До теми
- У Львові коронували нову чемпіонку світу з шахів ZAXID.NET
-
«Впала між нами стіна».
Як Святослав Вакарчук підтримував Марію Музичук у битві за шахову корону ZAXID.NET -
Піти по-англійськи.
У Міжнародний жіночий день Марія Музичук та Хоу Іфань розійшлися миром ZAXID.NET -
Чемпіонат світу з шахів у Львові за 100 секунд.
Версія для нетерплячих ZAXID.NET
17 березня у Палаці Потоцьких урочисто закрили матч ФІДЕ за звання чемпіонки світу з шахів. Напружене кількатижневе протистояння завершилось перемогою китайської шахістки Хоу Іфань з рахунком 6:3.
На церемонії нагородження нової королеви українка Марія Музичук, яка поступилась титулом суперниці, не виглядала переможеною. Останні кілька тижнів за неї вболівала уся Україна, а підтримати чемпіонку спеціально приїжджали знаменитості, політики та музиканти.
Після завершення матчу із упевненістю можна сказати – Марія Музичук привезла до Львова не лише шахову корону, вона привезла саму гру. І хоча церемонія закриття турніру не минула без сліз, матч за звання чемпіонки світу з шахів у Львові залишив лише світлі і теплі спогади. Які - у матеріалах та фото ZAXID.NET.
Спеціально до чемпіонату світу з шахів серед жінок перед львівською Ратушею встановили гігантську шахівницю.
Двобій виявився непростим для обох шахісток. Особливо, непросто було Марічці Музичук, яка вперше брала участь у матчі такого формату і грала проти сильнішої і досвідченішої Хоу Іфань.
Усі дев’ять партій чемпіонату відбувались у кімнаті тет-а-тет Палацу Потоцьких. Раніше граф Потоцький залагоджував у цьому приміщенні важливі особисті та державні справи. Сьогодні ж тут проводять зустрічі перші особи країн, які приїжджають до Львова.
Полотно невідомого італійського художника «Кронос обеззброює Амура».
Початок турніру ознаменувався маленьким казусом: китайська делегація попросила замінити у кімнаті, де відбувались партії, картину. Над столом, де стояла шахівниця, висіло полотно невідомого італійського художника «Кронос обеззброює Амура». Хоу Іфань попросила замінити картину, оскільки на ній зображене оголене тіло. Працівники Палацу Потоцьких одразу ж повісили нову картину із нейтральним квітковим сюжетом. Сама Хоу Іфань пояснила, що картина із фривольним сюжетом могла відволікати її від гри.
Також у приміщенні для гри організували маленький фуршет, аби дівчата могли в разі потреби підкріпитись. Однак суперниці мало їли впродовж матчу, щоправда, мали свої маленькі побажання. Хоу Іфань полюбляла з’їсти перед грою або під час гри банан. Також китайська шахістка приносила на кожну партію у Палац Потоцьких горнятко із логотипом турніру. Хоу Іфань полюбляла ще перед початком партії заварити собі чаю, який, до слова, привезла з собою із Китаю.
За час турніру обидві шахістки роздали сотні автографів.
У свою чергу, Марічка Музичук любила перед грою і під час гри підкріпитись лісовими горішками та вафлями, але обов’язковим у списку був шоколад «Кіндер». Цікаво, що обидві шахістки не пили каву і навіть заборонили організаторам приносити цей напій до кімнати, де проводили турнір.
Спеціально для матчу автосалон Audi виділив два автомобілі чорного і білого кольорів, номери яких замінили іменами шахісток. Що цікаво, Хоу Іфань майже не користувалась цим автомобілем. Разом із мамою та представниками своєї команди китаянка полюбляла пішки пройтися з готелю до Палацу Потоцьких і назад. За час проведення турніру китайська шахістка змінила три пари взуття – від золотисто-білих снікерів та білих кросівок до чорних чоботів із високими халявами. Марія Музичук, до слова, на кожну партію приїжджала у замшевих сліперах.
Традиційна перевірка учасниць від представників ФІДЕ.
За час проведення турніру українка Марія Музичук встигла не лише провести дев’ять виснажливих партій, а й познайомитися із відомим людьми України та Львова. У цілях промоції організатори турніру запрошували перед кожною партією відомих людей, яким випала честь робити перший хід. Таким чином підтримати Марічку Музичук у двобої із Хоу Іфань прийшли мер Львова Андрій Садовий, президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич та голова Львівського обласного відділення українського фонду реабілітації людей з особливими потребами Ярослав Грибальський, а також Герой України Ігор Юхновський.
Герой України Ігор Юхновський не стримує свого захоплення талановитою шахісткою.
Справжньою подією стало відкриття четвертої партії, в якій перший хід робили батько та син Вакарчуки. Перед стартом партії між Вакарчуками виникла жартівлива суперечка, хто з них робитиме перший хід чорними, якими тоді розпочинала Марія Музичук. Оскільки Іван Вакарчук того дня відзначав свій день народження, то Славко вирішив віддати батькові право першого ходу за українську шахістку.
Славко Вакарчук побажав Марічці Музичук бути впевненою в собі.
