Міська ДАБК Львова оприлюднила оновлений список недобросовісних забудовників, у яких Львівська міськрада не рекомендує купувати нерухомість. Як пояснив ZAXID.NET в. о. директора Інспекції державно архітектурно-будівельного контролю Львова Тарас Павлишин, переважно ці підприємці або будують без дозвільних документів, або міська ДАБК під час перевірок виявила низку порушень і оштрафувала їх у процесі будівництва.
Серед порушників ДАБК назвала 10 компаній та підрядників. ZAXID.NET коротко розповідає історію будівництв та пояснює, чому їх вважають незаконними.
***
Будівельна компанія «Ірокс». Цю компанію неодноразово звинувачували у незаконному будівництві житла у Львові, зокрема на вул. Антонича – Майданна, Тернопільській, 42 та вул. Шевченка, 418, що їх збудували з порушенням містобудівного законодавства.
За даними аналітичної системи YouControl, директором і співзасновником компанії «Ірокс» є Ігор Микичак. У 2018 році його затримувала за підозрою у шахрайстві та підробленні документів у галузі містобудування.
ТзОВ «Ферозіт». Ця компанія будує ЖК на вул. Варшавська, 112. Забудовник додав п’ятий поверх, замість дозволених чотирьох. Також «Ферозіт» відхилився від містобудівних умов та обмежень: перевищив висоту, збільшив житлову площу і будівельний об’єм. У 2017 році ДАБІ оштрафувала забудовника за численні порушення. «Ферозіт» штраф сплатив, але усувати порушення відмовився, тож справу передали до суду. Наприкінці січня Тернопільський окружний адміністративний суд зобов’язав забудовника знести незаконно збудований п’ятий поверх.
ТОВ «Ферозіт» зареєстроване у місті Теребовля Тернопільської області, а його власниками є Михайло Потій та Володимир Домащук (22%). Як зазначається на сайті компанії, фірма спеціалізується на торгівлі будівельними матеріалами.
Львівське обласне кооперативне міжгосподарське об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» орендує земельну ділянку на вул. Під Голоском, де будується ЖК «Соната». За словами Тараса Павлишина, будівництво ведуть без дозвільних документів. Торік ДАБК видала припис про зупинення робіт та оштрафувала компанію на 777,7 тис. грн. У грудні Восьмий апеляційний адміністративний суд зобов’язав забудовника штраф сплатити. Крім цього, поряд із першим будинком уже почали зводити другий і третій.
ТзОВ «Агентство з економічного розвитку та транскордонного співробітництва» є підрядною організацією, що будує ЖК «Соната» на вул. Під Голоском. За інформацією міської ДАБІ, підрядник встановив перекриття між першим і другим поверхами, втім дозволу на виконання будівельних робіт не видавали.
«Агентство з економічного розвитку та транскордонного співробітництва» зареєстроване у Чернівцях. Його власником вказаний чернівецький забудовник Валентин Гончарюк.
Обслуговуючий кооператив «Вілла Варшава» зводить одноіменний ЖК на вул. Варшавській, 54. За інформацією Львівської мерії, забудовник не отримав містобудівні умови та обмеження на будівництво, а також не має проекту. Власники квартир будинку встигли зареєструвати право власності на житло, тож справа про знесення самочинного будинку перебуває у суді.
ГО «Наше ідеальне місто» збудувало 6-поверхівку без дозволів на вул. Варшавській, 22. У 2014 році ГО «Наше ідеальне місто» отримало від Львівської міськради в оренду земельну ділянку площею 0,0306 га для обслуговування нежитлової будівлі без права капітального будівництва. А вже у 2018 році інспектори міської ДАБК Львова виявили, що забудовник звів перший поверх новобудови, не отримавши на це дозволів, Тоді забудовника оштрафували і зобов’язали знести самовільний поверх, та попри це будинок продовжили будувати. Покупці квартир встигли оформити право власності, тож справа про знесення кілька років перебувала у суді. У листопаді 2020 року Восьмий апеляційний адміністративний суд Львова остаточно дозволив знести самобуд.
