«Кіборги» встановили новий рекорд українського кіно
Фільм Ахтема Сеітаблаєва зібрав майже ₴8,2 млн за перший вікенд прокату
1Фільм «Кіборги» встановив новий рекорд для національних фільмів у вітчизняному прокаті за касовими зборами у перший вікенд. Картина Ахтема Сеітаблаєва зібрала майже ₴8,2 млн. Картину подивилось більш як 106 тис. глядачів. Такі цифри навів на своїй сторінці у Facebook голова Держкіно Пилип Іллєнко.
Голова відомства зауважив, що українська військова драма обігнала схожі за жанром «Дюнкерк» (₴7, 9 млн) та «Лють» (₴5,4млн).
Фільм розповідає про оборону Донецького аеропорту. Сеітаблаєв, відомий насамперед фільмами «Хайтарма» та «Чужа молитва», взявся за місію майже нездійснену. Знімати кіно про те, що відбувається зараз, про драму, яка ще не має фіналу, говорити в ігровому фільмі про події з новин, взагалі не маючи жодної часової відстані...
Ідея зйомок фільму виникла у продюсерки Іванни Дядюри та режисера Ахтема Сеітаблаєва після програми «Хоробрі серця» (Сеітаблаєв був її незмінним ведучим) 19 жовтня 2014 року, героями якої були консультанти фільму... У грудні 2014 року Ахтем Сеітаблаєв зустрівся із Наталею Ворожбит і запропонував написати їй сценарій до фільму. На початку 2015 року сценаристка почала збирати матеріали й спілкуватися з реальними кіборгами.
Усі герої картини мають реальних прототипів. Ними стали Олександр Трепак, позивний «Редут», Андрій Шараскін, позивний «Богема», Євгеній Жуков, позивний «Маршал», Кирило Недря, позивний «Доцент», Євгеній Межевікін, позивний «Адам».
Їх зіграли актори В'ячеслав Довженко, Макар Тихомиров, Андрій Ісаєнко, Роман Ясіновський, Віктор Жданов, Олександр Піскунов, Костянтин Темляк, Роман Семисал.
У центрі сюжету – 10 днів війни, шість бійців та руїна ДАП. Не дивно, що рана, яка навіть і не починала гоїтись, призвела до того, що хтось сприймає стрічку надто емоційно, надто особисто.
Хтось дорікає «Кіборгам», що «замало війни». Хтось нарікає на російську мову, що звучить на екрані...
Проте Ахтем Сеітаблаєв зняв насамперед чесне кіно. Його достоїнством є передусім його персонажі та актори, які їх втілили. На екрані мало батальних сцен, фільм майже повністю складається з діалогів і в них немає ані фальші, ані театральщини. Ну майже немає. Вони тримають у напрузі та несуть в собі більшу частину динаміки фільму.
Так само безсумнівною принадою є те, що за ними зчитуються додаткові сенси, які можна перебирати після фільму як власні, а не чужі спогади.
Намагаючись бути документально точним (консультантами є реальні оборонці Донецького аеропорту) фільм тим не менше є художнім твором зі своїми акцентами та кутом зору.
Ну й оскільки на щастя минув той час, коли про українське кіно – як про покійника, або добре, або нічого, - трохи про недоліки, яких на екрані не так уже і багато. Фільм явно розрахований на те, що буде довша телевізійна версія. Тож деякі лінії, які стосують кожного окремого персонажа так і залишаються недоказаними. Це грає проти цілісності картини та проти об’ємності образів. Так само не надто вдалим виглядає фінал, де з’являється міністр культури Євген Нищук.
Проте це той фільм, який знаменує поступ українського кіно і це саме той фільм, на який варто піти у кіно.
Бюджет картини - ₴47 млн, половину профінансувало Держкіно України. Команда «Кіборгів» та Фонд «Повернись живим» організували ініціативу #ЯНебайдужий!. У рамках ініціативи з кожного квитка, придбаного на фільм «Кіборги» 5 гривень будуть перераховані на допомогу сім’ям загиблих у боях за Донецький аеропорт.