Hryszczenko obiecał ONZ wywieźć z Ukrainy uran w tym roku
Ukraina zacznie pozbywać się rezerw wysoko wzbogaconego uranu dla jego przerobu na nisko wzbogacony już w bieżącym roku. O tym oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Konstanty Hryszczenko, występując w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku na konferencji, poświęconej realizacji Układu o nieproliferacji broni jądrowej.
"Najpierw wycofamy już w tym roku istotną część naszych rezerw dla przerabiania na nisko wzbogacony uran dla jego użycia w ukraińskich centrach badawczych" - powiedział minister – informuje TSN. Konstanty Hryszczenko również przypomniał, że Kijów pozbędzie się wysoko wzbogaconego uranu w razie otrzymania "dostatecznego wsparcia międzynarodowego".
Przewodniczący MSZ Ukrainy akcentował, że ten dobrowolny krok Kijowa świadczy o tym, że jego kraj "poważnie traktuje problemy nieproliferacji i rozbrojenia". Minister również wezwał do innych krajów, posiadających rezerwy wzbogaconego uranu, by wzorowali się na Ukrainie.
Przypomnimy, 12-13 kwietnia Prezydent Ukrainy uczestniczył w szczycie, poświęconym bezpieczeństwu nuklearnemu. Janukowycz zawiadomił, że Ukraina obowiązuje się pozbyć wysoko wzbogaconego urany, jego wywożenie poprowadzi się stopniowo.
Якщо хочете читати головні новини дня оперативно Додайте ZAXID.NET у вибрані в GoogleMinister spraw zagranicznych Ukrainy Konstanty Hryszczenko dodał, że wysoko wzbogacony uran zostanie wywieziony do Rosji dla przerabiania na nisko wzbogacony, po czym wróci na Ukrainę.