Сім симптомів, при яких негайно слід викликати «швидку»
Лікар-кардіолог Ірина Шарапова про ознаки інфаркту міокарда
Інфаркт міокарда нині діагностують і у літніх людей, і у зовсім молодих. І не лише в Україні, а й у світі. Торік лише на Львівщині, за даними обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, зафіксували 2330 інфарктів (634 пацієнти померли). Нині багатьох хворих з інфарктом міокарда завдяки сучасним методам лікування вдається врятувати, але все залежить від того, як швидко пацієнт потрапить у руки медиків.
Лікар-кардіолог Львівського обласного кардіологічного центру Ірина Шарапова пояснює ознаки, при яких зволікати у жодному разі не можна, а слід негайно викликати «швидку». Це той випадок, коли час може врятувати хворого.
***
«Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м'яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м'яза відмирає, тобто розвивається її некроз. Загибель клітин починається через 20-40 хвилин з моменту припинення кровотоку», – каже кардіолог Ірина Шарапова.
За словами лікаря, найпоширеніша причина інфаркту – це стеноз (звуження) судин. Він може утворюватися повільно. Спершу серце адаптується до цього – утворюються дрібні судини, відбувається компенсація. Хворий приймає ліки і йому стає краще.
«Утім настає момент, коли відбувається запалення цього звуження. Це призводить до утворення тромбу і судина, що повільно роками звужувалася, за кілька хвилин повністю перекривається тромбом. Кровотік припиняється. Різке закриття судини призводить до відсутності постачання крові у частині серцевого м’яза. Ці наслідки називаються інфарктом міокарда», – пояснює кардіолог.
Сім симптомів інфаркту міокарда, при яких слід негайно викликати медиків:
• Інтенсивний постійний біль за грудиною, який хвилеподібно повторюється у стані спокою,
• біль віддає у руку, під лопатку, нижню щелепу або шию зліва (спостерігається не у всіх випадках),
• тривалість болю понад 15 хвилин,
• біль не припиняється після прийому нітрогліцерину,
• виникає різка слабкість, пітливість, відчуття страху,
• частішає пульс,
• різко коливається артеріальний тиск.
При таких симптомах лікарка радить негайно телефонувати на «103».
«Головне завдання при інфаркті міокарда – максимально швидко відкрити закриту судину. Якщо це зробити за 2 години, то інфаркт не встигає завдати великої шкоди серцевому м’язу. Відповідно до європейських протоколів лікування стентування (відкриття закритої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів). З часом шкода стає все більшою, а якщо взагалі не відкрити судину, то 20% пацієнтів помирають, а половина з тих, хто виживає, залишаються інвалідами», – каже Ірина Шарапова.