ГПУ отримала доступ до даних телефону журналістки Наталії Седлецької

Прокурори планують відстежити дії журналістки за 17 місяців. Седлецька з колегами оприлюднили низку розслідувань про українських посадовців, зокрема про генпрокурора України

«Радіо Свобода» висловило обурення ухвалою суду щодо журналістки Седлецької

Печерський районний суд Києва на вимогу Генеральної прокуратури 27 серпня дав дозвіл на отримання від провайдера інформації з телефону керівника програми журналістських розслідувань «Схеми» (проект «Радіо Свободи»), відомої журналістки Наталії Седлецької. Рішення суд ухвалив у справі про можливе розголошення державної таємниці та даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артемом Ситником.

В ухвалі йдеться про надання доступу слідства до дзвінків та смс-повідомлень журналістки з липня 2016-го по листопад 2017 року та до даних про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.

4 вересня редакція «Радіо Свобода» оприлюднила заяву, у якій обурюється доступом силовиків до листування, дзвінків та місцезнаходження головреда «Схем» Седлецької протягом 1,5 року. Речниця «Радіо Свободи» Джоанна Левісон назвала це рішення «надмірним» та таким, що «грубо порушує міжнародні стандарти і не відповідає зобов’язанням України із захисту вільної преси».

«Це рішення створює несприятливу атмосферу для українських журналістів і має бути скасоване. Те, що запит охоплює тривалий період спілкування з телефону, що належить відомій українській журналістці, яка успішно викриває високопосадову корупцію, викликає серйозне занепокоєння про справжні наміри тих, хто шукає інформацію», – сказала вона.

Як наголошує «Радіо Свобода», за цей час редакція «Схем» здійснила та оприлюднила низку розслідувань про українських високопосадовців, включно з діяльністю генерального прокурора України. Також зазначено, що пані Седлецька разом з низкою інших журналістів проходить свідком у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артемом Ситником.

Адвокат «Радіо Свобода» Анатолій Попов назвав цей захід надмірним, і таким що «порушує як в цілому права людини на повагу до приватного життя, так і тиск на роботу журналіста в рамках виконання його професійних обов’язків і незаконний доступ до джерел інформації журналіста».

«Цією ухвалою суд надав слідству доступ до значно більшої кількості приватної інформації журналіста, ніж це потрібно в конкретному розслідуванні. Зустріч, за даними слідства, відбулась у травні 2017 року, тоді як слідчі отримали доступ до приватної інформації журналістки протягом цілих 17 місяців, хоча такі широкі дані не мають значення для розслідування цього кримінального провадження. Це суттєве порушення».

Так, зокрема, адвокати готують скаргу керівництву прокуратури про «перевищення слідчим меж допустимого втручання у права особи на приватність та захист джерел інформації журналіста, а також будуть скаржитись до Вищої ради правосуддя на суддю Печерського суду міста Києва Вячеслава Підпалого за допущені порушення при розгляді справи та винесенні необґрунтованого рішення».

У грудні 2017 року Наталію Седлецьку викликали на кількагодинний допит до Генеральної прокуратури у справі проти керівника НАБУ. На допиті розслідувачка послалась на пряму норму Кримінально-процесуального кодексу, згідно із якою журналістів не можуть допитувати як свідків про відомості, які містять конфіденційну інформацію професійного характеру, надану за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.

За даними слідства, розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулася в Києві у травні 2017 року. Керівник НАБУ відкидає звинувачення, що під час неформального спілкування порушив законодавство.

Оновлено. Додано інформацію. У Генеральній прокуратурі запевнили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки та головного редактора програми розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької, до телефону якої ГПУ отримала доступ згідно з рішенням суду.

Як інформує прес-секретар ГПУ Андрій Лисенко, документи з інформацією оператора телекомунікацій, до яких надано доступ судом, не включатимуть змісту розмов. «Мова також не йдеться про прослуховування вказаної особи та інших абонентів. При цьому не здійснюватиметься жодного втручання в професійну діяльність та особисте життя», – заявив речник ГПУ.

Наталія Седлецька – володарка численних журналістських нагород як українських, так і міжнародних. Членкиня міжнародної мережі журналістів-розслідувачів Orginized Crime and Corruption Reporting project (OCCRP). Також лауреатка премії «За поступ у журналістиці» імені Олександра Кривенка.

Пізніше стало відомо, що таку ж ухвалу суд прийняв і щодо журналістки Христини Бердинських.

«Схеми: корупція в деталях» – щотижнева телевізійна програма журналістських розслідувань та аналітики про високопосадову корупцію, яка виходить в ефір з липня 2014 року. Спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший». У кожному випуску «Схем» у прізвищах та деталях ідеться про зловживання чиновниками наданою їм владою, статки держслужбовців та конфлікт персональних інтересів з державними, кумівство, оборудки та корупційні схеми.

Зокрема, у вересні 2017 року оприлюднили розслідування про те, що службові автомобілі Генеральної прокуратури України обслуговували святкування весілля старшого сина генерального прокурора Юрія Луценка.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук