«Газпром» буде змушений підписати новий контракт на транзит газу з Україною, – ЗМІ
Для забезпечення попиту Європи на газ потужностей «Північного потоку-2» буде замало
Російському газовому монополісту – компанії «Газпром» – доведеться домовлятися з Україною про транзит і після запуску газопроводу «Північний потік-2», пише російська газета «КоммерсантЪ» .
«“Газпром” у 2020 році не зможе обійтися без української газотранспортної системи для транзиту в Європу, оскільки до того моменту наземна інфраструктура в ЄС ще не буде готова для прийому газу “Північного потоку-2” (Nord Stream 2). До кінця 2019 року, коли закінчується контракт на транзит газу через Україну, Газпром зможе прокачати через Nord Stream 2 не більше 34 млрд кубометрів з проектних 55 млрд кубометрів. Таким чином, підписання нового транзитного контракту з Україною неминуче», – йдеться в статті.
Зазначається, що газопровід Eugal, який повинен стати продовженням газопроводу Nord Stream 2 на території Німеччини, буде повністю побудований тільки до кінця 2020 року. Тим часом сам Nord Stream 2 проектною потужністю 55 млрд кубометрів на рік, згідно з неодноразовими заявами Газпрому, планується ввести в експлуатацію до кінця 2019 року, але до цього моменту буде побудована тільки перша з двох ниток Eugal. Це дасть можливість транспортувати 9,9 млрд кубометрів з Лубміна, де вийде на сушу Nord Stream 2, у Східну Німеччину (зона Gaspool), а також ще 21 млрд кубометрів до кордону з Чехією в Дойчендорфі. Крім того, ще приблизно 2,7 млрд кубометрів «Газпром» зможе додатково транспортувати в напрямку Нідерландів через газопровід Nel. Таким чином, на практиці «Газпром» в 2020 році зможе використовувати не більше 34 млрд кубометрів потужності Nord Stream 2. Повністю завантажити трубу російська газова монополія зможе лише після запуску другої нитки Eugal.
Видання зазначає, що контракт «Газпрому» на транзит газу через Україну закінчується 31 грудня 2019 року. Неможливість повністю завантажити Nord Stream 2 в перший рік експлуатації означає, що у «Газпрому» немає навіть теоретичних шансів уникнути нової угоди про транзит з Україною, яка покривала б бодай 2020 рік, зазначили автори публікації.
Також в статті російського видання наголошується, що «Газпром» за 2017 рік транспортував через Україну 93 млрд кубометрів газу. Таким чином, потужностей «Північного потоку-2» не вистачить для покриття цих показників, якщо тільки у Європі не впаде попит на російський газ.
Крім того, потреба в українській ГТС для «Газпрому» може зрости у разі, якщо Нідерланди скоротять видобуток на одному зі своїх газових родовищ. А такі рекомендації Нідерланди вже отримали після землетрусу, який стався на початку цього року.
Нагадаємо, після того, як «Газпром» програв українському «Нафтогазу» в Стокгольмському арбітражі, російський газовий монополіст заявив, що ініціюватиме в суді розірвання контрактів на транзит газу з Україною. Після цих заяв Україна посилила охорону своєї газотранспортної системи.