До теми
-
Квитковий Майдан.
Як львів’яни боролись за квитки на футбол ZAXID.NET - ФФУ виділила львівським вболівальникам ще 840 квитків на матч Україна - Словенія ZAXID.NET
- На матч Україна - Словенія ФФУ виділила для Львова вдвічі менше квитків ZAXID.NET
- Футбольні фанати вдруге перекрили в'їзд до Львова ZAXID.NET
- Проти «Арени Львів» розпочали розслідування через продаж квитків на матч Україна - Словенія ZAXID.NET
-
Велика гра.
Львів і його гості перед матчем збірної України проти Словенії ZAXID.NET
На початку цього тижня з’явилася інформація про те, що громадська рада при МВС звинувачує директора «Арени Львів» у привласненні 1,2 млн грн. з продажу квитків на матч Україна – Словенія, який відбувся у листопаді 2015 року у Львові. Голова цієї ради Володимир Мартиненко заявив, що володіє документами, яких достатньо, аби директора львівської арени Дениса Ринського звільнили.
Звинувачення громадської ради при МВС зазвучали голосно – цю інформацію передрукували майже усі провідні українські медіа. Однак у заявах Володимира Мартиненка не було жодних документальних підтверджень – лише слова громадського активіста проти слів директора «Арени Львів» і проти результатів перевірки Міністерства молоді та спорту.
Зважаючи на резонанс і поширення цієї інформації, ZAXID.NET поговорив з усіма учасниками цієї історії. Як з’ясувалося, організація, яка висунула обвинувачення, близька до одіозного нардепа Сергія Капліна, а сам автор скандальної заяви плутається навіть у тому, як реалізували квитки на згаданий матч.
Звідки взялись звинувачення в бік директора «Арени Львів» Дениса Ринського?
15 лютого 2016 року на сайті Depo.ua вийшов матеріал під назвою «Скандал з «баригами»: Директора «Арени Львів» звинуватили у відмиванні коштів», в якому голова громадської ради при МВС Володимир Мартиненко звинуватив директора стадіону «Арена Львів» у спекуляції квитками, на чому він нібито заробив 1,2 млн. грн.
Подаємо пряму мову пана Мартиненка для видання Depo.ua без жодних правок:
«Достеменно вивчав ситуацію з продажем перепусток на матч збірних України та Словенії на «Арені Львів». Пригадуєте, тоді вболівальники перекривали дороги і билися просто біля кас. А все тому, що директор стадіону Денис Ринський зі своєю командою лише на квитках «відмили» мільйон двісті тисяч гривень. Вболівальники чітко свідчать, що квитків в касах було значно менше, аніж декларували у Федерації футболу. І коли призначили міністерську перевірку, керівника раптово забрала швидка допомога з гіпертонічним кризом.
Зрештою представники Мінспорту заявили, що без допомоги правоохоронців розібратися не можуть. Відтак окремі народні депутати залучили до справи і поліцію. Поки вивчають усі деталі. Але і моїх задокументованих фактів вистачить, аби щонайменше Дениса Ринського звільнили».
Що стало причиною цих звинувачень?
14 листопада 2015 року у Львові відбувся матч раунду плей-офф до відбору на Євро-2016 між збірними України та Словенії. Зустріч мала вирішальний характер – перемога значно збільшувала шанси української збірної для історичного виходу у фінальну частину чемпіонату Європи.
Зважаючи на рівень підтримки та фартовість місцевої арени (збірна України жодного разу не програла на «Арені Львів»), у ФФУ вирішили провести цей важливий матч у Львові. Потрапити на поєдинок Україна - Словенія могли лише 34 000 вболівальників – саме стільки глядачів вміщує «Арена Львів».
ФФУ розподілила кількість квитків на матч Україна - Словенія наступним чином:
- 6414 квитків вболівальники могли придбати на сайті www.ufi.com.ua
- 6335 квитків в касах стадіону «Арена Львів»
- 1396 квитків забронювали для вболівальників збірної Словенії
- 6254 квитків отримала Львівська Федерація футболу
- 10 079 квитків забронювали за заявками від регіональних федерацій футболу
- 1700 квитків забронювали для спонсорських організацій
Як розповів ZAXID.NET голова Львівської обласної федерації футболу Ярослав Грисьо, раніше ФФУ порівну розподіляла усю кількість квитків для продажу між касами стадіону «Арена Львів», Федерацією футболу Львівщини та партнерською компанією «УФІ». Кожен із партнерів ФФУ отримував однакову квоту на реалізацію квитків - по 11,5 тис. Відповідно до цих даних, Львів отримав удвічі менше квитків, аніж зазвичай, а у вільному продажі вболівальники могли купити і того менше – 6414 одиниць зі сайту УФІ та 6335 одиниць в касах «Арени Львів».
У касах львівської арени квитки розкупили за два дні – майже 6,5 тис. квитків для тисяч охочих, які могли взяти чотири одиниці в одні руки, виявилось дуже мало. Тоді деякі відчайдушні вболівальники перекрили дорогу на в’їзді до Львова, а каси «Арени Львів» закидали яйцями.
Ситуацію вдалося нормалізувати, коли керівництву «Арени Львів» з офісу ФФУ виділили ще 840 квитків, від яких відмовилися вболівальники збірної Словенії. Тоді ж мітингувальники в офісі Федерації футболу Львівщини офіційно прийняли ці квитки, реалізували за попередньо створеними списками, а гроші віддали керівництву «Арени Львів», яка у свою чергу передала їх у ФФУ. Більше про цю ситуацію можна прочитати у спеціальному репортажі ZAXID.NET тут.
Після скандальних подій у Львові Мінмолодьспорту ініціювало спеціальну перевірку, за результатами якої не виявили порушень з боку керівництва стадіону. Натомість сторони вирішили більше не продавати фізичних квитків на матчі збірної.
Раніше квитки попередньо роздруковували, привозили у каси і продавали. Тепер усі квитки продаватимуть через електронну систему – вболівальники зможуть їх придбати онлайн, або через каси, однак кожне місце фіксуватимуть за конкретною людиною. У касах більше не продаватимуть попередньо роздрукованих квитків, а лише такі, які роздруковуватимуть із термопринтерів під час купівлі у касах стадіону.
Хто такий Володимир Мартиненко і яке він має відношення до спорту?
Володимир Мартиненко, голова громадської спілки «Центр запобігання та протидії корупції», відомий у Львові своїми викривальними прес-конференціями щодо корупції під час підготовки до ЄВРО-2012. Він неодноразово виступав з обвинуваченнями щодо розкрадання коштів під час будівництва стадіону «Арена Львів». Володимир Мартиненко також є помічником народного депутата Ігоря Бриченка (фракція «Народний фронт»).
«Центр запобігання та протидії корупції» створили у лютому 2015 року. Громадську спілку заснували міжнародна благодійна організація «Сприяння громадським ініціативам» та громадська організація «Антикорупційне бюро України».
Щодо першої, то це маловідома львівська громадська організація, хоча заснована вона була ще у 2007 році групою фізичних осіб, прізвища яких відсутні в офіційному реєстрі. Її керівник Остап Павлів – бізнесмен, співвласник кількох фірм, серед яких будівельна «Аверс Інвест Буд» та приватне підприємство з надання юридичних консультацій «Правові консалтингові системи». Він також є сином головного санітарного лікаря у Львівській області Романа Павліва та помічником народного депутата від Сокалю Михайла Бондаря (фракція «Народний фронт»).
Про ГО «Антикорупційне бюро України» є набагато більше інформації. Насамперед, відомі її засновники – це 14 осіб з різних областей України. Одним з найцікавіших з них є народний депутат Сергій Каплін, голова «Партії простих людей», який відомий популістськими заявами та організацією «Тарифного майдану» у жовтні минулого року.
Засновником ГО також є киянин Павло Диба, який свого часу був помічником нардепа Василя Хари від Комуністичної партії України. А також два помічники самого Сергія Капліна - колишні військові Євген Оксаков та Володимир Лішавський. Є також кілька бізнесменів з Івано-Франківська, Вінниці, Житомира тощо.
Ще один засновник організації – це Анатолій Жорновой, який був причетний до скандального викрадення арештованих автомобілів автопарку Віктора Януковича-молодшого у лютому 2014 року.
Якими документами оперує Володимир Мартиненко, звинувачуючи директора «Арени Львів» у «відмиванні» коштів?
У довгій розмові із кореспондентом ZAXID.NET Володимир Мартиненко не зміг назвати жодного документу, який би засвідчив виправданість звинувачень в бік Дениса Ринського. Пан Мартиненко оперував лише розмитими фразами, що мовляв документи є, але він їх не може розголошувати, оскільки триває перевірка. На будь-які прохання ZAXID.NET назвати документи і джерела їх походження голова громадської ради при МВС відповідав: «Ми отримали документи згідно із законом про запит про надання публічної інформації з боку державних підприємств, яким є стадіон «Арена Львів».
У коментарі Depo.ua Володимир Мартиненко посилався на заяви вболівальників – «вболівальники чітко свідчать, що квитків в касах було значно менше, аніж декларували у Федерації футболу», а також на те, що «представники Мінспорту заявили, що без допомоги правоохоронців розібратися не можуть. Відтак окремі народні депутати залучили до справи і поліцію».
Щодо першого – аби розкупити 6000 квитків достатньо лише 1500 вболівальників, які могли брати по 4 квитки в одні руки. І чи доцільно висувати обвинувачення, спираючись лише на слова людей із черги – питання швидше риторичне.
Щодо другого - ZAXID.NET звернувся до прес-служби Міністерства молоді та спорту, де підтвердили, що перевірка щодо «Арени Львів» дійсно завершилась і порушень у діях керівництва не виявили.
Наведемо дослівний уривок розмови кореспондента ZAXID.NET із Володимиром Мартиненком:
- Якими документами ви оперуєте, висуваючи такі звинувачення?
