До теми
- Київські фанати услід за львівськими вивісили банер проти УЄФА ZAXID.NET
- УЄФА та ФІФА попросили ще місяць на вирішення долі кримських клубів ZAXID.NET
- Росія попри заборону ФІФА дозволила кримським клубам грати у своєму чемпіонаті ZAXID.NET
-
Крим: без України і без футболу.
Сімферополь і Севастополь залишаються без великого футболу на невизначений час ZAXID.NET
До середини жовтня спеціальна робоча група УЄФА та ФІФА повинна оголосити рішення щодо подальшої долі кримських клубів. Європейські футбольні функціонери нарешті скажуть, чи мають право команди із Кримського півострова грати у чемпіонаті Росії. Зважаючи на те, що участь у російській першості без спеціального дозволу ФФУ вже вважається грубим порушенням статуту УЄФА, а Генасамблея ООН не визнала Крим частиною територій Росії, швидше за все, кримські клуби не зможуть продовжити виступи у російському чемпіонаті.
Однак повернутися у домашній чемпіонат України ні СКЧФ (у минулому «Севастополь»), ні ТСК (у минулому «Таврія») теж не можуть, та й, за останніми повідомленнями команд, не хочуть. Відповідно, кримському футболу загрожує життя у глибокій резервації, де найвищим досягненням стане чемпіонство у першості Криму.
Жодного кроку без Путіна
Такої ж думки притримується у минулому капітан київського «Динамо» і футбольний функціонер, Стефан Решко. Він вважає, що гравці кримських клубів, можливо, й хотіли б грати у сильнішому чемпіонаті, але без згоди Росії цього зробити не зможуть.
«Не знаю, чи хочуть вони грати в Україні, чи ні, але якщо б хотіли, то в обхід Російському футбольному союзу цього зробити не можуть. Росія не дозволить грати кримським клубам в чемпіонаті України, бо це те саме, що визнати: Крим - це Україна. Я вважаю, що кримські клуби гратимуть тільки в першості Криму. На цьому все й закінчиться», - прокоментував ZAXID.NETу експерт.
Стефан Решко не відкидає того, що багатьом гравцям хотілося б виступати у сильнішому чемпіонаті, але ні керівництво клубів, ні гравці не можуть вплинути на перебіг подій: «Що таке чемпіонат Криму у порівнянні із Українською прем’єр-лігою? Однак все впирається у рішення російської влади, яка на такий крок ніколи не піде. У свою чергу, вони отримують всі вказівки від Путіна».
Щось схоже ZAXID.NETу розповідають у прес-службі севастопольського СКЧФ: «Зрозуміло, що наш клуб в Україні грати не буде. Хіба будуть якісь політичні зміни, але про політику ми говорити не будемо».
Фото: RG.RU.
Окрім політичних та географічних перешкод, які стали бар’єром між кримськими клубами та українським чемпіонатом, варто врахувати також моральну позицію команд з півострова. Усі, кому не подобалася нова прописка клубів, давно покинули розташування команд. Ті ж, котрі залишилися, швидко змінили український синьо-жовтий стяг на російський триколор і відправилися підкоряти другий дивізіон російського чемпіонату зони «Південь». Команди, які після анексії Криму, залишилися без українських спонсорів, швидко побачили, що в Росії їх не чекають із розпростертими руками. Зокрема, нещодавно ялтинська «Жемчужина» звернулася за фінансовою допомогою особисто до Володимира Путіна. У команди не має грошей не тільки на проведення ігор, а й на елементарне існування. Російські чиновники, які гарантували підтримку кримським клубам перед переходом у чемпіонат Росії, швидко забули свої обіцянки.
У «Севастополі» (тепер – СКЧФ) відмовляються від конкретних коментарів, однак кажуть, що у команди є певні фінансові проблеми: «А в кого їх нема? Може й в «Карпат» нема? Є у всіх». Сьогодні клуб змушений переукладати контракти з гравцями, а також шукати нових спонсорів. А ще кілька місяців тому «Севастополь» був твердим середняком українського чемпіонату, який міг нав’язати гру навіть лідерам першості, а власником клубу був відомий бізнесмен Вадим Новинський.
