Київ здебільшого займається невинними

Розпочата в Україні боротьба з «корупцією та відкатами» часто використовується для знищення опонентів. Заарештовано директора з медичних питань Наталію Ван Доеверен, яка раніше в інтерв’ю «Trouw» відверто розповідала про «систему»

Наталія Ван Доеверен-Готь
Головний лікар шпиталю ім. Митрополита Андрея Шептицького, голова ГО «Львівська правозахисна ініціатива»

Міхіль Дріберген, Львів

У понеділок, перед самим обідом, раптово пролунав гучний стукіт у двері її кабінету. З криками «Поліція!» до кабінету увірвалася група людей. Один з них тримав у руках відеокамеру, направлену на Наталію.

Наталія Ван Доеверен, гінеколог, заступник головного лікаря з медичних питань Львівської Обласної лікарні півтора роки тому в газеті «Trouw» розповіла про корупцію в системі охорони здоров'я. Незважаючи на зміну уряду після Революції Гідності (2014 року), вона застерігала про складну та ганебну ситуацію в охороні здоров`я. «Якщо ви не можете заплатити за свої ліки, ви маєте усі шанси померти, - сказала Ван Доеверен у своєму інтерв’ю. - Це відбувається щодня в моїй лікарні».

Основна увага пані Ван Доеверен (у неї голландське прізвище по чоловікові) була зосереджена на головному лікареві, який зацікавлений у збереженні цієї системи. Він і деякі головні лікарі заробляють з державного бюджету на угодах з виробниками ліків.

У минулому вона ділилася в українських ЗМІ власною історією. «Так, коли я була лікарем, я брала гроші», сказала вона у прямому ефірі на телебаченні. Ван Доверен усвідомлювала, що ризикує, розкриваючи цю інформацію. «Система подібна на ланцюг... Якщо ви спробуєте його розірвати - вас буде покарано…».

Цей страх справдився у реаліях. За п'ятнадцять хвилин до рейду невідома жінка прийшла до офісу Ван Доверен. Вона просила, щоб її троюрідного брата госпіталізували на лікування нирок,у відділення гемодіалізу. В кінці розмови запропонувала гроші: шість тисяч гривень, дещо більше двохсот євро. «Я не торкалася грошей»,- стверджувала пані Наталя.

Проте співробітники одразу перейшли до пошуку грошей. Вони перевернули офіс Ван Доеверен з ніг на голову. Пані Наталія заявила, що вона мала при собі чотири тисячі гривень(менше 150 євро), бо планувала подорожувати. Співробітники в різний спосіб намагалися отримати від Наталії інформацію. Вони хотіли перевірити її руки за допомогою спеціальної лампи. «Якщо вони хочуть зловити когось за хабарі, то розпорошують невидиме чорнило на банкнотах»,– пояснила пані Ван Доеверен. На їх подив, жодних слідів фарби знайдено не було. «Співробітники з жінкою погано спілкувались», - зауважила вона.

Незважаючи на це, її було заарештовано після п’ятигодинного розслідування за підозрою у хабарництві. «Директора з медичних питань затримано у власному кабінеті з хабарем у розмірі шість тисяч гривень», - повідомили заголовки кількох ЗМІ ще за дві години до того, як Ван Доверен посадили до арештантської машини. Під час допиту хтось сфотографував пані Наталю з купюрами з її гаманця.

Перші дві ночі вона провела у холодній камері. «Вікно було розбите, отже, я насправді спала на вулиці». На третю ніч її помістили до чотириметрової камери разом із особами, яких було підозрювано у незаконному зберіганні й торгівлі наркотиками та вбивстві. «Якщо ви мудрі, можете йти додому сьогодні ввечері», – пропонували їй «правоохоронці». Вони натякали їй на гроші. Через три дні її було тимчасово законно звільнено під заставу.

Пані Ван Доеверен достатньо забезпечена аби дозволити собі не брати хабарі,позаяк іі чоловік-голландець має достатній заробіток.

