Колишній майстер спорту з самбо змушений жити на вулиці
Чоловік намагається повернути квартиру, яку втратив через аферистів
0Сергій Чупрун живе у Стрийському парку у Львові вже четвертий місяць. Поруч із чоловіком, який спить на лавці, завжди є собака на повідку. На безхатченка звернули увагу власники собак, що гуляють в парку. За їхніми словами, безпритульний не п’є, усіляко прибирає за собою та намагається не заважати відвідувачам парку.
Сергій Чупрун - в минулому професійний спортсмен, майстер спорту з самбо. Розповідає, що опинився на вулиці через квартирні махінації. Сергій успадкував від свого батька, який 35 років працював в управлінні Львівської залізниці, велику квартиру в австрійському будинку. Його будинок та сусідні належали залізничникам. За словами чоловіка, аферисти слідкували за ним цілий рік. Злочинці шукали власників приватизованих квартир – такою була й квартира Сергія. Чоловік каже, що всього в групі злочинців було четверо людей і називає їхніх лідерів – це Ірина Ковтун та її чоловік.
У 2003 році зловмисники обманом отримали документи в сестри Сергія, коли того не було вдома. Згодом афера розкрилась – з’ясувалось, що вони встигли переписати на себе 9 квартир.
Попри те, що злочинців затримали та заарештували, Сергій все одно втратив квартиру. Її незаконно перепродавали кілька разів. Зараз там живе молода пара, яка в’їхала туди в 2009 році.
«Вони мали [після суду] опечатати квартиру і знайти мене, - каже Сергій. - Але її просто продали».
Сергій каже, що нічого не підписував, окрім документів на приватизацію, і що має всі документи, які підтверджують його право власності. Починаючи з 2007 року чоловік вже тричі подавав до суду на нових власників квартири, але, як він каже, «суд їх не викликає».
Сергій Чупрун плутається, відповідаючи на питання, скільки часу він вже живе на вулиці – чи то з 2003 року, чи з 2007. Ймовірніше, що з 2007 – того року померла його сестра, в якої він час від часу жив. Сергій розповідає, що після розлучення їхніх батьків сестра залишилась з матір’ю, а він жив з батьком. Після смерті сестри єдиною родичкою, з якою чоловік підтримує стосунки, є племінниця. Сергій каже, що міг би жити в неї і вона б залюбки прийняла рідного дядька, але він не хоче їй заважати – каже, в неї чоловік і двоє маленьких дітей, тож в двокімнатній квартирі всім було би затісно.
Кілька років тому Сергій Чупрун 9 місяців прожив в реабілітаційному центрі при «корейській» церкві «Божий мир», яку заснував у Львові пастор Лі Чанг Бе з Південної Кореї. Каже, що платив за це 300 гривень. Під час проживання в реабілітаційному центрі Сергій Чупрун зумів навіть дослужитись до служителя церкви.
Чоловік каже, що цілком сам дає собі раду. До того, як опинитись на вулиці, він працював експедитором та вантажником на фабриці «Світоч». Зараз Сергій отримує пенсію, за рахунок якої утримує не лише себе, але й собаку. Каже, підібрав пса на вулиці, бо не міг дати йому загинути – не вистачило би совісті. В молодості під час військової служби, Сергій Чупрун працював інструктором службових собак – закінчив відповідне навчання у Великих Мостах та служив у прикордонних військах. Сергій небайдужий до собак: розповідає, що свого часу тримав і вовка, і середньоазіатську вівчарку. Нинішній же пес постійно поруч із своїм господарем – охороняє його від сторонніх, а вночі гріє своїм теплом.
Наступна спроба відновити справедливість через суд для Сергія Чупруна буде 22 вересня. Чоловік хоче отримати хоча б грошову компенсацію за вкрадену в нього квартиру.
Як пояснив ZAXID.NET спеціаліст з цивільного права, юрист Юлій Рудницький, кілька разів перепродавати квартири – типова схема для аферистів, щоб забрати нерухомість назавжди. Тому у випадку Сергія Чупруна позиватись до нинішніх власників квартири немає сенсу – вони могли і не знати про те, що купують квартиру незаконно. В такій ситуації необхідно подавати до суду, щоб визнати недійсним перший договір купівлі-продажу та акт державної реєстрації на нерухомість.
«Це треба робити на підставі вироку суду та інших судових матеріалів, за якими відчужувалась квартира – матеріали кримінального провадження, результати експертизи про підробку документів тощо», - каже юрист.
Юлій Рудницький каже, що в разі успішного подолання цього першого етапу, оскаржувати наступні договори купівлі-продажу буде набагато легше. Втім, юрист визнає – цей процес займає багато часу та потребує спеціальних юридичних знань. На його думку, виграти таку справу, не маючи свого представника в суді (адвоката або юриста), майже неможливо.
«Хоча в нас є центри безоплатної правової допомоги, але вони займаються лише кримінальними провадженнями, а не цивільними справами.», - пояснив юрист.