- Всілякими різними.
- Це не відповідь.
- А що ви хочете почути? На які саме документи ми посилаємось?
- Так.
- На «Арені Львів» проводилася перевірка у тому числі і з міністерства. Відносно тієї перевірки, яка відбулася на «Арені Львів», відбулися емм… певні реагування правоохоронних органів. На певні документи через розслідування я посилатись не можу. Я вам говорю, багато різних організацій проводили свої розслідування. Крім того, до цих розслідувань приєднувалися народні депутати, які проводили свої перевірки і свої розслідування.
- До прикладу, хто?
- Я не можу говорити від народних депутатів, але скоро ця інформація стане відомою.
- Як ви підрахували, що керівництво «Арени Львів» нібито «відмило» саме 1,2 млн грн?
- Є та кількість квитків, яку виділили на продаж в каси «Арени Львів», які могли продати. Є інформація торгуючих організацій, які виконували групові замовлення. У нас же ж, крім квитків на каси, виділяють також у ФФУ квитки на групові замовлення. От від цих організацій у нас є інформація, скільки вони отримали квитків на продаж, які б мали продати у касах стадіону. Якщо мені не змінює пам'ять, в касах «Арени Львів» виділили 7200 квитків. Ця інформація проходить по офіційній бухгалтерській документації, яку ви можете отримати, надіславши запит на державне підприємство.
***
Що це за «торгуючі організації», якщо квитки на матч Україна – Словенія можна було придбати лише трьома способами – через каси стадіону, через сайт УФІ, або ж через обласні Федерації футболу, - пан Мартиненко не пояснив. Також абсолютно неймовірними звучать заяви, що громадська рада при МВС нібито володіє бухгалтерською документацією стадіону «Арена Львів».
Чому неймовірно? Бо державне підприємство може не розкривати свою бухгалтерію за запитом про надання публічної інформації, оскільки це дозволяє законодавство України. Більше того, як повідомив директор «Арени Львів», жодна організація – ні громадська рада при МВС, ні ГО «Центр протидії та запобігання корупції» до керівництва стадіону за таким запитом не зверталася.
Чому про порушення стало відомо лише зараз, якщо матч відбувся ще у листопаді 2015 року?
За логікою Володимира Мартиненка, усе просто – інформація стала відомою тільки зараз, оскільки лише на минулому тижні до нього звернулися журналісти видання Depo.ua. Звернулися із питанням, як боротися із перекупниками, тоді й пан Мартиненко висунув звинувачення щодо директора «Арени Львів», хоча, за його словами, цією інформацією володів набагато раніше.
Реакція директора «Арени Львів» Дениса Ринського
Вважаю ці звинувачення не чим іншим, як наклепом у мій бік. Чекаю, аби людина продемонструвала якісь ґрунтовні обвинувачення, або вибачилась. Інакше «Арена Львів» буде діяти у рамках передбаченого законодавства.
Ми опублікуємо результат міністерської перевірки під час великої підсумкової прес-конференції щодо роботи «Арени Львів» у 2015 році наступного тижня. Ми запросимо пана Мартиненка, запросимо представників міністерства. Усі матимуть можливість висловитись.
Денис Ринський. Фото: ZAXID.NET.
Спілкувався із представниками Федерації футболу України – вони в шоці. Ніколи не мав зв’язку із спекулянтами, завжди був проти цього. Можливо, підприємство виглядає надто успішним і хтось хоче поставити свого керівника? Правда незрозуміло, чиїми руками і в який спосіб. Якщо у когось є факти для того, щоб звільнити директора, покажіть їх.
До слова, гроші від продажу квитків не залишаються у стадіону. «Арена Львів» виступає для ФФУ агентом із продажу квитків і отримує за цю операцію 5% від суми. Кошти з продажу квитків стадіон передає ФФУ.
***
Система, за якої продавали квитки на матчі збірної України, неодноразово завдавала труднощів для вболівальників. Зокрема, ФФУ до цього часу так і не організувала єдиної електронної системи з реалізації квитків, де б було чітко видно де, хто і скільки придбав квитків.
На матч Україна – Словенія до Львова приїхали вболівальники з різних регіонів України. У коментарях для ZAXID.NET вболівальники жалілися, що були змушені купувати квитки або у перекупників, або в обласних федераціях футболу, але з націнкою, або у тих же федераціях, але через знайомих. І відстежити, як реалізовували ці квитки на місцях, - неможливо.
Чому громадські активісти, за якими стоять народні депутати, вирішили перевірити діяльність стадіону «Арена Львів», у розпорядженні якого була лише п’ята частина з усіх квитків – незрозуміло. Більше того, автори обвинувачення не змогли навести жодного адекватного аргументу, аби підтвердити власні заяви. Тим більше, що ні у ФФУ, яка розпоряджалась квитками і отримала кошти за їх реалізацію, ні у Мінмолодьспорту претензій до керівництва стадіону «Арена Львів» не має.