Фізособам дозволили купувати борги банків-банкрутів
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 1 лютого перейшов на систему ProZorro.Продажі
Міністерство юстиції спростило купівлю кредитних портфелів банків-банкрутів. Воно дозволило купувати права вимоги за кредитами не тільки фінансовим установам, як було досі, але також юридичним і фізичним особам, повідомило видання «Закон і Бізнес».
Зміни до Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, відповідно до яких знято обмеження щодо переліку осіб, які можуть брати участь в аукціонах з продажу прав вимоги за кредитами вступили в силу 21 січня 2017 року.
«Норма про те, що купувати права вимоги за кредитами можуть тільки фінансові компанії, у першу чергу не влаштовувала кредиторів неплатоспроможних банків. Адже існуючі донедавна обмеження звужували коло потенційних покупців. Враховуючи побажання вкладників, Фонд вирішив внести зміни до Положення. Ми сподіваємось, що зняття обмежень та розширення кола покупців, сприятиме зростанню конкуренції між учасниками аукціону, а отже – і ціни продажу. Це важливо, адже 80% активів неплатоспроможних банків – це саме кредити. Крім того, внесені зміни дозволять нам побачити реальних покупців фінансових активів. Це, у свою чергу, сприятиме підвищенню прозорості ринку», – прокоментувала директор департаменту консолідованого продажу та управління активами ФГВФО Юлія Берещенко.
Однак прямий викуп боржником свого боргу як і раніше заборонений, як і купівля боргу поручителем за цим кредитним договором.
Як зазначила Юлія Берещенко, згадуване нововведення має прискорити розпродаж активів неплатоспроможних банків, яка поки йде повільно. У 2015 році Фонд продав їх всього на 1 млрд грн. План на 2016 рік становив 12 млрд грн, але в підсумку виручено від продажу 3 млрд грн. В управлінні ФГВФО знаходяться кредити оціночною вартістю близько 90 млрд грн. З них близько половини – кредити пов’язаним особам, які видавалися або під «дуті», або неіснуючі застави, такі як «сміттєві» цінні папери.
Крім цього у Фонді гарантування влкадів фізосіб повідомили, що з 1 лютого всі аукціони з продажу ліквідованих банків будуть відбуватися тільки у системі ProZorro.Продажі.
Зараз фонд проводить плановий відбір майданчиків, на яких будуть проходити торги. Свої документи на участь у відборі подали 38 претендентів. Протягом найближчих десяти робочих днів за результатами перевірки буде затверджений і оприлюднений на сайті фонду перелік акредитованих майданчиків.