Зазначимо, що засновниками обслуговуючого кооперативу на вул. Варшавська, 22 є мешканець Борисполя Олександр Буряк, львів’яни Дмитро Вознічка та Мирон Кульчицький. Керує ГО «Наше ідеальне місто» Роман Костевка, який також є керівником обслуговуючих кооперативів «Вілла Варшава» (вул. Варшавська, 54) та «Престиж Умань» (вул. Уманська,4). Засновниками цих кооперативів також є Буряк, Вознічка та Кульчицький.
ТзОВ «Колібрі» будує на вул. Замарстинівській, 162-164. Першу чергу житлового комплексу «Колібрі» здало в експлуатацію в кінці 2017 року. Приблизно тоді ж отримало дозвіл на будівництво другої черги ЖК – ще одного 10-поверхового будинку. Як пишуть «Наші Гроші. Львів», у 2018 році інспектори ДАБІ виявили низку порушень і скасували компанії містобудівні умови та обмеження. Та, попри це. забудовник збудував будинок, продав квартири і мав намір зводити ще один поруч, а містобудівні умови намагався відновити через суд. Однак у грудні 2020 року Восьмий апеляційний адміністративний суд остаточно скасував містобудівні умови на будівництво другої черги ЖК.
ТзОВ «Голуба Лагуна» у 2017 році взяло в оренду земельну ділянку на вул. Судовій для будівництва адміністративно-офісної будівлі. У 2012 році Мінкульт погодило історико-містобудівне обґрунтування на це будівництво, але з зауваженнями, що будинок не повинен перевищувати 4 поверхів. Попри це у листопаді 2016 році компанія отримала містобудівні умови та обмеження на 6-поверховий багатоквартирний будинок з громадськими приміщеннями, а у березні 2017 року до МУО внесли зміни, зокрема, збільшили площу забудови.
У 2017 році в компанії закінчився договір оренди на земельну ділянку, а депутати його не продовжили. Згодом департамент ДАБІ у Львівській області у квітні скасував містобудівні умови для компанії через те, що забудовник почав зводити житловий будинок замість адміністративного. У січні 2020 року Господарський суд Львівської області зобов’язав компанію «Голуба лагуна» знести самобуд. ТОВ «Голуба лагуна» зареєстроване у Львові, а його власником та директором є львів’янин Юрій Матала.
ТзОВ «Олдімстрой». Ця компанія займалася будівництвом ЖК «Форест Хілл» на вул. На Нивах. У 2015 році львів’янка Ганна Федорів отримала містобудівні умови та обмеження на будівництво 4-поверхового будинку на вул. На Нивах. У цей ж час львів’яни Олег Кізима, Дмитро Кізима та Олександр Здоровецький заснували житлово-будівельний кооператив «Форест Хілл» і почали продавати квартири у ще не зведеному будинку.
Згодом замість 4 поверхів На Нивах збудували 12-поверхівку, при цьому ошукавши 88 вкладників будівництва. Інспекція ДАБК у Львові двічі видавала приписи про знесення цього будинку у 2016 році. Однак ці приписи ніхто не виконував. Улітку 2019 року Львівський окружний адміністративний суд зобов’язав знести 8 самочинних поверхів будинку.
Попри те, що на усіх документах замовницею будівництва була Ганна Федорів, інвестором цього проекту, за даними сайту ЛУН, є компанія Global Development, засновниками якої є Дмитро та Юрій Кізима (ті, що заснували ЖБК «Форест Хілл») та львів'янин Юліан Побурко. Компанія Global Development була інвестором кількох скандальних забудов у Львові, зокрема на Варшавській – Сосновій та Шевченка, 307. Раніше ZAXID.NET детально описав історію будівництва цього житлового комплексу. Рішення про знесення будинку набуло законної сили.
За словами Тараса Павлишина, через реформування і реорганізацію органів дерджархбудконтролю міська ДАБК майже рік не могла проводити перевірки на об’єктах будівництва. Втім, з початку 2021 року ці повноваження інспекторам повернули. Крім цього, каже Тарас Павлишин, ДАБК звернулася до Мінрегіонбуду з проханням розширити повноваження на перевірки об’єктів по всій території Львівської ОТГ.