Нові правила користування електротранспортом у Львові
Суспільство

Нові правила користування електротранспортом у Львові

«Облави» контролерів і як повернути гроші, якщо трамвай зламався

Ірина Рєвунова, 12 травня 2018 6978 9

У Львові з 6 травня вступили в дію нові правила користування електротранспортом, які місяць тому затвердив виконавчий комітет міськради. Нові правила вже пристосовані до електронного квитка, який утім запровадять не раніше 2019 року, і передбачають низку нововведень: різну вартість квитків у водія та в кіосках, негайну оплату проїзду та право контролерів зупиняти трамвай чи тролейбус спеціально для перевірки.

ZAXID.NET, проконсультувавшись з представниками «Львівелектротрансу» та юристами, пояснює, як пасажирам їздити у львівських трамваях і тролейбусах законно та безпечно.

Навіщо Львову нові правила користування електротранспортом?

У 2017 році були внесені зміни до закону України про міський електричний транспорт і повноваження розробляти нові правила отримала місцева влада, а старі втратили чинність. Тож не затверджувати нові правила у Львові просто не могли.

Які способи оплати за проїзд та тарифи тепер передбачені?

Крім традиційних разових паперових квитків та абонементів, додали низку електронних способів: абонементи та разові квитки, придбані за допомогою QR-кодів, які вже діяли раніше, а також нові способи оплати – електронні абонементи, придбані через сайт «Львівелектротрансу»; оплата банківською карткою за разові квитки через встановлені в електротранспорті термінали. В частині трамваїв вже встановлені термінали для оплати картками.

Правилами передбачені кілька звичних тарифних планів: «разова поїздка» – придбані в кіосках та через QR-коди разові квитки, «місячний абонемент» та «пільговий тариф».

Крім того, правила передбачають нові тарифи: «разова поїздка у водія» – паперовий квиток, який пасажир може купити у водія за дорожчою ціною, ніж в кіоску; «квиток у контролера» – нововведення, що застосовується в разі безоплатного проїзду (але не звільняє від сплати штрафу); такий квиток буде дорожчим за разовий; «короткостроковий абонемент», який діятиме від однієї до п'яти діб.

Однак не всі тарифи вступили в дію. Поки не діють «разовий квиток у водія» та «квиток у контролера». За словами керівника відділу розвитку ЛКП «Львівелектротранс» Ігоря Могили, такі тарифи можна запровадити лише після затвердження їх виконкомому Львівської міськради. Тож чи почнуть вони діяти найближчим часом, наразі невідомо. Тобто поки що придбати квиток у водія пасажири можуть за 5 грн, як і в кіосках на зупинках.

Як змінилися вимоги до оплати проїзду?

Якщо в старих правилах зазначалося, що оплатити проїзд пасажир має до наступної зупинки, то в нових перебачено, що він має зробити це негайно. При цьому визначення поняття «негайно» відсутнє. «Якщо пасажир зайшов і одразу підійшов до водія, щоб купити квиток, це можна вважати «негайно». Якщо пасажир зайшов, проїхав дві зупинки і потім вирішив заплатити – це не «негайно», – пояснює Ігор Могила.

Тобто проїхатись одну зупинку безкоштовно, як це раніше можна було зробити, посилаючись на правила, вже не можна. Також не вдасться уникнути штрафу, якщо пасажир, наприклад турист, не знав про способи оплати. «Якщо людина одну зупинку їхала і її оштрафували – це нормально. Якщо вона не знала форми оплати проїзду, це не означає, що вона могла не платити», – каже Ігор Могила.

При цьому, якщо пасажир хоче придбати паперовий квиток у водія, правила зобов’язують його заходити лише через передні двері.

Що робити, якщо не спрацював QR-код або інший електронний спосіб оплати?

У правилах зазначається, що «відсутність або часткова несправність певних засобів оплати проїзду не є підставою для безоплатного проїзду». Відтак, за словами Ігоря Могили, якщо у пасажира не спрацював QR-код, він має піти до водія і придбати паперовий квиток або мати з собою запасний і закомпостувати його.

Однак найкращим варіантом для пасажирів у «Львівелектротрансі» вважають придбання абонементів, які дозволять протягом місяця не турбуватися про разові квитки та заощаджувати на поїздках тим пасажирам, які користуються електротранспортом щодня.