Наталія ван Доеверен підозрює свого боса, директора лікарні, у ситуації, що сталася з нею. Вона конфліктувала з ним з приводу питання прихованої приватизації кардіологічного відділення лікарні з ініціативи директора. Ван Доеверен чинила цьому опір. «Тоді люди не можуть собі дозволити запис за державний кошт. Основне лікування повинна забезпечувати держава», - говорить вона. За її словами, бос добивається приватизації і у нього є друзі у парламенті. «Він почуває себе досить сильним, щоб мене усунути».

У день її арешту директор лікарні був несподівано відсутній на роботі. Після свого повернення, він з нею не контактував. Тим не менш, її усунено з посади, і він вже призначив заміну.

Директор мовчить і прокурори також відмовились будь-що коментувати. «Ми не можемо нічого прокоментувати по даній справі», - каже прес-секретар Михайло Тесля. До початку розгляду справи у суді не можна робити висновків.

Ван Доеверен загрожує від п'яти до десяти років позбавлення волі. «Мене зруйновано,- говорить Наталія. - Знищено мою роботу й мою репутацію».

На початку минулого року, незадовго до референдуму щодо Договору про Асоціацію Ван Доеверен їздила до Нідерландів, де активно виступила на підтримку України.

Після Майдану новим урядом було прийнято перспективні заходи. Було створене Агентство по боротьбі з корупцією, яке може здійснювати судове переслідування високопоставлених політиків і посадових осіб. «Закони по боротьбі з корупцією є прогресивними, але їх виконання часто є штучним», - говорить Наталія.

«Для боротьби з корупцією необхідна ще й іншого роду підтримка з Європи»,- стверджує Ван Доверен. «Якщо ми зможемо це довести на моєму випадку, я в безпеці. Вони будуть фальсифікувати свідчення, погрожуватимуть чи робитимуть спроби тиснути на мене, щоб «дотиснути» справу», - говорить вона.

Вона закликає правозахисні організації уважно стежити за випадками корупції в тому числі і в правоохоронних органах, а також звертається до політиків. «Борцям з корупцією повинно бути надано політичний захист як у Нідерландах, так і в Європі. Захистіть українців доброї волі!!».

Добрі наміри, небажані наслідки

Після Революції Гідності у 2014 році в Україні було прийнято багато нових законів по боротьбі з корупцією. Про це йдеться у доповіді Європейської комісії щодо «безпрецедентних реформ». «Чи це дійсно можна вважати покращенням найбільше залежить від реалізації», - говориться в ній. Однак заходи можуть мати зворотній ефект, попереджає Олег Леонтьєв, колишній прокурор м. Львова.

У 2015 році почалася велика чистка у судовій системі. Судді і прокурори повинні знову пройти атестацію. «Заходи не дали бажаного результату, - каже Олег Леонтьєв. - Хороші юристи іноді не склали іспиту, натомість корумповані часто залишилися. Вони купили свої дипломи».

«Було багато поліцейських рейдів з метою тиску після розгортання люстрації», - каже Олег Леонтьєв. Отже практика не змінилася, каже пан Леонтьєв. Єдина надія на об’єктивність та справедливість суду сьогодні. «Досвідчені судді, які в даний час мають вищу кваліфікацію, повинні більш уважно вивчати, як були отримані докази у цій справі», - говорить він. Тоді справа як із Ван Доеверен розсиплеться як «будинок з піску».

Сьогодні ж в Украіні ситуація для корупціонерів така, що чим сильніший рівень захисту від генеральних прокурорів і суддів ви маєте, тим більше грошей ви можете отримати з державного бюджету. Хіба з президентом Порошенко щось змінилося? «Ситуація стабільно негативна»,- наголосив Олег Леонтьєв.

Оригінал публікації у щоденній газеті «Trouw» (Нідерланди)

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук