У Львові затвердили нові правила користування електротранспортом
Квиток у водія коштуватиме дорожче, а в разі поломки пасажирам відшкодовуватимуть вартість проїзду
У п'ятницю, 6 квітня, виконавчий комітет Львівської міськради затвердив нові правила користування електротранспортом, які мають низку нововведень, зокрема вищу вартість придбаного у водія разового квитка, можливість електронної оплати за проїзд та повернення коштів за квиток у разі поломки трамвая чи тролейбуса.
Зазначимо, що раніше правила користування трамваями та тролейбусами були визначені наказом Кабміну, який втратив чинність у грудні 2017 року. Після цього місцеві ради отримали змогу самі встановлювати правила користування міським електротранспортом.
Новими правилами, які вступлять в дію через місяць після публікації рішення, передбачено, що контролером може бути не лише працівник ЛКП «Львівелектротранс», як це було раніше, а й «юридичної особи, яка в договірному порядку надає послуги Перевізнику з контролю оплати проїзду». Таким чином фактично легалізується контроль, який здійснюють представники ГФ «Патріоти», ЛКП «Муніципальна варта» або інших громадських формувань чи фірм. При цьому зазначається, що контролери можуть спеціально зупинити трамвай чи тролейбус для здійснення контролю.
Значно розшириться перелік способів оплати за проїзд. Крім разових загальних і пільгових квитків та абонементів нові правила передбачають оплату за допомогою електронних квитків через смартфон та банківськими картками.
Новими правилами запроваджуються кілька тарифних планів на проїзд:
- «разова поїздка» – тариф, який застосовується лише в одному транспортному засобі і надає можливість однієї поїздки до кінцевого пункту маршруту в одному напрямку; тариф разової поїздки відповідає базовому тарифу;
- «разова поїздка у водія» – застосовується при купівлі паперового квитка у водія; при цьому квиток, придбаний у водія, буде дорожчим, ніж придбаний у кіоску на зупинці;
- «місячний абонемент» – тариф, який дає право на необмежену кількість поїздок протягом 30 діб від дати покупки;
- «квиток у контролера» – нововведення, що застосовується контролерами в разі виявлення факту безоплатного проїзду; такий квиток буде дорожчим за разовий;
- «короткостроковий абонемент» – тариф (тарифи), які дають право на необмежену кількість поїздок протягом короткострокового періоду, як правило від однієї доби до п’яти діб;
- «пільговий тариф» – тариф для пасажирів, які мають право на пільгу під час користування міським електротранспортом; передбачає наявність у пасажира додатково документа, що надає право на пільгу.
Нові правила передбачають більш жорсткі умови оплати за проїзд. Якщо раніше пасажир мав просто оплатити проїзд і закомпостувати квиток, то тепер він має зробити це «негайно», щойно увійшовши до електротранспорту. «Відсутність або часткова несправність певних засобів оплати проїзд (валідації) не є підставою для безоплатного проїзду. У разі несправності всіх засобів оплати проїзду (валідації) пасажир має право на безкоштовний проїзд у цьому транспортному засобі», – зазначається в правилах.
При цьому пасажир, який хоче придбати квиток у водія, мусить заходити лише через передні двері трамвая чи тролейбуса.
Натомість запроваджується можливість повернення вартості разового квитка у разі поломки електротранспорту і простою понад 30 хвилин.
Також нові правила зобов’язують водіїв вмикати кондиціонери та опалення, однак лише в тих вагонах, у яких вони наявні.
Додамо, що у львівському електротранспорті планують підвищити вартість проїзду. При цьому в проекті рішення вказані нові тарифи лише на звичні для пасажирів разові загальні та пільгові квитки – 5 грн та 2,5 грн відповідно. Відтак, затверджувати тарифи на інші види квитків мерії доведеться додатково. Зокрема, планується, що 30-денний абонемент подорожчає з 120 до 160 грн. Однак при цьому, згідно з розрахунками, якщо власник абонементу здійснює 40 поїздок на місяць (по дві поїздки протягом 20 робочих днів), то одна поїздка йому обійдеться в 4 грн. Якщо ж пасажир користуватиметься електротранспортом частіше, то поїздка буде ще дешевшою.
Нинішню вартість проїзду – 3 грн за загальний та 1,5 грн за пільговий квиток – львівська мерія затвердила лише трохи більше, ніж півроку тому, а тариф почав діяти з 1 вересня 2017 року.