Довіра до українських банків повертається: у квітні на депозити поклали 1,13 млрд грн
У квітні вперше від початку фінансової кризи обсяг депозитів фізичних осіб у банках збільшився. Чистий приплив депозитів населення минулого місяця становив 1,13 млрд грн, або 0,6%, і до початку травня загальна сума вкладів фізичних осіб у комерційних банках становив 192,5 млрд грн, пише газета "Дело".
При цьому найдинамічніше зростав обсяг гривневих депозитів - за минулий місяць він збільшився на 1,05 млрд грн, тоді як вклади в іноземній валюті виросли лише на 76 млн грн у гривневому еквіваленті.
У Нацбанку, пише видання, вважають, що чистий приплив 1,1 млрд грн депозитів фізичних осіб за останній місяць свідчить про поступове відновлення довіри населення до української банківської системи і до національної валюти. Учасники ринку відзначають, що довіра населення зросла не до всієї банківської системи, а лише до невеликої кількості стабільних банків.
"Квітневий приріст депозитів відбувся завдяки сукупності ряду чинників - тривала стабільність курсу гривні, відсутність поганих новин про український банківський сектор. До того ж, майже всі великі банки запустили ряд короткострокових депозитних програм і фактично почали безперешкодно видавати депозити на першу вимогу", - говорить аналітик інвесткомпанії "Трійка Діалог Україна" Євген Гребенюк.
Та обставина, що 93% чистого припливу депозитів забезпечили саме гривневі вклади, експерти пояснюють двома основними чинниками: зменшення девальваційних очікувань населення та вигідніші умови щодо вкладів у гривні. "Люди заспокоїлися і побачили, що долар дорогий і його вже немає сенсу купувати. До того ж зараз у пристойному банку за депозитом у гривні можна одержати 22% річних, тоді як за вкладом в іноземній валюті - не більш як 12-14%, різниця суттєва", - пояснює голова правління "Укрсоцбанку" Борис Тімонькін.
Слова банкіра підтверджує й статистика НБУ - у квітні дефіцит іноземної валюти скоротився порівняно з березнем у 3,4 разу - до 165 млн доларів (різниця між обсягом проданою і купленою банками інвалюти на готівковому ринку).
На думку експертів, квітневий приплив депозитів не є випадковістю і в подальші місяці має зберегтися. "Позитивних припливів вкладів ми очікували ще у січні цього року, але тоді газовий конфлікт між Росією й Україною викликав паніку у частини населення. Якщо найближчими місяцями влада не допустить гучних дипломатичних скандалів або сильних економічних потрясінь, то населення продовжить нести гроші до банків", - вважає Б. Тімонькін.
Попри позитивну динаміку приросту вкладів населення, загального збільшення депозитної бази в українській банківській системі в квітні досягти ще не вдалося. Річ у тому, що компанії продовжували активно вилучати гроші з банківської системи - обсяг коштів на депозитних рахунках юридичних осіб у квітні скоротився на 2,9 млрд грн, що майже вдвічі більше березневого показника.
Основна частина цієї суми припала на вклади у гривні - 2,88 млрд. "Більшість компаній відчувають зараз брак ліквідності, і для того, щоб продовжувати свою основну діяльність, вони змушені витрачати раніше нагромаджені кошти", - пояснює старший аналітик інвесткомпанії "Трійка Діалог Україна" Євген Гребенюк. За його оцінками, тенденція до скорочення відтоку депозитів корпоративних клієнтів може початися тільки тоді, коли банки збільшать обсяги кредитування юридичних осіб.