Красівський пиріг на всі «оказії»: рецепт локальної страви зі Стрийщини

На сторінці кулінарного проєкту «Авторська кухня українська» розповіли про локальну страву, яку готували у селі Красів на Львівщині. Давній та ексклюзивний рецепт вдалося розшукати у книзі спогадів Степана Шухевича «Моє життя». За складом і способом випічки він схожий на яворівський пиріг, але готували його для особливих подій – красівських фестин (святкові забави, гуляння). Частування супроводжувалося локальними традиціями і ритуалами.
«Ласка», музика і танці
Наприкінці XIX ст. у селі Красів на Стрийщині був звичай допомагати священнику жати жито. Оскільки це була благодійна акція, то її називали «ласка». На цю подію готували місцеву страву – красівський пиріг.
«У жнива парохіяни йшли один день на роботу до священника. Було це тоді, коли дозріло жито і священник хотів його мати зжатим за один день. Тому що за цю роботу не плачено, в селі називано це не “толокою”, а “ласкою”… Була вже така мода, аби на “ласку” виходити пізно. Особливо придержувалися цеї моди жінки, які до тої роботи гарно прибиралися. Вони стояли у себе коло перелазу або коло воріт, вистроєні, з вив’язаними турбанами нових хусток на голові, зі серпом на рамені», – писав Степан Шухевич, батько якого був священником на парафії у Красові.
Також він розповідає, що на полі в той день грали музиканти, зазвичай це були брати Мандрики. А ввечері після роботи починався обжинковий похід на «попівщину». По дорозі грали музики, а жінки й дівчата співали. Найгарнішій дівчині на голову одягали вінок з жита. Кожний жнець на серпі мав житну китицю.
«Коли похід приходив на подвір’я, тато й мама появлялися на ґанку. Дівчина у вінку “вінчувала” татові. Тато знімав їй з голови вінок і в руку давав якусь монету, мабуть, двадцять крайцарів. Вінок вішав тато на спеціальнім гаку на ґанку. По капусті давали пиріг зі сметаною», – продовжує розповідь Степан Шухевич про обряд «ласки».
Після вечері у селі продовжувались музичні розваги: «виступали брати Мандрики, які грали: один – на скрипці, другий – на басі. Тоді до басової гри говорено: “Бутум, бутум, бутум бас, а хто буде свині пас!”. Зачиналися танці, які тривали часом до півночі».
10:15 10-04-2025
Пиріг на всі «оказії»
Цей спеціальний пиріг називали ключем прийняття, без нього не міг обійтися ні празник, ані жодна інша «оказія» (урочиста, святкова подія) в Красові. Його готували із вареної та м’ятої картоплі, вимішаної з вареними гречаними крупами, сиром, перцем. Все разом вимішували, краї і низ загортали в житнє тісто.
Пиріг розміром 40-50 см на 75-100 см клали до печі. Кожного гостя частували великим куснем, а в макітрах до нього подавали сметану або кисле молоко (незбиране), змішане зі сиром і добре розбите.
Красівський пиріг повністю закритий тістом (фото проєкту «Авторська кухня українська»)
Красівський пиріг трохи схожий на яворівський. Але має свої особливості:
- до начинки включали 3 складники: гречану крупу, картопляне пюре і білий молочний сир;
- основу пирога – тісто – замішували на житньому борошні;
- він був відкритим, а не закритим зверху тістом.
Ініціаторки проєкту «Авторська кухня українська» розповідають, що приготувати красівський пиріг можна на основі перепису приготування книша. До начинки слід додати сиру, а до тіста – житнього борошна.
Церква святої Параскеви на Загальній краєвій виставці у Львові
Степан Шухевич був двоюрідним братом батька Романа Шухевича. Він сам воював в УГА, де був сотником, пізніше працював адвокатом і суддею. Його дитячі і юнацькі роки минули в селі Красів, де батько о. Євген Шухевич до 1901 року був настоятелем місцевої церкви. Хоч цей регіон належить до Опілля, дерев’яний храм святої Параскеви у селі – в гуцульському стилі. Церкву збудували 1894 року для крайової виставки у Львові. Після цього громада Красова викупила її і перевезла в село. На титульному фото – момент посвячення церкви у 1895 році.
Архівні фото – з книги спогадів Степана Шухевича «Моє життя»