.
Ціна ліцензій на ці частоти, як і за діапазоном 2600 МГц, встановлена за висновками роботи консультантів Analysis Mason, які визначили початкову вартість на рівні майже 4 млрд грн.
Кожен оператор, який «здає» частоти, зможе розраховувати на компенсацію до 25% їх вартості. Але в цьому діапазоні механізм компенсації буде складнішим, тому що кожен із трьох операторів виступає і донором, і реципієнтом, але в різних пропорціях.
Таким чином, держава отримає 6,3 млрд гривень, а користувачі — зв’язок четвертого покоління.
Усього на двох тендерах буде виставлено 230 МГц спектра, 120 МГц з яких буде закріплено за нинішніми трьома операторами, а решта запропоновані у вільний продаж. НКРЗІ сподівається провести 4G-тендер до кінця 2017 року.
Нагадаємо, в лютому 2015 року НКРЗІ провела аукціон з продажу ліцензій на 3G, під час якої лоти були продані «Астеліту» за 3,36 млрд гривень, МТС — за 2,72 млрд, «Київстару» — за 2,7 млрд.
У липні 2015 року президент Петро Порошенко підписав указ про початок роботи з впровадження технології 4G в Україні. За даними влади, є вісім компаній, готових фінансувати роботи з розвитку технології 4G в Україні.