Святослав Вакарчук спеціально приїхав до Львова, аби підтримати Марію Музичук. Співак навіть приходив до готелю, в якому зупинилась шахістка, аби висловити їй слова вдячності та підтримки. Під час церемонії відкриття партії Славко багато жартував, а Марічці побажав впевненості. До речі, того дня українка зуміла втримати нічию чорними.
Також впродовж матчу за звання чемпіонки з шахів Марія Музичук відкрила для себе світ футболу. Зокрема, у Міжнародний жіночий день привітати і підтримати Марічку прийшли гравці львівських «Карпат» Ігор Худоб’як та Володимир Костевич. А наступного дня право першого ходу отримав головний тренер «Шахтаря» Мірча Луческу, який прилетів до Львова на матч Ліги Європи проти «Андерлехту».
Наставник донецького клубу разом із своїми гравцями передали Марічці футболку із підписами футболістів «Шахтаря», а також запросили українську чемпіонку на гру Ліги Європи.
Марічка Музичук розглядає подарунок від ФК «Шахтар».
Команда Марічки прийняла запрошення донецького клубу. 10 березня, коли відбувався матч «Шахтар» - «Андерлехт» на «Арені Львів», у шаховому поєдинку якраз був вихідний. Тому «гірники» того вечора отримали підтримку найсильніших гросмейстерів України – сестер Музичук, Павла Ельянова та подружжя Віти і Юрка Криворучків.
Гросмейстери на стадіоні «Арена Львів».
Частими гостями шахових партій також були дружина мера Львова Катерина Кіт-Садова разом із синами. Поки Марія змагалась із китайською шахісткою, Наталя та Аня Музичук розповідали першій леді Львова свої враження від перегляду футболу. До речі, Марічці, яка вперше побувала на стадіоні «Арена Львів», матч «гірників» сподобався як атмосферою, так і результативністю – того вечора «Шахтар» виграв у бельгійців за рахунком 3:1.
Перед стартом однієї з партій матчу дружина мера Львова Катерина Кіт-Садова разом зі своїми дітьми взяла участь в акції на підтримку Надії Савченко.
Якби не сьома партія, яка перейшла на контроль часу, то Марічка Музичук відвідала б ще один футбольний матч – «Карпати» - «Динамо». До слова, «зелено-білі» вирішили віддячити українській чемпіонці за честь зробити перший хід, і запропонували Марічці зробити перший удар у цій грі. Однак шахістка, яка того вечора майже шість годин провела за шахівницею, просто не встигла на матч.
У сьомій партії право першого ходу отримали ректори НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало та ЛНУ ім. І. Франка Володимир Мельник, а групою підтримки для Марії Музичук став фронтмен гурту «Дзідзьо» Михайло Хома. Тільки познайомившись із українською чемпіонкою, співак жартома пообіцяв вкрасти у китайської шахістки коня. Поведінка Дзідзя дисонувала із поведінкою інших гостей матчу – співак не соромився багато говорити, жартувати і навіть зробив на фоні суперниць за шахівницею кілька селфі.
Дзідзьо робить селфі із шаховими королевами та ректорами університетів.
До слова, мамі української чемпіонки, Наталі Музичук, найбільше запам’ятався візит «Піккардійської терції». Восьму партію чемпіонату розпочинали «золоті голоси» Львова – Роман Турянин, Ярослав Нудик та Андрій Капраль. Пізніше мама Марії Музичук поділилась, що це був один із найбільш світлих візитів – відчувалось, що музиканти дуже переживали за свою землячку і намагались передати їй якомога більше доброї енергії та підтримки.
Роман Турянин та Ярослав Нудик заглядають, чи правильний хід зробив Андрій Капраль.
Ще під час перших партій обидві суперниці сказали, що не вірять у забобони і спеціально жодних речей на удачу зі собою не носять. Однак Хоу Іфань кілька разів одягала намисто, яке вона купила під час свого першого успішного виступу на Гібралтарі. Китайська шахістка не називала цю прикрасу талісманом, однак вважала її доволі щасливою. Також Хоу Іфань на декілька партій приходила із фіолетовим флакончиком. На запитання журналістів, що означає ця річ, Хоу Іфань відповіла, що вона допомагає їй концентруватися, але за потреби речовина у флакончику може відганяти маленьких мушок.
Глядачі та гості матчу за звання чемпіонки світу з шахів у Палаці Потоцьких.
За час проведення турніру Дзеркальний зал Палацу Потоцьких відвідали майже 1000 гостей, а на саму подію акредитувалося понад 180 журналістів. Не бракувало також іноземних візитерів – тут були представники США і Канади, подружжя гросмейстерів із Австралії, фотограф The New York Times, а також журналісти із Німеччини та Китаю.
Хоу Іфань у статусі нової шахової королеви світу.
Спеціально для церемонії нагородження нової шахової королеви львівська майстерня «Треті півні» виготовила вінок, виконаний за старовинною технікою з Вінничини. Новій чемпіонці одягнули корону з воску у чорно-білих тонах.
Чарівна Марічка Музичук під час церемонії закриття матчу.
Українська королева Марія Музичук, яка увійшла в історію як 15-та чемпіонка світу з шахів, цього вечора багато усміхалась, позувала і роздавала автографи. Лише раз шахістка не стримала сліз - коли зазвучав гімн України.
Усі фото: ZAXID.NET, Львівська міська рада.