«UEFA – we care about Russia»
Сьогодні, окрім Федерації футболу України та представників ультрас-руху, кримські клуби більше нікому не потрібні. УЄФА кілька разів переносила оголошення рішення про подальшу участь кримських команд, хоча від початку не підтримала включення згаданих клубів до Російського футбольного союзу.
«ФФУ все надіялася на позицію ФІФА та УЄФА, тому спершу українські функціонери були такими пасивними. А коли побачили, що європейські чиновники нічого не хочуть і не будуть робити - ФФУ виступила із сильнішими заявами», - коментує експерт Стефан Решко.
«УЄФА, як і ФІФА, - це бюрократична та консервативна організація, яка може розглядати такі рішення роками. Чому їм поспішати? Вони живуть добре, тому їх ці проблеми не дуже цікавлять. Рішення щодо кримських клубів варто було ухвалити швидко, адже це грубе порушення кількох статей статутів УЄФА. За таке повинні були б відібрати у Росії право на проведення ЧС-2018, а також зняти російські клуби з єврокубків. Але ніхто не хоче сваритися з Росією - ні політики, ні футбольні функціонери. Усе вирішує політика, газ, гроші», - додає Стефан Решко.
У вересні цього року найбільша футбольна організація Європи організувала спеціальну зустріч для обговорення питання кримських клубів. У переговорах брали участь президент УЄФА Мішель Платіні та генсек УЄФА Джанні Інфантіно. Крім них у заході взяли участь президент ФФУ Анатолій Коньков і президент РФС Микола Толстих, а також безліч відомих спортивних функціонерів з Росії та України. Сторони посиділи-побалакали і попросили ще місяць для вирішення кримського питання.
У свою чергу ФФУ, яку раніше українські вболівальники звинувачували у пасивності щодо повернення кримських клубів у чемпіонат України, зайняла безкомпромісну позицію: «Крим – це Україна, а кримські клуби підпорядковані Федерації футболу України». ФФУ навіть вимагала виключити Росію із УЄФА та ФІФА через грубе порушення статуту організацій.
Нагадати європейським чиновникам про те, що варто відстоювати свої ж правила, взялися українські вболівальники. Зокрема, на матчі Ліги чемпіонів у Львові місцеві фани вивісили банер «UEFA – we care about Russia», що зразу викликало невдоволення з боку представників УЄФА і банер заборонили вивішувати на матчах під егідою УЄФА. Однак вже за кілька днів київські вболівальники прийшли на матч Ліги Європи з наступним посланням до Мішеля Платіні та компанії: «УЄФА цінує гроші Газпрому вище, ніж власні правила» і «Крим - це Україна».
Лідер львівських вболівальників Тарас Павлів розповів, що ця ініціатива належить багатьом ультрас-формуванням України через пасивну політику УЄФА щодо численних порушень Росією статутів УЄФА та ФІФА, зокрема, у питання кримських клубів.
«Підтримую акції українських вболівальників, які звинувачують УЄФА у потуранні Росії. Що тут зволікати? Уже півроку минуло, вже чемпіонати тривають повним ходом, а вони все вирішують. Це можна було вирішити за тиждень: порушили - повинні відповідати. Але Європа думає, насамперед, про себе. На жаль, й у футболі також», - підсумував Стефан Решко.
***
Грати чи не грати кримським клубам в Україні – питання більш номінального, ніж реального характеру. Рішення УЄФА, за яким кримським командам заборонять грати у чемпіонаті Росії, - стане символічною перемогою ФФУ та українських вболівальників, однак на практиці не зможе повернути колишній «Севастополь» чи «Таврію» у Прем'єр-лігу поки Крим знову не стане частиною України. У свою чергу для російського футбольного союзу втрата кримських клубів не змінить рівно нічого, адже ж не «Барселону» втратять насправді, а всього лише декілька маленьких клубів зі значними фінансовими проблемами. Однак у цій історії, як і в цілій історії з Кримом, росіянам було важливо продемонструвати те, що якщо дуже хочеться порушити усі правила і не отримати за це покарання – то можна.