Княжицький хоче узаконити інтернет-ТБ і прирівняти стрімерів до журналістів
Вчора, 23 червня, у Верховній Раді нардеп Микола Княжицький, власник інтернет-каналу Еспресо.TV, зареєстрував проект закону № 4150а «Про скасування ліцензування провайдерів, які не використовують радіочастотний ресурс».
Якщо його приймуть, то провайдери, які ретранслюють телевізійні канали в Інтернеті, отримають статус телерадіоорганізацій, на які поширюються гарантії захисту ЗМІ, зазначає AIN. Також законопроект узаконить такі поняття як IPTV і OTT (Over-The-Top) і прирівняє стрімерів — осіб, які ведуть трансляцію тих чи інших подій в режимі реального часу — до журналістів.
Ринок на таку ініціативу відреагував позитивно. Зокрема, на думку президента компанії «Воля» Сергія Бойка, для провайдерів це означає позбавлення від контактів з апаратом при подачі документів, відповідно, — викорінення корупційної складової. Також це дозволить істотно скоротити час, необхідний для початку надання послуг, і, найголовніше, — регулятор не може бути стримуючим фактором під час проведення змін в послугах, які необхідні споживачеві.
За словами Бойка, компанія якого є не лише кабельним оператором, але й інтернет-провайдером, необхідність реформування законодавства у телевізійній сфері назріла давно.
«Внесення змін, які усувають нерівність у регулюванні різних технологічних платформ і усувають регуляторний тиск на операторів і провайдерів, стало б дуже позитивним для всього ринку кроком», — вважає президент «Волі». До того ж, прийняття законопроекту, на його думку, також зменшує можливості для корупційних дій.
Голова представництва компанії Dune HD в Україні Олександр Глущенко вважає, що прийняття закону дасть поштовх розвитку ринку IPTV і OTT і дозволить провайдерам почати працювати «в білу». З іншого боку, на думку Глущенка, це загострить конкуренцію між постачальниками послуг.
«Якщо зараз більшість провайдерів пропонують IPTV безкоштовно в навантаження до основного інтернет-тарифу, як якийсь бонус для лояльності абонентів широкосмугового доступу, то після прийняття закону їм доведеться думати, як монетизувати телебачення. Буде дуже складний перехідний період, протягом якого провайдерам належить привчити абонентів до думки, що за IPTV потрібно платити», — сказав він.
Глущенко впевнений, що в боротьбі кабельних операторів і інтернет-провайдерів переможуть останні.
«Для абонента немає різниці, з допомогою якої технології він отримує ТБ-послугу. І якщо він за допомогою одного кабелю може користуватися Інтернетом, ТБ, і при цьому через WiFi дивитися ТБ на будь-якому пристрої, то, звичайно ж, перевага на боці «цифри», — зазначив експерт.
Прийняття закону також може покласти край тривалій війні між медіагрупами та інтернет-відеосервісами, зокрема, Divan.TV. Відеосервіс конфліктує з медіагрупами з минулого року. Восени StarLightMedia, «1+1» і «Медіа Група Україна» зажадали припинити трансляцію їхніх телеканалів. У відповідь компанія Андрія Колодюка подала в суд на «Медіа Групу Україна» і зараз намагається відсудити право на показ телеканалів «Україна», «Футбол», «Футбол +» та «Перший Автомобільний».
На думку засновника Divan.TV Андрія Колодюка, прийняття закону прибере правову колізію, яка зараз існує на ринку. Тепер будь-які провайдери програмної послуги, в тому числі ті, що використовують нові технології, зможуть транслювати канали, які входять в універсальну програмну послугу, без укладання договорів.
«У нас будуть такі ж умови, як у Європі, де діяльність ОТТ-провайдерів не ліцензується, але регулюється законодавством», — сказав Колодюк.