Івано-Франківськ — направду дуже тепле місто. Не надто велике, затишне, з двома річками і парками, музеями й кав’ярнями воно приваблює туристів з України й світу. Та для містян перша фраза має інший контекст. Уже шість років в Івано-Франківську працює громадська організація «Тепле Місто», учасники якої намагаються розвивати та покращувати місце, де живуть.
З ідеї — в ГО
Все почалося наприкінці 2013 року. Тоді майбутній керівник проекту Юрій Филюк повернувся до Івано-Франківська й започаткував тут бізнес. Але на цьому не закінчилося: у компанії друзів з’явилося бажання покращувати місто, де вони живуть і працюють. Поступово ідея переросла у щось більше, і вже навесні 2014 в Івано-Франківську виникла громадська організація «Тепле Місто». Платформа охопила чотири напрямки: візуальний вигляд вулиць, «гарячий спорт» — про розвиток спорту в місті, стала мобільність — про покращення інфраструктури та інклюзивності та урбаністика. Тепер «Тепле Місто» має низку проектів. Деякі з них відомі далеко за кордоном, інші — приваблюють туристів з усієї України. Головне — всі ці проекти націлені на розвиток Івано-Франківська.
Усі фото ГО «Тепле Місто» та ZAXID.NET
Відреставрований завод, відновлена довіра
Один із найяскравіших проектів «Теплого міста» — Urban Space 100. Це заклад харчування, приклад соціального підприємництва. У 2014-му активісти задумали створити громадський ресторан, аби об’єднати містян навколо ідеї розвитку Івано-Франківська. Число 100 у назві закладу неспроста. Сотня людей зробили свій вклад, щоби ресторан з’явився.
Urban Space 100 вже шість років функціонує успішно: це місце, де можуть зустрітися на каву друзі і місце, на яке легко натрапити туристу, бо заклад розташований дорогою від вокзалу до історичного центру. 80% прибутку витрачають лише на реалізацію громадських проектів у Івано-Франківську.
Urban Space 100 запросили взяти участь у виставці соціальний проектів у Німеччині. Експозиція громадських ініціатив мала б відбутися за підтримки посольства Німеччини та Євросоюзу. Захід відбуватиметься в колишньому аеропорту Темпельгоф, що в Берліні. Поки що організатори працюють над тим, аби виставка цього року відбулася, незважаючи на пандемію.
Ще один приклад — це відреставрований завод. Там зараз втілюють проект «Промприлад.Реновація».
Зведене ще у 18 столітті, підприємство було одним із найбільших промислових об’єктів міста. З часів незалежності завод почав занепадати. П’ять років тому «Тепле Місто» вирішило реанімувати покинутий «Промприлад». Там тепер співіснують офіси бізнесу, одне міське управління, ресторан та інші ініціативи. «Промприлад.Реновація» — це імпакт-інвестиційний проект. Стати його вкладником запрошують активних містян. Але прибутки з’являться за кілька років, не одразу.
Зараз «Тепле Місто» веде кілька проектів. Серед них — Urban Space Radio (яке, до речі, розташоване просто в ресторані!), платформа розвитку міста Metalab, в рамках якої відбувся міжнародний фестиваль «Сеанс міського сканування» і програма «Малі ґранти Теплого Міста».
Малі Ґранти Теплого Міста
Це ґрантова програма, яку створили для активізації та посилення низових ініціатив, громадських організацій та середовищ, які втілюють соціальні проекти в Івано-Франківську. Конкурс відбувається хвилями.
«Таких хвиль у нас є три на рік. Це весняна хвиля, зимова та літня. На кожну хвилю у нас генерується за допомогою внесків локальних бізнесів грантовий фонд. Він складає вісімдесят тисяч гривень», — розповідає координаторка програми Христина Магас.
Щоразу місцеві підприємці скидаються грошима, аби допомогти втілювати проекти інших. Серед тих, хто робить внесок на «Малі Ґранти», навіть місцеве Обленерго.
«Тепле Місто» не лише виділяє кошти, а й намагається навчити до шести громадських організацій розвиватися далі самотужки. Тож проводять і спеціальні освітні програми. А ось оцінюють команди незалежні експерти зі своєрідного трикутника — місто, громадський сектор і бізнес.
«Сьогодні, незважаючи на карантин, ми далі намагаємося втілювати нашу програму, але вже в онлайн форматі», — додає Христина Магас. Тож «Тепле Місто» організовує низку онлайн-подій. Зараз активісти займаються менторською програмою для громадських організацій «Прокачай свою ГО».
Відомі за кордоном
У «Теплого Міста» — чимало українських та іноземних партнерів. Серед них Український культурний фонд, який має проспонсорувати участь українських архітекторів у Тбіліському архітектурному бієнале, USAID, Проміс, Culture bridges — торік ця організація підтримала фестиваль «Сеанс міського сканування» та інші.
«Ми маємо якісь свої стратегічні плани, бачення, проекти. Ми аналізуємо і дивимося, куди ми можемо ці проекти подати, на яке фінансування, на який ґрант. І вже тоді шукаємо можливості, заповнюємо заявки», — пояснює оперативна керівниця «Теплого Міста» Ірина Корольчук.
«Тепле Місто» під час коронакризи
Коли пандемія COVID-19 добралася й до України, учасники «Теплого Міста» скоординувалися швидко. Спершу працівників перевели з офісу в режим онлайн, відмінили усі «живі» події. Після консультації з наглядовою радою вирішили спрямувати зусилля проти нової недуги.
Так створили «Антикризовий фонд Теплого Міста». Скоординувалися з іншими організаціями - Івано-Франківський ІТ-кластер, Stop COVID-19.IF, Active People IF. Тільки за перший день роботи зібрали 245 тисяч гривень, а станом на зараз на потреби міста та місцевої економіки залучили вже понад шість мільйонів гривень. За ці кошти забезпечили засобами індивідуального захисту, обладнанням та побутовою хімією понад 5 тисяч лікарів міста й області, і місяць розвозили гарячі обіди для бригад швидкої допомоги.