Згідно з опитуваннями туристів, які проводили у 2014 році на замовлення міськради, Alfa Jazz Fest займає лише шосте місце за «впізнаваністю» серед міських фестивалів. Значно більше туристи знають про «Свято шоколаду» чи «На каву до Львова». Проте львівські бізнесмени, пов’язані із туристичним бізнесом, саме Alfa Jazz Fest вважають однією з основних подій року. За словами ресторатора Юрія Назарука, співвласника холдингу «!Фест», джазовий фестиваль є одним із пікових для туристичного сезону міста. «Цього року він за відвідуваністю буде, напевно другим, після різдвяних канікул», – каже він.
ZAXID.NET вирішив порахувати, скільки грошей заробить Львів і львів’яни за чотири дні фестивалю.
***
Наші підрахунки ґрунтуються на даних управління туризму Львівської міськради, згідно з якими, в середньому, один турист залишає у Львові в середньому 38 євро на день, тобто приблизно 902 грн. У цю суму входять витрати на проживання, харчування, сувеніри, екскурсії тощо.
Львівські готельєри та ресторатори, опитані ZAXID.NET, наголошують, що туристи, які їдуть безпосередньо на Alfa Jazz Fest, як правило, витрачають більше, тому їхні середньоденні витрати варто збільшити щонайменше на 30% – до 50 євро на день, тобто 1200 грн.
За словами одного із організаторів Alfa Jazz Fest Наталії Горбачевської, цього року фестиваль відвідають близько 40 тисяч гостей. Судячи з географії продажу квитків, 40% із них – це львів’яни. Решта – 24 тисячі – туристи з інших міст України та з-за кордону.
Виходячи із середньоденної суми витрат одного «джазового» туриста у 1200 грн (50 євро) за чотири дні вони залишать у Львові 114 млн грн. (4,8 млн. євро)
***
На перший погляд, сума у понад 100 млн грн. за чотири дні фестивалю вражає, однак не варто забувати, що це лише валовий дохід, без врахування собівартості усіх послуг, які отримують туристи. Зважаючи, на середню рентабельність львівських ресторанів у 15-20% (у готельєрів вона може бути і вищою), власники такого бізнесу зароблять близько 20-25 млн грн.
Однак свою частку отримає значно ширше коло людей: від фермерів, які постачають продукти у ресторани і кафе, чи виробники сувенірів – до вуличних мімів чи власників АЗС, де заправляються львівські таксисти.
***
Із понад 100 млн грн у міський бюджет Львова потрапить, звичайно, не так багато грошей. Наприклад, усі львівські готелі за чотири дні гарантовано сплатять у міську казну 50 тис. грн. туристичного (готельного) збору. Проте на Alfa Jazz Fest їдуть і не дуже заможні туристи, які не купують квитки і слухають джаз на безкоштовних майданчиках. Вони, як правило, живуть у подобових квартирах, власники яких практично ніколи не платять туристичний збір, або ж у недорогих хостелах.
Щодо хостелів, то зазвичай вони працюють на єдиному податку, який повністю залишається у місцевому бюджеті. Скажімо, на час фестивалю хостели заповнені на 100%, відтак 4% їх прибутку за ці дні надійдуть в місцеву казну.
За словами Галини Малець, керівника львівського управління туризму, у місті приблизно 65 хостелів, точну цифру назвати складно, оскільки вони динамічно і відкриваються, і закриваються. Середня кількість місць в хостелах – 36. Середня ціна – 100 грн за добу. Отже за чотири дні стовідсоткової заселеності власники львівських хостелів відрахують до місцевого бюджету ще 46,8 тис. грн., а з урахуванням частки готельєрів міський бюджет гарантовано отримає близько 100 тис грн.
Цього року у міську скарбницю надійде також 5% акцизного збору від вартості алкоголю та цигарок, що вип’ють та викурять туристи, а також 5% вартості бензину, який витратять на них перевізники. Підрахувати суму у розрізі чотирьох днів фестивалю зараз неможливо, ми можемо лише припустити, що з цього акцизу міський бюджет отримає від 500 тис. грн. до мільйона.
Збільшаться також відрахування з податку на прибуток та на зарплати. Проте лише останній – податок з доходів фізичних осіб – повністю залишається в міському бюджеті. Як правило, ресторани часто наймають додаткових працівників на період фестивалю. Щоправда, наскільки це буде відображено у фінансовій звітності невідомо, проте додатковий заробіток студенти можуть отримати.
Ресторатори не приховують, що у період проведення Alfa Jazz Fest вартість середнього чека в закладах зростає. Називають різні суми, але в середньому йдеться про 30%.
При цьому ресторатори кажуть, що більший чек у ці дні це не означає пряме збільшення прибутку ресторану, адже зростають і витрати. Вардкес Арзуманян, власник ресторанів «Кентавр», «Тарон» «Mons Pius», «Шампанерія Х&Х» говорить, що навантаження, які є в дні фестивалю, для ресторану насправді досить важкі.
«Збільшується не так середній чек, як кількість відвідувачів. А приготувати однаково добре першу і останню страву, при великому потоці клієнтів непросто, – каже власник кількох популярних львівських ресторанів Вардкес Арзуманян. – Я також не думаю, що правильно рахувати прямі прибутки від Alfa Jazz Fest. Наприклад, прибутки від проведення Євро-2012 з’явились лише через рік. Насамперед йдеться про іміджеві прибутки, а фестиваль уже став гармонійною частиною міста».
До речі, за час проведення чемпіонату Євро 2012 Львів заробив близько 160 млн грн, щоправда тоді був курс євро вдвічі меншим.
***
Ще два роки тому Арзуманян говорив про те, що Львів не готовий до прийняття джазового фестивалю. Адже на такі події приїжджає дуже вибаглива публіка, а місто не готове до прийому гостей, які житимуть в 5-зіркових готелях.
На сьогодні ресторатор змінив свою думку, наприклад, він каже про те, що сьогодні в хороших львівських ресторанах офіціанти можуть обслуговувати на 3-4 мовах, чого нема в багатьох європейських країнах.
А Юрій Назарук вважає, що фестиваль Alfa Jazz Fest є своєрідним іспитом для сфери обслуговування у Львові.
«Ми готуємось як до екзамену, адже те, що будуть говорити відвідувачі фестивалю потім, створює потік туристів на цілий рік, або не створює», - каже Назарук.
***
За словами одного із головних організаторів Alfa Jazz Fest Наталії Горбачевської, цього разу фахівці Київської школи економіки під керівництвом екс-міністра економіки Павла Шеремети, проведуть у Львові детальне дослідження впливу джаз-фестивалю на економіку міста. Щоправда, результати цього дослідження будуть готові не раніше, ніж за місяць. Тоді й можна буде перевірити чи збіглись підрахунки ZAXID.NET з фаховим дослідженням...