Кулеба заявив про готовність сусідніх країн оплатити чартери для українських заробітчан
Більшість українських заробітчан повернулася додому на час карантину
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що МЗС фіксує значний попит на українську трудову міграцію в сусідніх країнах. Уряди деяких з них готові оплатити чартери для українських заробітчан та допомогти їм з документами.
«Є випадки, коли мені телефонують колеги з МЗС певних країн і кажуть: наша країна готова оплатити чартери, документи, все оплатити зараз. Уже починаються сезонні роботи, і робітники потрібні вже. Ми поки що розглядаємо ці запити, ми ж дипломати», – сказав міністр 14 квітня в ефірі програми «Сніданок з 1+1».
За його словами, проблема тут полягає в тому, що у світі не можуть поки що спрогнозувати розвиток епідеміологічної ситуації.
«Громадяни повернулися в Україну, і їхня мета – це епідеміологічна безпека. Якщо вони зараз виїдуть, то після сезонних робіт – приблизно за місяць – повернуться назад. Тут насамперед ідеться не про роботу, а про безпеку цих робітників», – пояснив Дмитро Кулеба.
Він додав, що завдання українського уряду – не стимулювати трудову міграцію, а «зробити так, щоб люди знаходили роботу в Україні».
«В ухваленому напередодні держбюджеті збереглися дуже великі кошти на великі інфраструктурні проекти в Україні. Ми хочемо скористатися нагодою повернення українців з-за кордону, щоб вони залишилися тут», – зауважив міністр.
Ще у кінці березня Bloomberg повідомляв, що польський будівельний сектор, в якому працюють майже 400 тис. людей і на який припадає 8% валового внутрішнього продукту (ВВП), має великі проблеми через побоювання втратити українських робітників. Фахівці зауважували, що закриття європейських кордонів є небезпечним для польської промисловості, яку оцінують в 200 мільярдів злотих (47 млрд доларів) і яка залежить від трудових мігрантів.
Кілька днів тому «ВВС Україна» з посиланням на Financial Times також повідомила про проблеми через відтік заробітчан у Польщі. Зокрема, польська фермерська спілка застерегла, що ситуація, коли українці не зможуть приїхати до Польщі на цьогорічний збір врожаю фруктів, загрожує паралічем усієї галузі.
За інформацією Economist, у Німеччині вже стикнулися з нестачею робітників для збирання спаржі. Непевна ситуація і у Франції, де найближчим часом для сезону полуниць потрібно буде понад 200 тисяч польових робітників, дві третини яких зазвичай зі східної Європи. Гостро відчувають проблему і в Нідерландах. З проблемою нестачі сезонних робітників стикнулися і в Британії, де найближчими тижнями потрібно покрити 90 тисяч робочих місць.