Що змінилося в роботі контролерів?

Відтепер контролером може бути не лише працівник «Львівелектротрансу», а й «працівник юридичної особи, яка у договірному порядку надає послуги перевізнику з контролю оплати проїзду». Це може бути приватна компанія або громадське формування. Однак у будь-якому разі він зобов’язаний мати посвідчення, картку-жетон контролера від «Львівелектротрансу» і штрафні квитанції та пред’являти пасажирам картку-жетон, а на вимогу – ще й посвідчення.

Ще одне нововведення – перевіряти квитки контролери можуть не лише під час руху, а й спеціально зупинивши трамвай чи тролейбус поза зупинкою. При цьому контролери можуть здійснювати вибіркову перевірку, наприклад, лише на задньому майданчику трамвая або підходячи до кожного другого чи кожного третього пасажира.

У разі непокори пасажира контролерові, він має викликати поліцію.

Що саме перевірятимуть контролери?

Перш за все перевірятимуть проїзні документи – разові квитки та абонементи всіх видів.

Про перевірку контролером паспортів чи інших посвідчень особи пасажирів у правилах не йдеться. Однак за словами Ігоря Могили, придбаний через сайт «Львівелектротрансу» електронний абонемент потребує додаткового пред’явлення посвідчення особи власника. «У правилах передбачено, що пасажир має пред’являти контролеру документ, який дає право проїзду. Якщо на абонементі написано, що він дійсний лише з документом, який посвідчує особу, тоді потрібно пред’являти і посвідчення особи. Найближчим часом на електронних абонементах з’явиться такий напис», – каже він.

Пільговики ж мають обов'язково показати контролеру документ, який дає право на пільгу.

Чи може контролер вилучити у порушника паспорт?

Недавно у львівському трамваї стався конфлікт, коли пасажир побив контролера, який взяв його паспорт. Усі опитані ZAXID.NET юристи сходяться в думці: забирати чи вилучати паспорт у громадянина контролер не може.

Положення про паспорт громадянина України передбачає, що вилучення або взяття в заставу паспорту заборонене, «крім випадків, передбачених законодавство». Тобто вилучити паспорт можуть лише у трьох випадках і лише за рішення суду – для проведення експертизи у кримінальному провадженні, або у разі взяття під варту чи засудження власника паспорту.

Суддя Личаківського районного суду Сергій Гирич пояснив ZAXID.NET, що контролер може вимагати показати паспорт для встановлення особи порушника, але не забирати документ. «Контролер для накладення штрафу має встановити особу порушника. Якщо порушник відмовляється надати паспорт, забирати паспорт, виривати з рук, лізти в кишеню – це протизаконно. Тоді контролер має викликати поліцію, яка має право затримати порушника до трьох годин для встановлення особи», – зазначив Сергій Гирич.

Чи мають учні та студенти платити за проїзд?

У квітні 2018 року депутати Львівської міськради прийняли ухвалу, якою надали учням право безкоштовного проїзду в усіх видах громадського транспорту протягом навчального року з понеділка до п'ятниці. Однак пізніше ЛМР поширила дію безкоштовного проїзду учнів в електротранспорті і на вихідні та канікули. Для цього учень має показати учнівський квиток.

Студенти можуть купувати пільговий квиток вартістю 2,5 грн, але лише за умови наявності студентського квитка. Якщо студент не має при собі студентського квитка, він мусить придбати загальний квиток на проїзд, який зараз коштує 5 грн. Якщо ж контролер виявить студента без студентського квитка і з пільговим проїзним квитком, студента оштрафують. Штраф за безквитковий проїзд становить 100 грн.

Чи може пасажир повернути вартість квитка, якщо трамвай не доїхав до потрібної зупинки?

Новими правилами така можливість передбачена, але не в усіх випадках. Отримати відшкодування за придбаний квиток можна лише у випадку простою трамвая чи тролейбуса понад 30 хв з вини «Львівелектротрансу». ДТП чи блокування руху неправильно припаркованими автомобілями не вважається виною «Львівелектротрансу» і ніяких відшкодувань пасажирам не передбачено.

Водночас процедура повернення вартості квитка ще не розроблена. Тобто вже сьогодні звертатися до водія чи адміністрації «Львівелектротрансу» за відшкодування не варто.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук